Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Državna revizorska institucija (DRI) i Računski sud Slovenije potpisali su sporazum o unapređenju saradnje, u cilju daljeg jačanja kvaliteta revizija i profesionalnih kapaciteta, kako bi se kroz razmjenu najboljih znanja i praksi usvojile nove revizorske metode i alati.
Delegacija Računskog suda Slovenije je u prvoj zvaničnoj posjeti DRI.
Predsjedavajući Senatom i senator DRI, Nikola N. Kovačević, smatra da zvanična posjeta predsjednice Računskog suda Slovenije, Jane Ahčin, Crnoj Gori, predstavlja jedan u nizu važnih susreta usmjerenih ka učvršćivanju saradnje između dvije vrhovne revizorske institucije, prenosi PR Centar.
„Računski sud Slovenije je dao značajan doprinos uspostavljanju revizije javnog sektora u Crnoj Gori i to u oblasti sprovođenja prvih revizija opština, revizija socijalnih fondova i javnih nabavki. Saradnja sa Računskim sudom Slovenije se nastavlja u okviru Evropske organizacije vrhovnih revizorskih institucija, kroz aktivno učešće dvije institucije u EUROSAI radnim grupama za reviziju opština, zaštite životne sredine i informacionih tehnologija“, kazao je Kovačević.
Da bi ostale relevantne u društvu koje se brzo mijenja, kako smatra, vrhovne revizorske institucije moraju djelovati brzo u realnom vremenu.
Kovačević vjeruje da oblast održivog razvoja, koja obuhvata 17 globalnih ciljeva iz Agende UN-a do 2030. godine, predstavlja veliku mogućnost za razvoj profesionalne saradnje između dvije vrhovne revizorske institucije.
„DRI posebnu pažnju posvećuje revizijama životne sredine, koje treba da doprinesu očuvanju životne sredine, poštujući koncept održivog razvoja. Kako i Računski sud Slovenije ima bogato iskustvo u sprovođenju ovih revizija, vjerujemo da nam to daje prostora da zajednički planiramo aktivnosti i u ovoj značajnoj oblasti za Crnu Goru, posebno imajući u vidu obaveze iz pregovaračkog poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene“, naglasio je Kovačević.
Ahčin je istakla da je sporazum zajednički interes za saradnju i razmjenu najboljih praksi, a cilj je da se unaprijede metode rada i povećaju stručni kapaciteti institucija u nadzoru nad trošenjem javnog novca.
“Vjerujem da će ovaj sporazum otvoriti nove mogućnosti za naše institucije, omogućavajući nam da zajedno radimo na unapređenju nadzora nad javnim sredstvima i da doprinesemo transparentnosti i odgovornosti u javnom sektoru. Danas ćemo posebnu pažnju posvetiti tome kako planiramo rad, koji su nam strateški ciljevi, kako izvodimo monitoring nad izvođenjem revizorskih preporuka, IT strategije i digitalizacije revizorskog procesa, pošto vidimo da je tamo velika budućnost, ali i veliki izazov za sve vrhovne revizorske institucije”, zaključila je Ahčin.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS