fbpx
NaslovnicaMINA BusinessDobri ekonomski podaci i poslovni rezultati

Dobri ekonomski podaci i poslovni rezultati

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Na većini svjetskih berzi cijene dionica su prošle sedmice porasle, pri čemu su na Wall Streetu zabilježeni rekordi, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo podacima iz američke ekonomije i dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmcie oslabio 0,1 odsto, na 26.543 boda, dok je S&P 500 porastao 1,2 odsto, na rekordnih 2.939 poena, a Nasdaq indeks 1,9 odsto, na rekordnih 8.146 bodova, prenosi Hrportfolio.

Rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa najviše se zahvaljuju podatku da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju porastao 3,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

To je znatno brže nego u prethodnom kvartalu, kada je rast iznosio 2,2 odsto i više od dva oosto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

„Ovaj podatak uklonio je strahovanja od oštrog usporavanja rasta zbog slabljenja uticaja podsticajnih fiskalnih mjera. Međutim, gledajući detaljnije, u izvještaju ima i razloga za zabrinutost”, kazao je ekonomist u firmi Capital Economics, Paul Ashworth.

Rast cijena dionica podržan je i boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima većine američkih kompanija.

Od 229 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile kvartalne rezultate, njih oko 75 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju zarada.

Stoga su u anketi Reutersa analitičari poboljšali procjene, pa sada očekuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju biti 0,3 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su na početku sezone objava poslovnih rezultata očekivali pad od 2,5 odsto.

Međutim, bio bi to prvi pad zarada od 2016. godine, a ulagače navodi na oprez i to što su mnoge kompanije smanjile procjene poslovanja u tekućem tromjesečju.

Od početka godine S&P 500 indeks skočio je oko 17 odsto, pa je nadoknadio sve gubitke od kraja prošle godine, kada je oštro pao zbog znakova usporavanja rasta svjetske ekonomije, trgovinskih tenzija između Sjedinjenih Američkih Državam (SAD) i Kine, te povećanja kamata američke centralne banke, Federalnih rezervi (Fed).

Rast indeksa posljednjih mjeseci najviše se zahvaljuje nadi ulagača da će SAD i Kina uskoro postići trgovinski dogovor, kao i porukama Feda da će biti strpljiv po pitanju povećanja kamata zbog usporavanja rasta američke i globalne privrede.

A na evropskim berzama se prošle sedmice trgovalo opreznije. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,4 odsto, na 7.428 bodova, a pariski CAC 0,2 odsto, na 5.569 poena. Međutim, frankfurtski DAX ojačao je 0,8 odsto, na 12.315 bodova.

Na Tokijskoj berzi je Nikkei indeks porastao 0,3 odsto, na 22.258 bodova.

Najčitanije