Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorsko tržište telekomunikacija je vrlo konkuretno i sve je zasićenije, ocijenila je generalna direktorica Telenora Crne Gore, Sandra Štajner i dodala da svi korisnici imaju slične potrebe i želje i da se svakodnevno služe fiksnim i mobilnim internetom.
Ona je, u kolumni Američke privredne komore u Crnoj Gori (AmCham), navela da je “glad” korisnika za podacima sve teže utoliti.
“Bez obzira na to koliko je neko tržište razvijeno, uvijek ima prostora za dalji rast”, rekla je Štajner koja je i guvernerka bez portfelja u Upravnom odboru AmCham Montenegro.
Ona je dodala da, radeći više od 15 godina u oblasti telekomunikacija, uviđa trendove koji su se tokom godina razvijali na većini tržišta u Evropi, uključujući i Crnu Goru.
“Kada je, prije više od dvije decenije, Telenor počeo da posluje u Crnoj Gori, mobilne glasovne usluge bile su u začetku i predstavljale su inovaciju koja je uticala na cjelokupno društvo. Kao prvi operator na tržištu, Telenor je korisnicima u Crnoj Gori postepeno omogućavao sve naprednije digitalne usluge, skoro u isto vrijeme kada su počele da budu dostupne i u najrazvijenijim zemljama svijeta”, saopštila je Štajner.
Ona je kazala da je kompanija od tada prešla dug put.
“Sve je počelo od 2G tehnologije, koja je dozvoljavala upotrebu samo osnovnih funkcionalnosti koje danas imaju pametni telefoni. Telenor je 3G tehnologiju uveo 2007. godine, kada je postao dostupan prenos većih formata podataka. Tehnologiju sljedeće, četvrte generacije – 4G, Telenor je u Crnu Goru uveo 2012, mnogo ranije nego što je to bio slučaj u ostalim zemljama regiona”, navela je Štajner.
Telenor danas 4G signalom pokriva 98 odsto stanovništva Crne Gore, a napredna 4G+ mreža dostupna je u većini opština.
“Sada smo na pragu ‘četvrte industrijske revolucije’, bazirane na digitalnoj ekonomiji. Trendovi u korišćenju mobilne telefonije u narednom periodu govore da će upotreba mobilnog interneta konstantno rasti. Tako se očekuje da će, do 2022. godine, više od 90 odsto mobilnog internet saobraćaja biti realizovano putem mobilnih telefona”, kazala je Štajner.
U Crnoj Gori, prema njenim riječima, više od 70 odsto domaćinstava ima pristup internetu, a skoro polovina korisnika mu pristupa putem mobilne telefonske mreže.
“Istovremeno, broj korisnika pametnih telefona stalno raste. Kako iskoristiti takve trendove? Mi, u Telenoru, vjerujemo da su inovacije primarna osnova za sticanje prednosti. Ukoliko imate jedinstveni, konkurentni proizvod, ili uslugu, uspjećete da ostvarite još kvalitetniji odnos sa korisnicima, a time postignete i odlične poslovne rezultate”, poručila je Štajner.
Ona je saopštila da su u Telenoru zadovoljni učinkom u tom pravcu.
“Imamo mrežu visokog kvaliteta, snažan brend i atraktivnu ponudu koja nas izdvaja od konkurenata. Nastavljamo sa daljim razvojem inovacija, jer su korisnici uvijek željni nečeg novog i naprednog”, rekla je Štajner.
Ona smatra da nije važno samo da se korisnicima ponude megabajti, već i mogućnost da pristupe bogatim servisima i sadržajima na internetu.
“Za nas je najvažnije da ne pravimo kompromis kada je u pitanju kvalitet usluge, jer je kvalitetno i konzistentno korisničko iskustvo osnova svakog uspjeha. Naših skoro 380 hiljada korisnika i liderska pozicija koju imamo već 22 godine to i dokazuju”, navela je Štajner.
Ona je kazala da je svaki talenat dobrodošao i da u Telenoru ne prave razliku u odnosu na godine, pol, nacionalnost i religiju.
“Na nama je da stvorimo dobro radno okruženje, kako bismo talente dalje razvijali. Zato u našoj kompaniji vodimo računa o rodnoj ravnopravnosti, imamo fleksibilno radno vrijeme i želimo da porodice naših zaposlenih osjete da brinemo o njima”, rekla je Štajner.
Ona je saopštila da se u kompaniji trude da putem Telenor fondacije pruže podršku zajednici, unaprijede oblasti kojima su neophodne razvojne promjene i zajedno izgrade uspješno poslovno i društveno okruženje.
Štajner je rekla i da u Telenoru znaju da u naprednim idejama nijesu sami.
“U Crnoj Gori postoji još kompanija koje dijele sličnu viziju i odgovornost za ekonomski i društveni razvoj. Ukoliko udružimo snage i svi budemo radili u istom pravcu, unaprijedićemo i standarde poslovanja na cijelom tržištu Crne Gore”, zaključila je Štajner.