Podgorica, (MINA) – Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) nadgledaće u nedjelju parlamentarne i lokalne izbore u pet opština, za koje je akreditovao 1.355 posmatrača koji će, kako je saopšteno, biti raspoređeni na gotovo svim biračkim mjestima u Crnoj Gori.
PR koordinatorka CeMI-ja, Maja Bjelić, kazala je da će posmatrači te organizacije pratiti i rad biračkih odbora, opštinskih izbornih komisija, kao i Državne izborne komisije.
„Osim toga, imaćemo saradnju sa drugim nadležnim institucijama u vezi sa izbornim procesom“, rekla je Bjelić u intervjuu za PR Centar.
CeMI će, kako je pojasnila, obrađivati dobijene nepravilnosti, koje će građani imati priliku da prijave, kao i one koje dobijaju od posmatrača.
„CeMI će u toku izbornog dana imati redovne pres konferencije na kojima ćemo obavještavati građane o nepravilnostima, izlaznosti i na kraju dati preliminarne procjene rezultata izbora nakon zatvaranja biračkih mjesta“, navela je Bjelić.
Ona je kazala da veoma važan segment u dobijanju procjene rezultata ima PVT metoda koju CeMI koristi, navodeći da ona omogućava paralelno prebrojavanje glasova u realnom vremenu.
Osim redovnih pres konferencija, CeMI će sa javnošću komunicirati putem sajtova www.izbori.cemi.org.me , www.ferizbori.me i www.cemi.org.me.
„Na sajtu www.ferizbori.me građani će moći preuzeti samu aplikaciju i putem nje prijavljivati sve uočene nepravilnosti. Aplikacija, osim za prijavu nepravilnosti, sadrži informacije koje su vezane za sam izborni proces”, navela je Bjelić.
Kako je kazala, putem nje će građani biti u mogućnosti da prate paralelno prebrojavanje glasova u realnom vremenu.
“Takođe, komunikacija sa građanima će biti moguća i putem naših profila na društvenim mrežama – Facebook-u, Twitter-u i Instagram-u“, rekla je Bjelić.
Ona je kazala da se projekcije preliminarnih rezultata izbora mogu očekivati oko 20 sati i 30 minuta.
„Na brzinu procjena rezultata će uticati rad samih biračkih odbora. Nakon pristiglih podataka sa biračkih mjesta, nastavljamo sa prebrojavanjem glasova i davanjem naših procjena”, navela je Bjelić.
Prema njenim riječima, građani će moći da uživo prate pristizanje podataka u njihov PVT centar.
“Važno je imati u vidu da pristizanje podataka uživo ne znači da su to naše konačne procjene. Potrebno je sačekati potpunu realizaciju uzorka, koji čini oko 400 biračkih mjesta, da bismo mogli imati konačnu procjenu rezultata”, navela je Bjelić.
Ona je kazala da se očekuje da će rad biračkih odbora biti sporiji zbog većeg broja pristiglih zahtjeva sa glasanjem putem pisma.
“S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju u kojoj se nalazimo, što može u krajnjem uticati i na našu brzinu procjena“, zaključila je Bjelić.