Podgorica, (MINA) – Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o legalizaciji bespravnih objekata, čijom će primjenom, kako je saopšteno, biti sačuvan prostor Crne Gore, kao najvredniji resurs jedne države.
Iz Vlade su kazali da je cilj zakona da se postupak leglizacije sprovede efikasno i da se zabrani buduća bespravna gradnja, posebno imajući u vidu ograničene prostorne resurse države.
Primjenom tog zakona, kako je naglašeno na sjednici Vlade, biće sačuvan prostor Crne Gore, kao najvredniji resurs jedne države, a koji je narušen bespravnom gradnjom.
Istaknuto je da će proces legalizacije nesporno rezultirati povećanjem prihoda budžeta opština, kroz naplatu naknada za urbanu sanaciju i naplatu prihoda od poreza na nepokretnosti, kao naknade za korišćenje prostora čije uvođenje je takođe u nadležnosti jedinica lokalne samouprave.
Ta sredstva će se, kako su rekli iz Vlade, koristiti za izgradnju nedostajuće infrastrukture u tim područjima i rezultirati povećanjem kvaliteta života.
Oni su kazali da je, u odnosu na odredbe važećeg Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata koji se odnose na postupak legalizacije, novina da je propisana obaveza za upis objekata u katastar nepokretnosti.
Iz Vlade su rekli da je rok za upis od šest mjeseci prekluzivan, što podrazumijeva da istekom roka vlasnici neće više moći upisati objekte u katastarku evidenciju.
U saopštenju se navodi da je definisano koji se objekti ne mogu legalizovati i da su propisani posebni uslovi za legalizaciju.
Iz Vlade su rekli da je definisan način Iegalizacije objekata u zaštićenim zonama.
„Propisana je nadležnost za postupanje u postupcima legalizacije i ista podijeljena (za objekte neto površine do 500 m² nadležne su jedinice lokalne samouprave, a za objekte neto površine preko 500m² i za objekte u zaśtićenim zonama nadležna je Uprava za legalizaciju, novoformirani državni organ koje se uspostavija ovim zakonom“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je ispitivanje statičke i seizmičke stabilnosti riješeno na isti način kao i važećem rješenju, ali da je postupak preciziran u slučaju ako privredno društvo utvrdi da objekat nije stabilan.
Iz Vlade su rekli da je preciziran način legalizacije kolektivnih objekata, zatim otkup i otplata zemljišta u slučaju kada su bespravni objekti sagrađeni na zemljištu u svojini države, zatim obaveze Katastra u dijelu upisa podataka iz rješenja o legalizaciji.
Kako su kazali, isključena je mogućnost da potvrdu o usklađenosti izdaje revident.
U saopštenju se navodi da kada se dobije rješenje o legalizaciji nije potrebno usklađivati spoljni izgled objekta.
„Propisana je obaveza organa nadležnih za imovinu da objave javni poziv za vlasnike bespravnih objekata izgrađenih na zemljištu u svojini države da u roku od šest mjeseci od objavljivanja poziva upišu objekte u katastar nopokretnosti, te da će se objekti nakon isteka definisanog roka upisati na vlasnika zemljišta, odnosno državu odlukom nadležnog organa“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je katastar dužan da upiše zabilježbu zabrane otuđenje i zabilježbe zabrane obavljanja privredne i druge djelatnosti i za bespravne objekte za koje nije pokrenut postupak upisa u katastar nepokretnosti u roku iz člana 48 stav 1 zakona, kao i za objekte za koje nije donijeto rješenje o legalizaciji u roku od 24 mjeseca od stupanja na snagu zakona.
Vlada je na sjednici usvojila informaciju o zaključivanju memoranduma o razumijevanju između Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Ministarstva vanjskih poslova, Evropske unije (EU) i saradnje Španije o razvoju saradnje u oblasti evropske integracije.
Iz Vlade su rekli da se zaključivanjem memoranduma šalje snažna poruka o čvrstom opredjljenju Španije da aktivno podrži evropski put Crne Gore.
„Ali i o spremnosti Crne Gore da kroz partnerski odnos sa državom članicom jača svoje institucije i administrativne kapacitete kako bi uspješno ispunila obaveze koje proizilaze iz procesa pristupanja EU“, naveli su iz Vlade.
Oni su kazali da se memorandum zakļjučuje u trenutku kada Crna Gora nastavlja da bilježi konkretne rezultate u procesu pregovora, što potvrđuje i činjenica da je na 23. međuvladinoj konferenciji, održanoj 27. juna u Briselu, privremeno zatvoreno Poglavije 5 – Javne nabavke.
Time je, kako je saopšteno, učvršćen reformski napredak i plan Crne Gore da do 2028. postane članica EU.
„Memorandum se zaključuje u domenu diplomatskog korpusa, čime se otvara prostor za intenzivniji politički dijalog, snažniju koordinaciju bilateralnih i mulilateralnih aktivnosti i direktnu razmjenu informacija i stručne podrške kroz redovne konsultacije i zajedničke inicijative“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, zaključivanjem memoranduma obje države potpisnice potvrđuju posvećenost jačanju međusobnih odnosa i podršci napretku Crne Gore u skladu sa evropskim vrijednostima.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS