Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Reakcija Vlade na poskupljenje goriva je zakasnila, ocijenio je ekonomski analitičar i predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca, Vasilije Kostić i dodao da se problemi ne bi riješili ni da je bila blagovremena, ali bi bili blaži.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Predrag Sekulić, smatra da odlazeća Vlada nema snage, volje i želje da uradi bilo šta da ograniči cijene goriva, dok je Goran Đurović iz Građanskog pokreta URA upozorio da je posljednji momenat da se sazove sjednica parlamenta na kojoj bi se usvojile izmjene zakona o akcizama.
“Da je Vladina reakcija na događaje više nego odocnila, govorio sam i prije pola godine. Ne rastu cijene sirovina i poljoprivrednih proizvoda od juče i bilo je dovoljno vremena da adekvatno reaguje. Da je to urađeno, cjenovni udar bi bio slabiji, a time i trošak djelovanja znatno niži”, rekao je Kostić Pobjedi.
On je dodao da se problemi ne bi riješili čak i da je Vlada djelovala blagovremeno, jer nadilaze moć njenog uticaja, ali bi bili znatno blaži.
“Ovako, Vlada je bila posmatrač i primarno zaokupljena lociranjem krivice na prethodnike. U međuvremenu stvorena su inflaciona očekivanja i sada će račun pokušaja saniranja stanja biti neuporedivo veći”, kazao je Kostić.
Danas Vlada, prema njegovim riječima, ,,ne svojom krivicom, nije u stanju da reaguje“, već samo najavljuje djelovanje koje Skupština tek treba da odobri, ako odobri.
“Šta to znači sa aspekta potrebe za trenutnom, blagovremenom reakcijom nije potrebno govoriti. Rekao bih, ne bez cinizma, da mi uprkos svim našim nastojanjima ipak opstajemo”, saopštio je Kostić.
Ministarstvo finansija dostavilo je prije desetak dana Skupštini predlog izmjena zakona, koji bi im omogućio da smanje akcize 20 odsto, ali predsjedavajući parlamenta Strahinja Bulajić odbija da sazove sjednicu. To je reakcija Demokratskog fronta (DF) na najavu formiranja manjinske vlade.
U subotu je najavljeno da će Vlada danas usvojiti osam mjera vrijednih između 20 i 50 miliona EUR, čiji je cilj da ublaže negativne efekte ruske invazije na Ukrajinu. Mjerama je predviđeno smanjenje akciza 40 odsto, ukidanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) na brašno i ulje i smanjenje na sedam odsto za so.
Kostić navodi da je svima jasno koliko cijena goriva utiče na cijene ostalih proizvoda. On smatra da obuzdavanja rasta cijena naftnih derivata na dugi rok teško da može biti dok se svjetsko tržište ne stabilizuje.
“U datoj situaciji je moguće preduzimati mjere suzbijanja rasta djelovanjem na maloprodajnu cijenu, ali i to je ograničenog trajanja – u mjeri u kojoj Vlada bude imala sredstava da štiti potrošnju i da njen trošak preuzme na sebe”, saopštio je Kostić.
Sekulić je upozorio da će rast cijena goriva izazvati poskupljenje roba i usluga.
“Ulazimo u zonu inflacije koju je teško kontrolisati. Odlazeća Vlada nema snage ili volje i želje da bilo što uradi, a sa druge strane imamo činjenicu da je DF blokirao rad parlamenta”, rekao je Sekulić i naglasio da to nije prvi put da DF radi direktno protiv Crne Gore i građana.
On smatra da su rješenja u izmjeni Zakona o akcizama, što bi dovelo do smanjenja akcize na gorivo, dok je drugo rješenje intervencija Vlade za osnovne namirnice.
“U vrijeme kad je počela da raste cijena pšenice, oni su prodali pšenicu koja je bila nabavljena u vrijeme koronakrize. Čini mi se i da je to bilo moguće rješenje i da je to moglo da pomogne građanima, ali od ovako nesposobne Vlade teško je očekivati bilo koje kvalitetno rješenje”, saopštio je Sekulić.
Đurović je podsjetio da na cijenu goriva utiču globalna kretanja.
“Neophodna je hitna reakcija Skupštine da usvoji prijedlog Vlade o smanjenju akciza. To je trebalo uraditi i ranije da bi se koliko-toliko ublažio skok cijena goriva, jer je to definitivno veliki udar i na građane i na privredu”, saopštio je Đurović.
On je kazao da je važno da predsjedavajući parlamenta Strahinja Bulajić, DF i Demokrate odblokiraju Skupštinu, jer život ne može da stane i čeka odluku pojedinca ili određene grupacije.
“Skupština je sistem koji mora da živi i radi kako bi sve funkcionisalo i kako bi država našla adekvatan odgovor da zaštiti građane i privredu. U Građanskom pokretu URA smatramo da je posljednji momenat da se sazove Skupština na kojoj bi usvojili smanjenje akciza za jedan određeni period dok traje kriza i na taj način ublažile posljedice za građane i za privredu”, rekao je Đurović.
On je dodao da poskupljenje goriva povlači rast cijena drugih proizvoda, jer rastu logistički troškovi.
Iz DF-a su ranije kazali da Vlada može da zamrzne cijene goriva tako što bi subvencionirala naftne kompanije, a tu ideju podržavaju i Demokrate.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS