fbpx
NaslovnicaCrna GoraPovećanje razmjene informacija prioritet Zapadnog Balkana i EU

Povećanje razmjene informacija prioritet Zapadnog Balkana i EU

Podgorica, (MINA) – Jačanje operativne saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala ostaje prioritet država Zapadnog Balkana i Evropske unije (EU), zaključeno na Ministarskom Forumu EU-Zapadni Balkan na kojem je učestvovao državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Dragan Pejanović.

Na Forumu, kako je saopšteno iz MUP-a, učestvuju ministri unutrašnjih poslova i pravde, a održava se u okviru njemačkog predsjedavanja Savjetom EU.

Pejanović je predstavio rezultate Crne Gore u oblasti granične bezbjednosti i upravljanja migracijama, ističući posvećenost jačanju smještajnih kapaciteta za migrante.

Govoreći o aktuelnim izazovima, Pejanović je ukazao na važnost povećanja regionalne razmjene informacija na temu migracija, kao i potrebu izgradnje i unapređenja postojećih evidencija o migrantima, u skladu sa najvišim standardima EURODAC-a.

On je rekao da je zadovoljan uspješnim sprovođenjem aktivnosti sa Frontex-om, i podsjetio da je sredinom godine stupio na snagu Sporazum o statusu između Crne Gore i EU o aktivnostima te agencije.

Pejanović je pozdravio inicijativnost obje strane, koje su obezbijedile da, uprkos poteškoćama u putovanjima zbog koronavirusa, ne dođe do odstupanja od Operativnog plana zajedničke operacije „Crna Gora“, koji je na snazi do januara naredne godine.

On je, po pitanju readmisije, ukazao na važnost pune implementacije važećih bilateralnih sporazuma.

Pejanović je rekao da je Crna Gora spremna da doprinese rješavanju migracionog pritiska kroz dalji razvoj međunarodne saradnje u oblasti readmisije, s akcentom na jačanje saradnje sa zemljama porijekla migranata.

Prema njegovim riječima, Crna Gora ostaje posvećena osnovnom principu borbe protiv terorizma – neutralisanju prijetnji, smanjenju ranjivosti društva na terorističke napade, kao i sprečavanju aktivnosti koje vode ka radikalizaciji.

„Veliku pažnju poklanjamo suzbijanju faktora radikalizacije, kao što su govor mržnje, netolerancija po osnovu etničke pripadnosti, rase, vjere ili po nekom drugom osnovu, prepoznavanju prijetnji na internetu, praćenju finansijskih tokova kao preduslova za realizaciju terorističkih aktivnosti“, naveo je Pejanović.

On je dodao da se u Crnoj Gori sa posebnim senzibilitetom pristupa zaštiti mladih i djece kao najosjetljivijih društvenih grupa, i najavio da će se treća Nacionalna platforma za prevenciju i suzbijanje radikalizacije i nasilnog ekstremizma koji vode ka terorizmu organizovati krajem godine.

Pejanović je rekao da Crna Gora ostaje posvećena sprovođenju Zajedničkog akcionog plana za borbu protiv terorizma i bilateralnog sporazuma Crne Gore i EU, i nakon ove godine.

On je ocijenio da je pandemija koronavirusa postavila dodatne izazove pred sistem bezbjednosti.

„U predstojećem periodu potrebno je uložiti dodatne napore na jačanju mehanizama regionalne saradnje i međunarodne koordinacije, posebno na operativnom planu, u cilju kreiranja zajedničkog odgovora na savremene prijetnje“, zaključio je Pejanović.

Najčitanije

Osnovno drzavno tuzilastvo Niksic

Optužni predlog protiv osumnjičenih za planiranje ubistva

Podgorica, (MINA) - Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Nikšiću podnijelo je Osnovnom sudu u...