Njujork, (MINA-BUSINESS) – Na Wall Streetu su u utorak berzanski indeksi porasli, jer se ulagači nadaju da će Vašington postići dogovor o zaštiti granica s Kanadom i Meksikom, te da će se tako izbjeći trgovinski rat.
Dow Jones ojačao je 0,3 odsto na 44.556 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,72 odsto na 6.037 poena, a Nasdaq indeks 1,35 odsto na 19.654 boda.
Nakon značajnog pada dan prije, indeksi su u utorak nadoknadili gubitke, jer je ulagače ohrabrila odluka Vašingtona o odlaganju primjene carina na mjesec, nakon što su Kanada i Meksiko poručili da će uložiti više napora na granicama kako bi se zaustavila ilegalna migracija i krijumčarenje droga.
Osim toga, ulagači se nadaju da će se izbjeći trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine, prenosi Hrportfolio.
Doduše, u utorak su u SAD-u na snagu stupile carine na uvoz iz Kine od deset odsto, a Peking je najavio da će uvesti dodatne carine od deset do 15 odsto na uvoz određenih proizvoda iz SAD-a od 10. februara.
No, iz Bijele kuće poručeno je da će narednih dana predsjednik Donald Trump razgovarati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
Podršku tržištu pružaju i solidni kvartalni poslovni rezultati. Od oko 210 kompanija, koje su do sada objavile finansijske izvještaje, njih otprilike 77 odsto ostvarilo je veću zaradu nego što se očekivalo.
Među najvećim dobitnicama bila je dionica Alphabeta, s rastom cijene 2,6 odsto uoči objave poslovnog izvještaja.
No, u produženom trgovanju, nakon zatvaranja Wall Streeta, cijena dionice tog tehnološkog diva pala je više od sedam odsto, jer je ulagače razočarao finansijski izvještaj kompanije.
I na većini evropskih berzi cijene dionica su porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0,15 odsto na 8.570 bodova, no frankfurtski DAX porastao je 0,36 odsto na 21.505 poena, a pariski CAC 0,66 odsto na 7.906 bodova.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS