Podgorica, (MINA) – Mediji su prirodni saveznici tijela za jednakost, jer imaju istu misiju i posreduju između institicije i građana, kazala je savjetnica za odnose sa javnošću u Kancelariji Zaštitnika, Milana Bojović, navodeći da su ljudska prava moralni kompas za dobro novinarstvo.
Ona je, na panelu Mediji i tijela za jednakost – prirodni saveznici ili samo izvor informacija u borbi protiv diskriminacije, kazala da su mediji i institucije zaštitnika jedni drugima izvor informacija i da su jedni drugima potrebni.
“U instituciji Zaštitnika nemamo dilemu da smo sa medijima prirodni saveznici, ako i jedni i drugi radimo posao onako kako treba, u skladu sa zakonima, kodeksima i etičkim načelima”, rekla je Bojović.
Prema njenim riječima, mediji i ombudsman na istoj su misiji i zadatku, jer kada se izuzme najveći dio ombudsmanskog posla – postupanje po pritužbama, najveći dio šire misije institucije Zaštitnika poklapa se sa principima dobrog novinarstva.
Kako je navela Bojović, ta misija i zadatak odnosi se na promociju ljudskih prava, afirmaciju načela i vrijednosti jednakosti, tolerancije i nediskriminacije, edukaciju građana, osvjetljavanje problema, traženje rješenja od nadležnih, podizanje svijesti javnosti i podsticanje promjena.
Razlika je u tome, kako je kazala, što mediji ne moraju da daju rješenje, a tijela za jednakost moraju.
Bojović je istakla da su ljudska prava moralni kompas za dobro novinarstvo i da dobro novinarstvo umire tamo gdje su ljudska prava slaba.
Ona je dodala da građani nekada izaberu medije kao prvog saveznika, prije institucija, za zaštitu svojih prava.
Bojović je kazala da je primjetno da se u javnom prostoru Crne Gore, posebno kada na dnevni red dođu neka osjetljiva društvena i politička pitanja, često za iskazivanje stavova koristi neprimjerena, uvredljiva i diskriminatorna retorika.
Ona je navela da takve pojave nijesu rijetkost, niti ih je objektivno moguće locirati u izvještavanju samo jednog medija.
“Trudimo se da reagujemo u skladu sa našim mandatom i da s svrstamo jedino na stranu činjenica, čuvajući na taj način nezavisnu poziciju institucije”, naglasila je Bojović.
Zamjenica direktora za monitoring u Agenciji za elektronske medije (AEM), Sunčica Bakić, kazala je da mediji mogu da budu partneri tijelima za jednakost, jer imaju kapacitet za to, ali im je potrebna sistemska podrška.
Ona je navela da mediji nijesu odvojeni od društva, oni su njegov refleks.
“U tolerantnom društvu nećete imati netolerantne medije. Od medija se očekuje da budu poluga koja će da pokrene određene društvene promjene i preuzmu reformatorsku ulogu”, navela je Bakić.
Kako je navela, prema podacima iz prošle godine svaki peti televizijski oglas na programima crnogorskih televizija bio je rodno stereotipan.
“Kada televizijske stanice traže sagovornike , samo 20 odsto izjava se uzme od žena, ako je riječ o teškim temama – ekonomija, politika, nasilje i kriminal”, kazala je Bakić.
Ona je dodala da na programu svih televizijskih stanica u Crnoj Gori sedmično postoji samo jedna stalna 30-minutna emisija koja se bavi emituje na romskog jeziku i bavi dominantnim pitanjima romske zajednice.
“Sve to zajedno doprinosi stereotipizaciji zajednica”, kazala je Bakić.
Urednik agencije MINA Milan Žugić smatra da su mediji prirodni saveznici tijela za jednakost, jer nije rijetkost da institucije otvaraju neko pitanje i pristupaju njegovom rješavanju tek nakon izvještavanja medija o tome.
On je ocijenio da mediji u Crnoj Gori poštuju ljudska prava prilikom izvještavanja.
“Dilema je da li mediji treba da prenesu nečiju izjavu, a koja sadrži govor mržnje ili diskriminatornu retoriku, ili treba da zaštite javnost od prenošenja takvog sadržaja”, naveo je Žugić.
Mediji su, kako je kazao Žugić, otvoreni za pozitivne priče.
“Spremni smo da pišemo i o lošim stvarima, kojih na žalost u Crnoj Gori ima mnogo”, rekao je Žugić i dodao da su političke teme u javnom diskursu dominantne.
Rukovodilac Službe za generalne poslove u instituciji Zaštitnika jednakosti polova u Hrvatskoj, Mladenka Morović, smatra da su mediji i prirodni saveznici i izvor informacija.
Ona je istakla da mediji treba na objektivan način da izvještavaju i poštuju načela o ravnopravnosti polova.
Predstavnica institucije za zaštitu jednakosti Srbije, Mirjana Kecman, kazala je da je činjenica da mediji mogu da budu promoteri i diskriminacije, ali i tolerancije.
Kecman smatra da mediji rado izvještavaju kada imaju dobru životnu priču.
Ona nije saglasna sa ocjenama da su mediji potpuno ogledalo društva.