fbpx
NaslovnicaMINA BusinessSve više kompanija prepoznaje značaj primjene standarda

Sve više kompanija prepoznaje značaj primjene standarda

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori je evidentan trend rasta kompanija i institucija koje prepoznaju značaj primjene standarda, što je naročito došlo do izražaja u vrijeme pandemije Covid-19, ocijenjeno je na okruglom stolu u Privrednoj komori (PKCG).

Učesnici okruglog stola na temu Savremene tendencije u sistemu razvoja kvaliteta saopštili su da strani partneri koji posluju sa domaćim kompanijama insistiraju na implementaciji ISO standarda.

Oni su, kako je saopšten oiz PKCG, saglasni da bi bilo neophodno da se standardi uvedu u nastavne programe škola i fakulteta. Takođe, insistiraju na većoj popularizaciji te važne teme, odnosno na organizovanju edukacija o značaju primjene standarda.

PKCG je u četvrtak organizovanjem okruglog stola obilježila Svjetski dan kvaliteta.

Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG, Mladen Perazić, kazao je da je svrha obilježavanja Svjetskog dana kvaliteta promovisanje njegovih vrijednosti i podsticanje razvoja i napretka organizacija, društva i pojedinaca.

Istovremeno, Evropa proslavlja Evropsku nedjelju kvaliteta, čiji je fokus podizanje svijesti javnosti, promocija i demonstracija prednosti i značaja kvaliteta za konkurentnost, pri čemu ‘ambasadori’ Dana kvaliteta mogu biti pojedinci, mali lokalni biznisi, timovi ili velike kompanije.

On je naveo da je cilj povećati značaj visokokvalitetnih proizvoda i usluga u svijetu, kao i intenzivirati aktivnosti koje su usmjerene na rješavanje problema kvaliteta.

„Problem kvaliteta jedan je od najvažnijih problema u ekonomiji mnogih zemalja svijeta. Pitanja kvaliteta nijesu samo pitanja direktne proizvodnje, već i zaštite životne sredine, sigurnosti, informacione sigurnosti i upotrebe tehnologija koje štede resurse u proizvodnji“, rekao je Perazić.

Prema njegovim riječima, ostvarivanje dobre konkurentske pozicije na tržištu danas, zahtijeva stalna ulaganja u kvalitet proizvoda i konstantno uvođenje inovacija u okviru proizvodnog ciklusa.

„Za održivost u dužem roku, mora postojati ravnoteža kontinuiranog i radikalnog poboljšanja kvaliteta odnosno inovacija. Redukujući rizike i svodeći ih na minimalan nivo sistemi kvaliteta olakšavaju privlačenje investitora i garantuju dobru formu i zdravlje organizacije u budućem poslovanju“, rekao je Perazić.

On je dodao da u Privrednoj komori Crne Gore konstantno afirmišemo kvalitet i u ukazujemo na značaj implementacije njegovih standarda šaljući poruku privredi o tome šta je kvalitet i koliko znači u cilju jačanja konkurentnosti i opstanka na tržištu.

Doktor Radoica Luburić kazao je da ni prije pandemije koronavirusa organizacijama nije bilo lako da uspješno upravljaju kvalitetom, rizikom i promjenama.

Gotovo nezamislivi tehničko-tehnološki napredak i dramatično ubrzavanje promjena u svim sferama života prinudile su organizacije da uspješnije rješavaju svoje probleme i incidente, kako oni ne bi prerasli u krizu.

„Kao što smo se toliko puta i sami uvjerili, mnogo je bolje blagovremeno i adekvatno rješavati probleme i incidente, nego se uhvatiti u koštac sa krizom, kompleksnošću, neizvjesnošću i strepnjom koju ona sa sobom nosi“, naveo je Luburić.

On je naveo da se nakon sagledavanja ključnih karakteristika problema, incidenata i kriza, jasnije može pristupiti kreiranju modela prevencije krize, zasnovanog na principima menadžmenta kvalitetom, upravljanje rizikom, kao i promjenama.

Luburić je rekao da svi principi menadžmenta kvalitetom, značajno doprinose efektivnijem i efikasnijem upravljanju, a samim tim i prevenciji krize. Njihova efektivnost doprinosi i poboljšanju sveukupnih performansi organizacije.

„Standard ISO 31000:2018, upravljanje rizikom – smjernice, ukazuje na to da je njegova svrha stvaranje i zaštita vrijednosti, a to znači stalno poboljšavanje performansi organizacije, podsticanje inovacija i podržavanje postizanja ciljeva. Menadžment rizikom se zasniva na osam principa – integrisano, strukturirano i sveobuhvatno, prilagođeno, inkluzivno, dinamično, najbolje dostupne informacije, ljudski i kulturološki faktori i stalno poboljšavanje“, precizirao je Luburić.

On je dodao da je veoma važno sprovesti promjene, ali je još važnije stabilizovati ih i integrisati u sistem. Samo tako može doći do efektivnog i efikasnog jačanja otpornosti organizacije na krizu.

Direktor Instituta za standardizaciju Crne Gore (ISME), Zoran Glomazić, smatra da je kvalitet jedno od najvažnijih konkurentskih oružja i prednosti za opstanak na tržištu.

„Kvalitet mora uključiti inovacije, tehnološki napredak, patentna rješenja i još mnogo toga“, rekao je Glomazić.

Prema njegovim riječima, četvrta tehnološka revolucija u velikoj mjeri izlaže organizacije enormnom riziku i ranjivosti ukoliko ne primjenjuju i ne implementiraju standarde. Implementacija standarda može značiti i sam opstanak odnosno preživljavanje kompanije.

Glomazić je potencirao da je i digitalna transformacija bitna za dostizanje konkurentske prednosti.

Standardizacija ima važnu ulogu u podršci svim ključnim strategijama EU.

„U dokumentima EU jasno se naglašava da su standardi temelj evropske konkurentnosti i ključ za inovativnost i napredak. Komisija ističe njihovu važnost u kontekstu inicijativa za izgradnju jedinstvenog tržišta kao i digitalnog“, rekao je Glomazić.

On je, govoreći o donošenju standarada koji se realizuje kroz stručna tijela, informisao da je Institut za standardizaciju formirao 17 tehničkih komiteta i Stručni savjet za standarde za opšte oblasti standardizacije.

„Oni okupljaju stručnjake iz različitih oblasti koji doprinose donošenju MEST standarda“, zaključio je Glomazić.

Najčitanije

andrija mandic, bozic

Mandić pozvao opoziciju na sastanak

Podgorica, (MINA) - Predsjednik parlamenta Andrija Mandić pozvao je šefove poslaničkih klubova na sastanak...