Podgorica, (MINA) Ambasadorka SAD u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke, pozdravljajući osuđujuću presudu u slučaju pokušaja terorizma na izborni dan 2016. godine, pozdravila je i naredbu o proširenju istrage u kojoj su osumnjičeni agenti FBI-a i CIA za pokušaj državnog udara.
To je u otvoreno pismu Rajnke ocijenio jedan od lider Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević.
“Gospođo Rajnke, čestitajući braći Đukanović na osuđujućoj presudi liderima DF-a, Srbima i Rusima, Vi ste ustvari podržali optužnicu u kojoj se najmanje petorica državljana SAD optužuju da su sa dvojicom agenata GRU- a učestvovali u pokušaju državnog udara kako bi spriječili učlanjenje Crne Gore u NATO”, navodi se u pismu Kneževića.
On je podsjetio da su u pitanju Džozef Asad ( agent CIA), Ladislao Karbalosa, Skot Rivas, Horhe Mijar (agenti FBI), Džon Džozef di Paolo (agent CIA), koji su naredbom o proširenju istrage osumnjičeni da su sarađivali sa predstavnicima ruskih tajnih službi i bili zaduženi da izvrše ekstrakciju i evakuaciju sad već prvostepeno osuđenih lidera DF-a.
„Da li Vaša čestitka gospođo Rajnke znači da su iste ove ruske službe dvadeset dana kasnije izvršile državni udar i u SAD na način što su omogućile pobjedu Donaldu Trampu”, upitao je Knežević.
On je rekao da se, ako se tome doda činjenica da je jedino DF pozdravio pobjedu Donalda Trampa na predsjedničkim izborima, a da jeNebojša Medojević bio na njegovoj inauguraciji, dolazi do zaključka, da je Rajnke čestitkom ustvari potvrdila miješanje Rusije i u izbore u SAD.
Knežević je rekao da je pozdravljajući osuđujuću presudu dvojici Rusa i devetoro Srba, Rajnke pozdravila i naredbu o proširenju istrage u kojoj su osumnjičeni agenti FBI- a i CIA za pokušaj državnog udara.
“Moja je dužnost bila da Vas upozorim na skandal koji ste priredili svojoj državi, a što se mene tiče, osjećam nemjerljivo zadovoljstvo zbog Vaše čestitke, jer ste Vi ustvari optužili Vašeg predsjednika da je izabran uz pomoć ruskog uticaja, iako sve nezavisne istrage u Vašoj državi tvrde drugačije”, naveo je Knežević.
On smatra da je ovim presudama presuđeno i Petom amandmanu američkog Ustava, jer su tužilaštvo i sud utvrdili da je pozivanje na Peti amandman priznanje krivičnog djela.
Knežević je rekao da je Rajnke tako indirektno učestvovala u ponižavanju prvog Ustava u svijetu donesenog na Ustavotvornoj Skupštini 17. septembra 1787. godine u Filadelfiji.
“Bez obzira što mislili o meni, moja je dužnost da branim principe zakonitosti i demokratije i u Vašoj zemlji, jer vjerovali ili ne, ja izuzetno volim američki narod, američku književnost, istoriju, kulturu, a imam i određene simpatije prema politici predsjednika Trampa”, kazao je Knežević.
On je dodao da će ako odluči da broji Rajnke doći će do podatka da u pokušaju terorizma na dan izbora u Crnoj Gori ima više američkih nego ruskih državljana.