Podgorica, (MINA) – Nezadovoljavajuća infrastruktura, nekontrolisano opterećenje sudija usljed prestanka funkcija sudijama iz najviših sudskih instanci i dugotrajna pandemija koronavirusa bitno su uticali na rezultate rada sudova, ocijenila je vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković.
Ona je 29. oktobar – Dan crnogorskog sudstva,čestitala sudijama i sudskoj administraciji.
“Crnogorsko sudstvo, pretendent na članstvo u evropskom pravosudnom sistemu, iako oslabljeno brojnim izazovima, nastavilo da vrši funkciju i ostvari realno ograničeni bilans u poznatim okolnostima”, kazala je Vučković.
Prema njenim riječima, u prvoj polovini ove godine sudovi su imali ukupno u radu 85.033 predmeta, od čega su primili 47.067.
U odnosu na priliv, riješili su 83 odsto predmeta (stopa efikasnosti), a na kraju izvještajnog perioda ostalo je neriješeno 45.963 predmeta.
Navodi se da je broj predmeta starijih od tri godine u konstantnom porastu.
“Na kraju 2021. godine bilo je 3.794 starih predmeta, dok u oktobru taj broj iznosi 5.448”, saopštila je Vučković.
Ona je ocijenila da je godinu obilježilo i “VD stanje” u Vrhovnom, Upravnom, Privrednom sudu i određenim osnovnim sudovima, čime je obezbijeđeno nesmetano funkcionisanje sudova.
“Međutim, kod činjenice da je uloga predsjednika sudova od ključnog značaja za obezbjeđenje rukovođenja radom suda i odgovornost za rezultate, naročito u oblasti efikasnosti, potrebno je izvršiti izbor predsjednika u najkraćem roku”, kazala je Vučković.
Ona je kao pozitivnim istakla da je nakon određenog zastoja u radu Sudskog savjeta, okončan veliki broj postupaka ocjenjivanja sudija, da su sprovedeni postupci za napredovanje i izbor sudija.
“Sa posebnom pažnjom cijenimo ocjene iz Izvještaja Evropske komisije za Crnu Goru (2022) o potrebi jačanja efikasnosti pravosuđa i o ograničenom napretku u oblasti pravosuđa, bez napretka u implementaciji ključnih reformi u oblasti pravosuđa i ograničenim bilansom ostvarenih rezultata u pogledu pravosudne odgovornosti”, rekla je Vučković,
Ona smatra da je potrebno odatno jačati djelotvornu nezavisnost, integritet, odgovornost i profesionalizam pravosuđa i implementacijom relevantnog ustavnog i pravnog okvira. N
“avedena zapažanja su konkretni inputi za dalji rad sudstva i Vrhovni sud Crne Gore će, kao i do sada, preduzimati mjere iz svoje nadležnosti za unapređenje pravosudnog ambijenta, čijem napretku treba jednako da doprinesu i drugi subjekti”, kazala je Vučković.
Ona je podsjetila da je u toku postupak izmjena i dopuna Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, u odnosu na disciplinsku odgovornost sudija, primjenu Etičkog kodeksa sudija i kriterijume za izbor, napredovanje i ocjenjivanje sudija.
“Pri tome ukazujemo da je potrebno osnažiti garancije za obezbjeđivanje sudijske samostalnosti i nezavisnosti, uključujući prestanak sudijske funkcije”, ocijenila je Vučković.
Ona je podsjetila da, prema rezultatima istraživanja nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje i Damar, sudstvo zauzima srednje mjesto na ljestvici povjerenja, što, kako je kazala, podstiče potrebu za daljim progresom na poštovanju principa transparentnosti rada.
“U aktuelnom trenutku je neizbježno sprovesti reformu u oblasti komunikacije sa javnošću, s akcentom na osmišljavanje novog kanala komunikacije u kriznim situacijama, imajući u vidu sajber napade na IT infrastrukturu”, rekla je Jovanović.
Ona je uvjerena da je 29. oktobar – Dan crnogorskog sudstva povod za osvrt na autoritet i ugled sudske vlasti, čije konture se čine maglovitim u kontekstu negativnih društvenih pojava, kojih nažalost nije bilo lišeno ni sudstvo.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS