fbpx
NaslovnicaCrna GoraNacrt zakona povući iz dalje procedure

Nacrt zakona povući iz dalje procedure

Podgorica – (MINA) – Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom (OSI) treba povući iz dalje procedure, jer se njime umanjuje obim prava za poslodavce kod kojih su zaposlene OSI.

To je ocijenjeno na sjednici Nezavisnog mehanizma za promociju zaštitu i praćenje primjene Konvencije Ujedinjenih nacija (UN) o pravima OSI u Crnoj Gori (NMM).

Na sjednici je, kako je saopšteno iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, razmatran plan i program rada za ovu godinu.

Podsjeća se da NMM čine predstavnici/e deset organizacija OSI i udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju, kao i predstavnik/ca institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

Sjednici, koja je održana u Podgorici, prisustvovali su svi članovi, a zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković je, kako se navodi, dao punu podršku radu NMM i najavio iniciranje sastanaka sa nosiocima sve tri grane vlasti.

„NMM je na sjednici zauzeo stav da Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju OSI treba povući iz dalje procedure, jer se njime umanjuje obim prava za poslodavce kod kojih su zaposlene OSI“, kaže se u saopštenju.

Ocijenjeno je da bi rješenja iz Nacrta zakona, osim što bi odvraćajuće uticala na poslodavce od daljeg zapošljavanja OSI, dovela i do smanjenja zarada, kao i gubitka posla do tada zaposlenih OSI.

„Takve posljedice bi dodatno produbile socijalnu deprivaciju i marginalizaciju OSI koje prema pokazateljima čine 30 odsto od ukupnog broja nezaposlenih“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su neuključivanje OSI i njihovih reprezentativnih organizacija u proces planiranja i kreiranja osporenih izmjena i dopuna, neutemeljenost Nacrta zakona i obrazloženja na relevantim analizama, podacima i drugim mjerljivim i jasnim pokazateljima, samo neki od razloga zbog kojih će NMM tražiti obustavu dalje procedure i formiranje nove radne grupe.

Zaključeno je da se politike, zakoni i drugi propisi moraju kreirati i donositi uz punu uključenost OSI i njihovih reprezentativnih organizacija, u svim fazama.

„I da je država dužna da preduzme sve mjere uz maksimalnu upotrebu resursa kojima raspolaže sa ciljem da se garancije iz Konvencije UN o pravima OSI progresivno ostvaruju“, dodaje se u saopštenju.

NMM je, kako je saopšteno, bitan faktor u promociji, zaštiti i ostvarivanju prava OSI.

„Pa je prepoznat kroz nacrt Zakona o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda čime će se, kako je zaštitnik kazao, zaokružiti pravni i finansijski okvir i omogućiti njegova održivost“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da će NMM će u tekućoj godini nastaviti sa monitoring posjetama ustanovama obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, kao i ustanovama rezidencijalnog tipa.

Dodaje se da će od ponedjeljka započeti posjete u Zavodu „Komanski most“, Centru za rani razvoj Podgorica, Resursnom centru za obrazovanje i osposobljavanje „1. jun“.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije