Podgorca, (MINA-BUSINESS) – Obveznice emitovane na domaćem tržištu izazvaće multiplikativne ekonomske efekte i pozitivno će djelovati na državu i klijente koja će dobiti novac, odnosno kamatu, kao i na berzu i brokere, ocijenio je profesor Božo Mihailović.
Mihailović, koji je i predsjednik Saveza ekonomista Crne Gore, je u intervjuu za Dnevne novine kazao da preostale obveznice, čija je ukupna vrijednost oko 50 miliona EUR, država treba da ponudi sa rokom dospjeća od sedam godina i kamatom od 3,5 odsto, umjesto predviđenih tri odsto.
Država je nedavno na domaćem tržištu emitovala obveznice vrijedne 190 miliona EUR i kroz dvije tranše prikupila nešto više od 140 miliona za finansiranje budžeta.
“U situaciji kada državi treba novac, mislim da je to ispravan potez. Prvo zato što se na taj način objedinjavaju sredstva, pa građani, umjesto da štede u bankama po izuzetno niskim kamatnim stopama, ovdje mogu da dobiju tri odsto kamatnu stopu na pet, odnosno 3,5 odsto na sedam godina”, smatra Mihailović.
U ovim slučajevima, kako je objasnio, nije problem sigurnost i obećana kamata, već problem može biti stopa inflacije.
“Ako ona premaši kamatnu stopu dolazi do gubitka na supstanci i sada je rizik na građanima u tom dijelu”, kazao je Mihailović.
Primjetno je, kako je dodao, da se država zadužila po nižim kamatnim stopama nego ranije, kada se zaduživala i po stopi od sedam odsto u inostranstvu.
“Sada ti transakcioni troškovi ostaju unutar zemlje, kod naše berze, dilera, brokera. To je mnogo bolja odluka od zaduženja u inostranstvu. Kada je riječ o broju prodatih akcija, on nam pokazuje da postoji povjerenje građana i institucija u državu”, rekao je Mihailović.
Pojedinačna cijena obveznica je ovog puta iznosila hiljadu EUR, što je deset puta niže nego ranije.
“I to je dobar potez jer se tom cijenom moglo privući više građana. To što su sada usitnjene obveznice znači da su i oni građani koji imaju manju kupovinu moć bili u prilici da ih kupe”, ocjenio je Mihailović.