fbpx
NaslovnicaCrna GoraPočetkom avgusta nastavak dijaloga parlamentarnih partija

Početkom avgusta nastavak dijaloga parlamentarnih partija

Podgorica, (MINA) – Predstavnici većine političkih partija, koji su na poziv predsjednika Skupštine Alekse Bečića počeli dijalog u cilju rješavanja otvorenih pitanja značajnih za ubrzanje evropskog puta Crne Gore, dogovorili su da naredni sastanak bude održan najkasnije u prvoj sedmici avgusta.

Bečić je novinarima nakon sastanka kazao da je iskazano očekivanje da će se i druge partije, koje nijesu učestvovale u današnjem dijalogu, pridružiti tom procesu, koji nije lak i jednostavan, ali nema alternativu ako se žele reforme koje zahtijevaju dvotrećinsku, odnosno tropetinsku većinu u Skupštini.

Kako je rekao, jedan od zajedničkih zaključaka sa sastanka je taj da je parlamentarni dijalog započeo u demokratskoj i argumentovanoj raspravi, iznošenjem stavova i principa od strane 11 političkih subjekata zastupljenih u Skupštini.

To je, kako smatraju učesnici dijaloga, pokazatelj da bez obzira na političke razlike mogu da razgovaraju i na taj način doprinose smirivanju tenzija u društvu i tragaju za rješenjima koja će ubrzati evropske integracije, koje su iznad pojedinačnih partijskih interesa.

„Učesnici dijaloga nastavljaju dijalog na teme sadržane u pozivnom pismu. Održaće naredni sastanak najkasnije u prvoj sedmici avgusta“, zajednički su zaključci predstavnika većine političkih partija.

Dogovoreno je da će na sljedećem sastanku usaglasiti metodologiju rada, dinamiku i principe vođenja dijaloga u daljim fazama tog procesa.

Upitan da prokomentariše nedolazak dijela vladajuće većine, Bečić je kazao da je razumio da drugi politički subjekti nijesu isključili mogućnost da budu dio dijaloga parlamentarne vlasti i opozicije.

„Već da u ovom trenutku zbog složene političke situacije, koja postoji unutar parlamentarne većine, u odnosu parlamentarne većine i Vlade, smatraju da im je prioritet rješavanje tog pitanja“, rekao je Bečić.

On je poručio da je Demokratska Crna Gora protiv obaranja Vlade i vanrednih izbora.

Bečić je ocijenio da građani Crne Gore odlično percipiraju sve što čuju i da misli da je izlišno nešto više komentarisati.

Na pitanje da li postoji vremenski okvir do kada će parlamentarna većina morati da se dogovori, Bečić je odgovorio da dijalog nema alternativu.

„Dijalog unutar parlamentarne većine, parlamentarne većine i Vlade i dijalog vlasti i opozicije“, rekao je Bečić.

Bečić je naveo da je dao formulu za razrješenje složene političke situacije koja postoji između parlamentarne većine i Vlade.

„Razrješenje je u rekonstrukciji Vlade, kao plodu saglasnosti parlamentarne većine i Vlade, da osnažimo tu Vladu“, rekao je Bečić.

Nijedna krajnost nije dobra i oni, kako je poručio, nude sredinu, a to je rekonstrukcija Vlade kao dogovor parlamentarne većine i Vlade.

Bečić je kazao da Demokrate od početka nude kompromisna rješenja.

„Mi smo protiv novih izbora u Crnoj Gori, jer to ne treba Crnoj Gori“, poručio je Bečić.

On je naveo da je danas bilo kolega iz opozicije koji su na sastanku otvorili mogućnost da se proširi spisak tema.

Bečić je kazao da su ti predstavnici opozicije iznijeli ideje da je Crnoj Gori potrebna prelazna vlada.

Na sastanku su se usmjerili, kako je kazao, da dijalog vode u odnosu na teme koje je naveo u pozivnom pismu.

„To su teme za koje je potreba 2/3 ili 3/5 većina, iz opsega izbornog zakonodavstva i deblokade vd stanja u oblasti pravosuđa“, rekao je Bečić.

Crnoj Gori ne treba, kako je kazao, da se zadovoljavaju partijske potrebe, nego stabilnost, redovnost i da se ubrzaju evropske integracije.

On je ocijenio da Crna Gora ima šansu da ubrza evropske integracije i bude prva naredna članica Evropske unije.

„Treba nam još malo rezultata u svim ovim oblastima koje su nam poznate i vjerujte da ćemo ubrzati drastično naš evropski put“, poručio je Bečić.

Na pitanje da li bilo nekih konkretnih predloga za lokalne izbore, ili za prevazilaženje blokade i vd stanja u pravosuđu, Bečić je odgovorio da je dogovoreno da se na narednom sastanku konkretizuju predlozi.

Bečić je rekao da je sistemsko rješenje da lokalni izbori budu u jednom danu i da su to dali Odboru za sveobuhvatnu zakonodavnu reformu.

On je kazao da će taj proces trajati, da je rad Odbora produžen do kraja godine i da to iziskuje vrijeme.

„Ako ništa ne promijenimo u zakonodavnom okviru, to znači da ćemo od 5. decembra do početka juna imati najmanje četiri odvojena izborna procesa na lokalnom nivou“, naveo je Bečić.

Bečić je pojasnio da bi to značilo da 5. decembra izbori budu u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju, početkom marta u Ulicnju, krajem marta u Beranama i krajem maja ili početkom juna u Podgorici.

On je ocijenio da je ponudio racionalno i efikasno rješenje, i to rješenje je Predlog zakona o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi.

Današnjem sastanku prisustvovali su predstavnici Demokratske partije socijalista Ivan Vuković i Danijel Živković, Socijaldemokratske partije Raško Konjević, Socijaldemokrata Ivan Brajović, Demokratske partije Fatmir Đeka, Albanske Alternative Nik Đeljošaj, Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović i Liberalne partije Andrija Popović.

Iz partija parlamentarne većine, uz Bečića i Borisa Bogdanovića iz Demokratske Crne Gore, prisutni su bili predstavnici URA-e Goran Đurović i Srđan Pavićević iz CIVIS-a.

Iz Demokratskog fronta ranije su poručili da neće prisustvovati današnjem sastanku, dok su iz pojedinih opozicionih partija kazali da bi danas trebalo razgovarati i o vanrednim izborima.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije