Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte pale su u četvrtak ispod 81 USD, budući da su naznake slabije kineske potražnje potisnule u drugi plan oštar pad zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) na vrhuncu ljetne sezone putovanja.
Na londonskom tržištu cijena barela je nakon podna bila niža 91 cent nego na prethodnom zatvaranju trgovine i iznosila je 80,8 USD. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 76,74 USD.
Trgovci su proteklih dana pokušavali da “opipaju puls” potražnji u SAD-u i Kini, najvećem svjetskom potrošaču i najvećem uvozniku.
Pred kraj trgovine ohrabrio ih je snažan pad američkih zaliha nafte u prošloj sedmici, za 3,7 miliona barela. Još su oštrije pale zalihe benzina, za 5,6 miliona barela, nagovještavajući zamah potražnje na vrhuncu ljetne sezone putovanja.
U četvrtak, fokus se preusmjerio na podatke kineske Vlade, koji su pokazali da su uvoz nafte i tempo prerade u ovoj godini posustali, odražavajući slabiju potražnju za gorivom u uslovima sporijeg ekonomskog rasta.
Kineski uvoz goriva pao je u prvoj polovini godine 11 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazali su u subotu podaci carinske uprave. Uz slabiju potražnju, pad odražava i skok u ovoj godini, podstaknut nastojanjima nezavisnih rafinerija da iskoriste povoljne cijene nafte pomiješane s ruskim barelima.
“Uprkos padu američkih zaliha nafte i benzina, investitori su ponovo bili na oprezu zbog slabljenja kineske potražnje”, rekao je Hiroyuki Kikukawa iz NS Tradinga, u vlasništvu Nissan Securitiesa.
Značajniji pad cijena zakočili su šumski požari u kanadskim pokrajinama Britanskoj Kolumbiji i Alberti, uključujući i ključni proizvodni centar Fort McMurray.
Ulagače je ohrabrio i stabilan rast američke ekonomije u drugom tromjesečju, 3,1 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. U prva tri ovogodišnja mjeseca aktivnost je porasla 2,9 odsto. Tromjesečno poređenje pokazuje izrazitije ubrzanje, uz stopu rasta od 0,7 odsto, gotovo dvostruko višu nego u periodu od januara do marta.
Inflacija je u junu oslabila na tri odsto. Na godišnjem nivou cijene su pale prvi puta od početka pandemije, što znači da bi centralna banka već u septembru mogla sniziti troškove zaduživanja.
Niže kamatne stope bile bi podsticaj ekonomskom rastu, što bi značilo i snažniju potražnju za energentima.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu barel korpe nafte njenih članica pojeftinio 74 centa na 81,45 USD.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS