fbpx
NaslovnicaCrna GoraBlečić: Spremni smo za predstojeću požarnu sezonu

Blečić: Spremni smo za predstojeću požarnu sezonu

Podgorica, (MINA) – Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada spremna je za predstojeću požarnu sezonu, kazao je vršilac dužnosti komandira te službe Zdravko Blečić i ocijenio da država treba da uradi mnogo više po pitanju edukacije stanovništva i prevencije požara.

Blečić je naveo da sezona požara i različitih hazarda traje praktično čitave godine i da su u Službi spremni da odgovore na sve te izazove.

„Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada raspolaže sa 23 vatrogasna vozila i imamo 72 operativca“, rekao je Blečić agenciji MINA.

Kako je kazao, svakog ljeta budu angažovane dodatne snage, a decenijama unazad tako je angažovano po 25 ljudi.

Blećić je naglasio da je u posljednje vrijeme opalo instresovanje za taj posao.

„Mladi se baš i ne odlučuju za to kao nekada, pa smo možda imali i veće interesovanje i nije bilo problema sa angažmanom. Danas je to već drugačije i unazad nekoliko godina počeo je da se pojavljuje taj problem“, dodao je Blečić.

On je istakao da u slučajevima velikih požara mogu da pomognu lokalne službe, kao što su Zelenilo, Čistoća i Deponija, ali i sa državnog nivoa – Vojska i Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

„Direktorat za zaštitu i zpašavanje koji je krovna organizacija i u slučajevima većih razmjera požara,
kao što smo imali prilike prošle godine i ranije, dolazili su iz (službi) drugih gradova, a svim tim aktivnostima koordiniše Direktorat“, rekao je Blečić.

Upitan da li imaju dovoljno operativaca za predstojeću požarnu sezonu, Blečić je kazao da njihov posao nije šablonski, pa se zbog toga ne može govoriti konkretno o broju potrebnih ljudi.

„Zbog toga sam rekao da se uključuje čitav sistem zaštite i spašavanja, tako funkcioniše u čitavoj Crnoj Gori, jer dešava se često da požari u pojedinim opštinama prevaziđu lokalne snage i da su potrebne dodatne snage koje se angažuju iz susjednih opština“, pojasnio je Blečić.

Kako je naveo, upravo zato je Direktorat na čelu sistema i koordinira svim aktivnostima, jer se ne može definisati koliko će biti čega, pogotovo u Podgorici koja je požarno veoma optarećena.

Blečić je istakao da je Podgorica izuzetno požarno opterećena zbog vremenskih uslova, pogotovo tokom ljeta, pa u nekim danima imaju i do 50 intervencija.

On je rekao da je Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada, tokom prethodne letnje požarne sezone, od 1. juna do 1. septembra, izašla na 948 požara, pri čemu je 55 odsto tih intervencija bilo na teritorijama opština Zeta i Tuzi.

Blečić je kazao da sistem zaštite podrazumijeva tri segmenta djelovanja – preventivni, represivni i sanacioni.

„Fokus stavljamo na preventivno djelovanje, jer mnogo je značajno da spriječimo da ne dođe do nastanka požara i naravno kao Služba djelujemo po tom pitanju vrlo proaktivno“, rekao je Blečić.

On je podsjetio da je u toku projekat „Vatrograsac u mjesnoj zajednici“, u okviru kojeg su obišli 22 mjesne zajednice.

„Izuzetno smo zadovoljni tim posjetama i razgovorima, gdje smo zajedno učestvovali u uklanjanju nekih stvari i anomalija koje zaista moraju biti prevaziđene i moraju biti naša prošlost“, rekao je Blečić.

Kako je objasnio, moraju se dovesti u red hidrantska spemišta, moraju biti kupljeni protivpožarni aparati i postavljeni tamo gdje je potrebno, a mora postojati i prohodnost u svakom objektu, na svim etažama.

Blečić ja naveo primjer preventivne mjere da treba ukloniti sve gorive materijale iz podruma ili sa tavana, koji su često izvori zapaljenja.

„Uklanjanjem tih nepotrebnih stvari mi smanjujemo mogućnost nastanka požara“, rekao je Blečić i istakao da se svakom preventivnom mjerom smanjuje mogućnost nastanka požara.

Upitan da li je država dovoljno uradila na polju preventivnog djelovanja i edukacije, Blečić je odgovorio odrično.

„Smatram da nije urađeno dovoljno i da je vrlo malo urađeno, koliko bi trebalo“, naveo je Blečić.

On smatra da priča o zaštiti i spašavanju mora da dobije jednu novu dimenziju, novi značaj i da se krene praktično ka tome da ona uđe u sistem obrazovanja.

„Gdje ćemo poštovati standarde i neke tehničke normative, ako nećemo u dijelu kada su životi u pitanju, a to je aspekt zaštite i spašavanja od požara konkretno, ali i drugih hazarda“, istakao je Blečić.

Kako je naveo, znanje i edukacija iz dijela zaštite i spašavanja od požara i drugih hazarda je u stvari dio opšte kulture ljudi i oni bi to morali da znaju.

Blečić je pozvao građane da posjete sajt vatrogasci.podgorica.me, na kojem će naći vodič za postupanje u vanrednim situacijama i gdje će naći, osim preventivnih, sve aktivnosti i mjere koje treba odraditi u slučaju požara.

Prema njegovim riječima, potrebna je pravilna dojava, pravilno postupanje do dolaska vatrogasaca i postupanje nakon njihovog dolaska.

„To je nešto što moramo da znamo, jer u situaciji požara nemamo kad da čitamo uputstva i da gledamo za šta služi protivpožarni aparat, nego sve to moramo ranije da znamo i uradimo, to je dio neke opšte kulture“, rekao je Blečić.

Upitan postoje li posebni planovi za postupanje u najkritičnijim područjima na teritoriji Podgorice, on je kazao da postoji plan zaštite i spašavanja od požara na teritoriji Glavnog grada koji je uradila Služba, ali da do sada nijesu rađeni planovi za Goricu, Ljubović i druge lokacije koje bi trebalo da budu prioritetne.

Blečić je istakao da je u toku izrada plana za Goricu, navodeći da se nada da će ona do početka ljetnje požane sezone biti završena.

On je, govoreći o saradnji Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada sa službama iz drugih opština, Vojskom i policijom, rekao da je ta saradnja odlična, što se pokazalo i tokom prethodne ljetnje požarne sezone.

„Ima raznih situacija na različitim terenima i tu nam je zaista izuzetnu pomoć pružila Vojska Crne Gore“, rekao je Blečić.

On je istakao da je tu i Direktorat za zaštitu i spašavanje da iskoordinira i usmjeri dodatne snage kada je to potrebno.

Blečić je istakao da su, da bi pomogli, dolazile i njihove kolege iz drugih opština – Budve, Bara, Kolašina, sa Cetinja i iz Nikšića, navodeći da su i iz Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada isto tako spremni da idu da pomažu kolegama.

On je podsjetio na situaciju u Jablanici, gdje je dio crnogorskog tima koji je upućen u taj grad Bosne i Hercegovine bila i ekipa iz Podgorice.

„Mi smo samo jedan element sistema i u zavisnosti od potrebe, a po nalogu Direktorata, koji je krovna organizacija i kojim rukovodi Miodrag Bešović vrlo vispreno i odlučno, djelujemo onamo gdje treba. Mi smo tu i za nas dolaze kolege kada je potrebno“, rekao je Blečić.

Govoreći o sređivanju imanja i dvorišta, on je zamolio građane da ne spaljuju sami biljni otpad.

„Ako nijesu u mogućnosti da ga deponuju, treba da ga koncentrišu na nekom mjestu na kraju svog imanja, gdje u blizini nema objekta ili nečeg drugog što bi bilo ugroženo od samog plamena i da to ne rade ispod električnih vodova“, objasnio je Blečić.

Kako je rekao, tu treba da odlože biljni otpad i nakon toga pozovu vatrogasce.

„Nikako sami ne treba da kreću u avanturu koja može da bude vrlo opasna, nego da pozovu vatrogasce koji će dogovoriti termin kontrolisanog paljenja, gdje ćemo mi izaći i izvršiti to“, rekao je Blečić.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Pjastri najbrži u kvalifikacijama

Podgorica, (MINA) - Vozač Meklarena Oskar Pjastri bio je najbrži u današnjim kvalifikacijama i...