fbpx
NaslovnicaMINA BusinessBerze pale najviše od marta

Berze pale najviše od marta

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene dionica na svjetskim berzama ove sedmice su zabilježile najveći pad od marta, zbog loših ekonomskih pokazatelja i rasta napetosti između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine.

Dow Jones na Wall Street-u potonuo je 2,6 odsto na 23.685 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,2 odsto na 2.863 poena, a Nasdaq indeks 1,2 odsto na 9.014 bodova.

Pad indeksa posljedica je loših ekonomskih pokazatelja, prenosi Hina.

Ove sedmice je objavljeno da je u aprilu u SAD-u promet u trgovini na malo potonuo 16,4 odsto u odnosu na mart, najviše od 1992. godine, od kada se vode ti podaci.

Industrijska proizvodnja je potonula rekordnih 11,2 odsto, što je posljedica blokade ekonomije u tom mjesecu zbog strogih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa.

Loša situacija nastavljena je i na početku maja, pa je tako broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao za dodatnih tri miliona, što znači da je u posljednjih sedam sedmica taj broj porastao za više od 36 miliona.

Zbog svega toga, predsjednik američke centralne banke, Federalne rezerve (Fed), Jerome Powell, upozorio je da bi oporavak ekonomije od pandemije mogao potrajati duže nego što se mislilo.

S druge strane, podršku tržištima pružaju vijesti o postupnom otvaranju ekonomija mnogih država, s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa, kao i nada ulagača da će američki Kongres usvojiti i drugi paket podsticajnih mjera.

Kongres je u aprilu donio paket podsticaja vrijedan oko 2,2 biliona USD, a demokratski predstavnici sada predlažu novi podsticajni paket vrijedan tri biliona USD.

Iz Bijele kuće poručili su da je predsjednik SAD-a Donald Trump otvoren za još jedan paket podsticaja, ali da neće potpisati predlog demokratskih predstavnika.

Ulagači se nadaju da će se pronaći kompromisno rješenje, a nadaju se i da će se uskoro poboljšati ekonomski pokazatelji, s obzirom na popuštanje restriktivnih mjera u vezi koronavirusa.

Takođe, ponovo rastu napetosti između SAD-a i Kine jer Trump svako malo proziva Kinu i prijeti joj zbog izbijanja koronavirusa.

Stoga se ulagači plaše ponovnog rasta napetosti između dvije najveće svjetske privrede, kao što je bilo prošle godine za vrijeme njihovog trgovinskog rata.

„Američko-kineski trgovinski rat bio je prošle godine glavna tema na tržištu. Nesigurnost na tržištima znatno će porasti ako sukob eskalira i u drugim područjima osim trgovine“, rekao je direktor u firmi CLSA, Takeo Kamai.

U fokusu ulagača bili su i poslovni rezultati kompanija. Do sada je kvartalne izvještaje objavilo oko 450 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu je njih skoro 67 odsto ostvarilo veću zaradu nego što se očekivalo.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju bile 12,1 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su prije tri sedmice očekivali pad od 15 odsto.

Početkom godine, prije koronakrize, očekivao se rast zarada više od šest odsto.

Nakon što su u martu svjetske berze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u aprilu su nadoknadile dio gubitaka zahvaljujući ogromnim fiskalnim i monetarnim podsticajima vlasti.

U prvoj polovini maja na tržištima vlada nesigurnost.

Zbog toga su i na evropskim berzama cijene dionica pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,3 odsto na 5.799 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo četiri odsto na 10.465 poena, a pariski CAC šest odsto na 4.277 bodova.

Zbog toga je STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica potonuo 3,8 odsto, što je njegov najveći sedmični gubitak od polovine marta.

Na Tokijskoj berzi, Nikkei indeks oslabio je 0,7 odsto na 20.037 bodova.

Najčitanije