Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predlogom zakona o ostvarivanju prava na finansijsku podršku radnicima koji su bili zaposleni u preduzećima u sektoru drvoprerađivačke industrije, trebalo bi da se svakom bivšem zaposlenom isplati iznos od 12 hiljada EUR.
Zakon su predložili poslanici Demokrata Anđela Vojinović, Zdenka Popović, Boris Bogdanović, Nikola Rovčanin, Albin Ćeman, Momčilo Leković i Duško Stjepović.
Rovčanin je u Skupštini kazao da se predloženi zakon odnosi na obeštećenje zaposlenih drvoprerađivačke i šumarske industrije i da je njegov cilj ispravljanje nepravde prema radnicima žrtvama tranzicije.
“To je koristan i dobar zakon, koji dijelom ispravlja nepravdu prema bivšim zaposlenima koji su bili žrtve tranzicije”, rekao je Rovčanin i dodao da očekuje podršku svih poslanika u parlamentu.
Zakonom je definisano da će zaposleni moći već od 1. juna, u roku od 90 dana, da podnesu zahtjeve Ministarstvu poljoprivrede, koje je obavezno da do kraja ove godine donese rješenja.
“Potom bi, od 1. januara naredne godine, trebalo da se isplati iznos od po 12 hiljada EUR obeštećenja svakom bivšem zaposlenom, čija visina je utvrđena na bazi ranije definisane prakse kada su bili u pitanju metalci i rudari”, kazao je Rovčanin.
Kako je objasnio, iznos od 12 hiljada EUR bi se umanjio za iznos koji je bivšem zaposlenom isplaćen iz Fonda rada.
Rovčanin je dodao da postoje i drugi sektori u Crnoj Gori čije bivše zaposlene je potrebno obeštetiti – od tekstilne industrije, elektronske, prehrambene, poljoprivrede, prevoznih preduzeća do uslužnih djelatnosti.
“Što se tiče radnika drvoprerađivačke i šumarske industrije, tu postoji još jedan dodatni razlog – oni su imali akcije u svojim preduzećima, koje su poništene i propale, te stoga nijesu uspjeli da se obeštete. Mnogi među tim radnicima nažalost nijesu više sa nama, ali je zakon ustanovio nasledno pravo, pa će i nasljednici bivših radnika moći podnošenjem zahtjeva da ostvare to pravo”, objasnio je Rovčanin.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES), Dane Marković, rekao je da predloženi zakon predstavlja još jednu u nizu mjera kojima država izdvaja finansijska sredstva u korist građana.
„U prethodnom periodu je došlo do povećanja penzija, plata, dok su studentima povećane stipendije. Isplaćena su sredstva bivšim radnicima KAP-a, radnicima metalsko-rudarskog sektora, „Radoja Dakića“ i Košute“, kazao je Marković.
On je ocijenio da ova država i Vlada brinu o svojim građanima.
„Bio je amandmanski predlog da se u ovo uključe i radnici koji su radili na sječi drveta, što je predlagač prihvatio“, dodao je Marković.
Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS), Aleksandra Despotović, pitala je da li će primjena zakona ići od početka naredne godine, imajući u vidu da budžetom za ovu godinu nijesu predviđena ta sredstva.
„Na nama je da brinemo o tim radnicima i danas“, rekla je Despotović.
Ona je navela da postoje problemi sa primjenom Zakona o šumarstvu, kao i da Vlada dovoljno ne problematizuje tu oblast.
Rovčanin je odgovorio da će primjena samog zakona početi od 1. juna, a bivši radnici imaju rok od 90 dana da se prijave.
„Nakon toga Ministarstvo poljoprivrede će voditi upravni postupak i donositi rješenja do kraja godine i onda će se znati koliko će budžetskih sredstava biti određeno u budžetu za narednu godinu“, precizirao je Rovčanin.
Poslanik Demokratske narodne partije (DNP), Vladislav Bojović, rekao je da bi taj iznos otpremnine za radnike bio mnogo veći da su nadležni pravosudni organi uradili svoj posao.
„Stečajna mafija nije ni dotaknuta. Treba da se procesuiraju oni koji su bili odgovorni u procesu pljačkaških privatizacija“, kazao je Bojović.
On je naveo da ti radnici i njihove porodice najbolje znaju kako su živjeli od trenutka kada su njihove firme smišljeno otišle u stečaj i kada su se planski pljačkale.
„Da se ne bi ova praksa ponavljala, važno je da se procesuiraju odgovorni“, dodao je Bojović.
Poslanik Građanskog pokreta URA, Miloš Konatar, najavio je podršku predloženom zakonu, kao što su to uradili i 2021. godine za zakon koji se ticao radnika iz metalsko prerađivačke i rudarske industrije.
On je rekao da je predao amandman kojim bi se u zakon dodali i bivši zaposlenii iz sektora teksilne industrije.
“Primjena zakona se planira od januara naredne godine i ima dovoljno vremena da Ministarstvo finansija pripremi nedostajuća sredstva kojima bi se obeštetili i bivši zaposleni u tekstilnoj industriji”, tvrdi Konatar.
Rovčanin je, povodom amandmana Konatara, kazao da ga načelno podržava, ali da treba pronaći određene mehanizme za realizaciju.
“Ali, ako se to sada i ne desi, mora svaki bivši zaposleni iz svih oblasti da nađe svoj djelić pravde kroz naknadu, ako je nije ostvario kroz socijalna davanja, putem suda, ili na neki drugi način”, zaključio je Rovčanin.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS