Nikšić, (MINA) – U nikšićkom Osnovnom sudu odgođeno je suđenje episkopu budimljansko-nikšićkom Joanikiju i osmorici sveštenika okrivljenih za kršenje zdravstvenih mjera o sprječavanju širenja zaraznih bolesti.
Sudija Igor Đuričković obrazložio je da nema zakonskih uslova za održavanje pretresa zbog činjenice da je jedan od okrivljenih Slobodan Jokić zbog liječenja u Institutu u Igalu spriječen da prisustvuje prvom ročištu glavnog pretresa.
Đuričković je prije odgađanja suđenja provjerio da li je bilo izmjena u ličnim podacima okrivljenih, a vladiku Joanikija pitao je kakvo je njegovo imovno stanje, s obzirom da u zapisniku to nije konstatovano, a za to krivično djelo predviđena je i mogućnost novčane kazne.
Vladika Joanikije odgovorio je da monah nema nikakve lične imovine i da zbog toga nije pristojno postaviti mu takvo pitanje.
“Nemam lične imovine, ali imam sve što mi treba”, rekao je Joanikije.
Jedan od okrivljenih Nikola Marojević iznio je primjedbu da mu u ličnim podacima nije tačno navedeno obrazovanje doktora teoloških nauka i zatražio da mu ubuduće sva sudska prepiska bude dostavljana na ćirilici.
Jedan od advokata odbrane, Sava Kostić, rekao je novinarima nakon izlaska iz sudnice da je ročište odgođeno za 16. jul, jer nijesu ispunjene sve procesne pretpostavke za održavanje glavnog pretresa.
”Vjerujem da će na narednom ročištu biti ispunjeni uslovi za nastavak i da će vladika i sveštenici iznijeti odbranu i biti izvedeni dokazi. U optužnom predlogu Osnovnog državnog tužilaštva navedene su dvije službene zabilješke ovlašćenih policijskih službenika i nekoliko audio video zapisa”, rekao je Kostić.
I odbrana, kako je istako, predložiće svoje dokaze, ali u datoj situaciji ne postoji krivično djelo, jer nije bilo uvedeno vanredno stanje, a zakonom treba biti propisano nešto, prije nego je počinjeno krivično djelo.
”U ovom slučaju izvršna vlast je u podzakonskom aktu koji nema snagu zakona propisala bitna obilježja koja su dovedena u vezu sa krivičnim djelom kojim se terete okrivljeni. U ovom trenutku postavlja se pitanje zašto je istraga brzo okončana i nijesu saslušani drugi učesnici na litiji na kojoj je bilo od 15 do 20 hiljada ljudi,” naveo je Kostić.
On je ukazao da nijesu saslušani ni ovlašćeni službenici Centra bezbjednosti u Nikšiću koji su bili dužni da spriječe okupljanje na javnim površinama, s ozirom da se Tužilaštvo poziva na zdravstvene mjere za sprećavanje širenja korona virusa.
”Ako bi se slijedila logika Tužilaštva imali bi situaciju da se sada vodi postupak protiv skoro 20 hiljada ljudi, što je apsurd. Interesantno je i vjerujem da će tokom suđenja biti razjašnjeno po kojem kriterijumu su odabrani vladika i sveštenici”, rekao je Kostić.
Postupak nije trebalo pokretati, kako je ocijenio, jer nijesu ispunjene procesne pretpostavke i ne postoji to krivično djelo.
”Nadam se da će Sud nepristrasno i objektivno postupati, jer u ovom slučaju je Osnovno državno tužilaštvo na svojevrstan način kolateralna šteta u datom predmetu”, rekao je Kostić.
On je podsjetio da je Više državno tužilastvo prvo odbilo njihovu žalbu za izuzeće postupajućih tužilaca i zamjenika rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštva u Nikšiću bez prava na žalbu, a nakon nekoliko sati je ispravljena ta greška.
“Najnovija odluka Višeg državnog tuzilaštva kojom se odbacuje moja žalba kao nedozvoljena ukazuje da se ne radi o običnoj grešci, već o nekim odlukama Višeg državnog tužilaštva koje su u suprotnosti sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku Crne Gore”, rekao je Kostić.
Osnovno državno tužilastvo, kako je istakao, je metaforično rečeno samo “izvođač radova predmetnog optužnog akta, dok je naručilac tog akta neko iz viših tužilackih institucija”.
Advokat Ivan Šljukić, rekao je novinarima da je tražio odlaganje današnje rasprave, jer se njegov branjenik Jokić osjeća dobro i trebalo bi da najkasnije za desetak dana bude pušten iz Instituta u Igalu, gdje se nalazi na liječenju od 20. maja.
Upitan da li je zdravlje Jokića pogoršano zbog hapšenja, Šljukić je podsjetio da mu je pozlilo te večeri 12. maja i da mu je ljekarska pomoć više puta ukazivana tokom 72 sata, koliko je trajalo zadržavanje u policiji.
”Cijelo vrijeme praćeno mu je zdravstveno stanje, nije se osjećao dobro i smatram da su dešavanja 12. maja uveče, makar, inicijalna kapisla za pogoršanje njegovog zdravlja” kazao je Šljukić.
Ispred Osnovnog suda bio se okupio veći broj građana, koji su skandirali “Ne damo vladiku”, “Ne damo svetinje” i protiv predsjednika Mila Đukanovića.
Vladika i sveštenici Slobodan Jokić, Dragan Krušić, Ostoja Knežević, Vasilije Brborić, Danila Zirojević, Željko Rojević, Nikola Marojević i Mirko Vukotić terete se da su na Dan Svetog Vasilija Ostroškog 12. maja prekršili Krivični zakonik Crne Gore.
U optužnom predlogu navedeno je da su tog dana, kada se u Nikšiću tradicionalno obilježava praznik Svetog Vasilija Ostroškog “postupali suprotno naredbama Ministarstva zdravlja o sprječavanju opasne zarazne bolesti i na Trgu Šaka Petrovića okupili se zajedno sa građanima, a zatim obavljali vjerski obred van vjerskog objekta – litije ulicama grada”.