fbpx
NaslovnicaGlavna vijestGašenje TE Pljevlja koštalo bi 155 miliona

Gašenje TE Pljevlja koštalo bi 155 miliona

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora bi, gašenjem Termoelektrane Pljevlja, za uvoz električne energije morala da plaća preko 100 miliona godišnje, pokazuje analiza procjene finansijskih efekata koju su uradile stručne službe kompanije.

Dan piše da su razmatrana dva scenarija. Prema jednom bi gašenje TE Pljevlja ili prestanak rada od juna ove do juna naredne, EPCG koštalo 155 miliona, a po drugom, prestanak rada, od juna do decembra naredne godine, koštao bi 234 miliona EUR.

Izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, Danu je kazao da su u slučaju prestanka rada TE, te uvoza potrebne količine električne energije za cjelokupan konzum Crne Gore razmotrena dva scenarija, te da su u procjeni uzete u obzir planirane mjesečne proizvodnje iz bilansa električne energije, te planirana godišnja proizvodnja TE od 1,32 hiljade gigavat sati (GWh) uz trenutne cijene takozvane band energije sa Hudeks berze u Mađarskoj.

Na cijene nijesu dodati troškovi prekograničnih kapaciteta koji iznose u prosjeku pet EUR po megavat satu. Analize su rađene na osnovu podataka o isporuci struje u ovoj godini.

Prvi scenario jeste da TE Pljevlja ne radi 12 mjeseci u periodu od juna do juna naredne godine. Ukupna cijena električne energije, koju bi trebalo kupiti po trenutnim cijenama na Hudeks berzi, iznosila bi 109,4 miliona EUR. U tom periodu iznos dodatnih fiksnih troškova i odliv novca za TE Pljevlja, iako ne proizvodi električnu energiju, iznosio bi oko 46 miliona EUR.

Drugi scenario da TE Pljevlja ne radi 18 mjeseci u periodu od juna do decembra naredne godine. Ukupna cijena električne energije, koju bi trebalo kupiti u pomenutom periodu, po trenutnim cijenama na Hudeks berzi vrijedila bi 160,1 milion EUR, uz iznos fiksnih troškova za termoelektranu koja ne radi od oko 73,7 miliona EUR.

“Razlog porasta cijena od decembra prošle godine se odnosi na konstantan rast cijena za dozvole emisija ugljen-dioksida (C02). U ovom trenutku nije moguće sagledati kako će se ova cijena kretati do kraja naredne godine, jer su studije renomiranih kuća ovu situaciju predvidjele tek 2035. godine”, rekao je Rovčanin.

Dakle, sa jedne strane je ekološka rekonstukcija TE Pljevlja od 54 miliona EUR koja će zadovoljiti standare strogih evropskih ekoloških direktiva i mogući rad do 30 godina, a sa druge, vrijednost sredstava u navedena dva scenarija, i to godišnje.

Polazeći od naznačene analize, kako je kazao, dalja obustava rada TE Pljevlja nakon okončanja redovnog godišnjeg remonta, odnosno propuštanje stavljanja u pogon TE Pljevlja, za posljedicu bi imalo nelikvidnost ne samo EPCG, kao privrednog društva u većinskom državnom vlasništvu, već i svih povezanih preduzeća u energetskom sektoru: Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, Rudnika uglja, Crnogorskog operatora tržišta električne energije i drugih lica posredno povezanih sa energetskim sektorom, što bi moglo dovesti do ekonomskog i socio-ekonomskog kolapsa u Crnoj Gori.

“Jedna od posljedica negativnih rezultata poslovanja EPCG grupe podrazumijevala bi nemogućnost isplate dividende akcionarima, odnosno državi, izvršenje poreskih i drugih obaveza EPCG grupe prema državi bilo bi dovedeno u pitanje, a što bi se sve neminovno negativno odrazilo na realizaciju prihodovane strane budžeta, ali i zaustavljanje svih započetih investicionioh aktivnosti”, naveo je Rovčanin.

Sa druge strane, EPCG grupa bi eventualnom daljom obustavom rada postrojenja TE Pljevlja bila prinuđena da preduzme odgovarajuće zakonske mjere u cilju optimizacije broja zaposlenih, što bi u daljem toku prouzrokovalo neposredno ili posredno obavezu države da kroz odgovarajuće socijalne programe izdvoji značajna finansijska sredstva.

“Takođe, kompletan repro lanac osjetio bi negativne efekte, kao i firme koje su angažovane za vršenje usluga za potrebe EPCG, odnosno isporuke materijala”, objasnio je Rovčanin.

On je naveo da sve ukazuje da trenutno ne postoji alternativa ni za građane ni za kompaniju, ni za državu, jer je jasna važnost rada Termoelektrane.

“Zbog svega navedenog smo opredijeljeni da se završi projekat ekološke rekonstrukcije kako bi TE ispunila sve međunarodne standarde u zaštiti životne sredine”, poručio je Rovčanin.

Najčitanije