Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sinergija visokog obrazovanja i privrede može podstaći transfer znanja, novo zapošljavanje, inovativnost, preduzetništvo i kreativnost, ocijenjeno je tokom prezentacije na temu Sinergetski efekti Erasmus+ projekata u cilju bolje saradnje sa privredom.
Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore (PKCG), Mladen Perazić, kazao je da su od vitalnog značaja jake veze između poslovnog sektora i visokog obrazovanja.
“Kompanije postaju sve više uključene u proces obrazovanja i profesionalnih treninga, što ima pozitivne efekte na obje strane i vodi ka dugotrajnom partnerstvu”, naveo je Perazić na prezentaciji koju je organizovala PKCG u saradnji sa Nacionalnom Erasmus+ kancelarijom.
Prema njegovim riječima, sinergija visokog obrazovanja i privrede može podstaći transfer i dijeljenje znanja, stvoriti dugoročna partnerstva i prilike za (novo) zapošljavanje, inspirisati inovativnost, preduzetništvo i kreativnost.
Perazić je, kako je saopšteno iz PKCG, dodao da, s obzirom na to da je obrazovanje jednog društva pretpostavka dinamičkog privrednog i društvenog razvoja, PKCG ima značajnu ulogu u njegovom razvoju, a jedan od njenih doprinosa tome je i učešće u međunarodnim projektima Erasmus programa.
Direktorica Nacionalne Erasmus+ kancelarije, Vanja Drljević, kazala je da Erasmus+ program pruža podršku pojedincima i organizacijama u oblasti obrazovanja, obuke, mladih i sporta, te daje mogućnosti za studiranje, obučavanje i sticanje iskustva u inostranstvu.
“Ovo ima višestruki značaj, kako za akademsku zajednicu, tako i za privredu i cjelokupno crnogorsko drustvo. Cilj je povećati vještine i što više uključiti privredu u kreiranje kurikuluma, kako bi saradnja nje i obrazovanja bila vidljivija, a studenti nakon završetka studija što prije našli posao“, kazala je Drljević.
Ona je najavila i poseban dio Erasmus programa, Strength2 partnership for transformation, koji će potencirati vezu univerziteta i privrede, ali i donijeti veću uključenost biznis sektora, kao bi se povećao impakt te veze na cjelolupnom nivou društva.
Rukovoditeljka Centra za transfer tehnologija u Institutu izvrsnosti za istraživanja i inovacije na Univerzitetu Crne Gore, Srna Sudar, kazala da je došlo do promjene paradigme nauke koja dovela do toga da visokoškolsko obrazovanje postane instrumentalno i upotrebljivo, a Univerzitet Crne Gore je izuzetno fokusiran na to, te sprovodi razne aktivnosti kako bi ta saradnja bila efikasnija i uspješnija.
Cilj je, kako je navela, modernizacija kurikuluma na svim nivoima obrazovanja i ostvarenje tješnje saradnja kako bi se izašlo u susret potrebama tržišta rada i privrede.
„Danas, pored znanja, studenti treba da imaju upotrebljive poslovne vještine koje mogu plasirati na tržište rada, a Univerzitet Crne Gore je posvećen tom cilju“, kazala je Sudar.
Univerziteti u Crnoj Gori, u okviru programa Erasmus+, sprovode nekoliko projekata: Dualmon, Success, Knowhub, E-viva, Enemlos, Riskman, Dign€st, Bkstone, Viral, Bluewbc, TRANS2W i Rebus, koji su realizovani ili još traje njihova realizacija, a u okviru kojih je moguće uspostaviti saradnju sa privredom i ostvariti sinergetski efekat za obje strane.
Erasmus+ je program Evropske unije koji daje podršku pojedincima i organizacijama u oblasti obrazovanja, obuke, mladih i sporta, i pruža mogućnosti za studiranje, obučavanje i sticanje iskustva u inostranstvu.
„U oblasti obrazovanja, fokus programa je promovisanje priznavanja i vrednovanja stečenih kvalifikacija u obrazovanju, zatim unapređenje i razvoj visokog obrazovanja u našoj zemlji, otvoreni pristup obrazovanim materijalima i dokumentima, inkluzivnost i međunarodna aktivnost/mobilnost“, navodi se u saopštenju.
Cilj programa Erasmus+ je da doprinese strategiji Evropa 2020 u oblasti rasta, radnih mjesta, socijalne jednakosti i inkluzije, kao i ciljevima ET2020 – strateškom okviru EU za obrazovanje i obuku. Takođe, Erasmus+ program ima za cilj da promoviše održivi razvoj svojih partnera u oblasti visokog obrazovanja i da doprinese postizanju ciljeva Evropske strategije za mlade.
„Erasmus+ program obezbjeđuje mogućnosti za različite organizacije, uključujući univerzitete, organizacije koje se bave obrazovanjem i obukom, think-tank organizacije, istraživačke organizacije i privatna preduzeća. U okviru događaja predstavljen je i projekat PRACTing koji se kroz program INVO-HERIC sprovodi na Ekonomskom fakultetu“, dodaje se u saopštenju.
Tokom skupa su privrednicima predstavljeni projekti koje univerziteti u Crnoj Gori sprovode kako bi se upoznali sa benefitima, iskustvima i načinom učešća u ovom programu, kao i mogućnostima za povezivanje i uspostavljanje saradnje sa univerzitetima.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS