Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad 80 USD budući da su zabrinutost ulagača za snabdijevanje potencirala očekivanja snažnije potražnje u uslovima niskih temperatura u SAD-u i Evropi.
Na londonskom tržištu cijena barela je porasla 71 cent na 80,47 USD, a na američkom 94 centa na 77,51 USD, prenosi Hrportfolio.
Tržišta su na kraju prošle sedmice poljuljale nove američke sankcije ruskom naftnom sektoru.
U petak je američko Ministarstvo finansija objavilo da uvelo sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu i 183 broda koji su prevozili rusku naftu, te trgovcima, osiguravačima i prevoznicima ruske nafte.
SAD preduzima “opsežne” mjere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za finansiranje rata protiv Ukrajine, rekla je ministarka Janet L. Yellen.
Logika je sankcija “obuhvatiti svaku fazu ruske proizvodnje i distribucije nafte”, rekao je zvaničnika Bijele kuće, dodajući da bi njihovo primjereno sprovođenje u djelo mogla smanjiti ruske prihode za više milijardi mjesečno.
Nove sankcije zadaće težak udarac ruskom izvozu i prisiliti Indiju i Kinu da nabavljaju više nafte na Bliskom istoku, u Africi i Americi, smatraju trgovci i analitičari.
To će, međutim, podići cijene i troškove prevoza.
„Na tržištu istinski strahuju od poremećaja u snabdijevanju. Čini se da je realan scenario za rusku naftu baš onaj najgori. Međutim, nije jasno šta će se dogoditi kada Donald Trump u naredni ponedjeljak preuzme predsjedničku dužnost”, rekao je Tamas Varga iz PVM-a.
Sankcije uključuju period prilagođavanja do 12. marta, pa poremećaji možda neće biti većih razmjera, dodao je Varga.
Sankcionirani brodovi prevezli su prošle godine 1,7 miliona barela nafte dnevno, procjenjuju u Goldman Sachsu, što odgovara četvrtini ruskog izvoza. Analitičari su naznačili zato da su sve veće šanse da će podići procjenu cijena nafte na londonskom tržištu u ovoj godini sa važećeg raspona od 70 do 85 USD.
SAD je udvostručio broj sankcioniranih tankera, što bi izazvati velike logističke probleme, primjećuju analitičari RBC Capital Marketsa.
Mnogi brodovi korišteni su za prevoz ruskih barela u Indiju i Kinu budući da ih je Evropa već prestala kupovati zbog prethodnog kruga sankcija. Neki su transportovali i iransku naftu koja je takođe pod sankcijama.
Rusija ima određeni manevarski prostor, ali će u konačnom morati da kupi tankere koji nijesu pod sankcijama ili sniziti cijenu ispod 60 USD po barelu, smatraju analitičari JPMorgana.
Očekivanja tješnjeg snabdijevanja ogledaju se i u činjenici da su bareli na fizičkom tržištu osjetno skuplji od onih s rokovima isporuke za nekoliko mjeseci, odražavajući snažniju potražnju pod uticajem niskih temperatura u SAD-u i Evropi.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel korpe nafte njenih članica u petak poskupio 1,81 USD, na 77,94 USD.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS