fbpx
NaslovnicaCrna GoraUlagati u jačanje kapaciteta za suzbijanje manipulativnih narativa

Ulagati u jačanje kapaciteta za suzbijanje manipulativnih narativa

Podgorica, (MINA) – Povjerenje u mejnstrim medije je narušeno, a brojni primjeri pokazuju da su čak i najugledniji od njih podbacili u očuvanju povjerenja i etičkog izvještavanja, što građane navodi da informacije traže iz alternativnih izvora, ocijenila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović.

Ona je, na konferenciji „Mediji u Crnoj Gori – dostignuća i izazovi“, kazala da je zbog toga neophodno ulagati u jačanje kapaciteta za prepoznavanje i suzbijanje manipulativnih narativa, uz istovremeno dosljedno poštovanje slobode govora i prava medija.

Vujović je navela da indeks bezbjednosti novinara u Crnoj Gori bilježi blagi pad sa 3,35 na 3,33, prenosi PR centar.

“Posebno težak bio je fizički napad na Anu Raičević, kao i prijetnje Dragani Šćepanović, što je dovelo do brze reakcije i procesuiranja počinitelja“, rekla je Vujović na konferenciji koju je organizovalo Ministarstvo kulture i medija povodom Dana novinara Crne Gore.

Rad novinara, kako je istakla, temelj je demokratije, jer omogućava građanima da budu pravovremeno i objektivno informisani i da donose informisanije odluke i budu bolje obaviješteni.

Prema riječima Vujović, prijetnje, politički i ekonomski pritisci, dezinformacije i pojava vještački generisanih sadržaja samo su neki od izazova sa kojima se novinari suočavaju.

„Naša je odgovornost, kao Ministarstva i institucija, da vas zaštitimo i obezbijedimo uslove za slobodan i dostojanstven rad. Pravo građana da znaju i vaše pravo na bezbjedan rad upravo su kriterijumi po kojima se vrednuju temeljna prava u poglavljima 23 i 24“, kazala je Vujović.

Ona je ocijenila da je povjerenje u mejnstrim medije poljuljano, a da su mnogi primjeri gdje su „čak i najveći pali na ispitu povjerenja i etičkog izvještavanja“.

Vujović je rekla da su posljedice jasne, da opada povjerenje u medije, a da građani traže informacije na drugim mjestima, u ličnim pričama, podkastima, društvenim mrežama, ili se zatvaraju u eho komore gdje samo čuju ono što već vjeruju.

„Pojava vještačke inteligencije u kreiranju sadržaja dodatno komplikuje ovu situaciju, posebno za medijski nepismene građane. Najave da će velike platforme ukinuti provjere činjenica su zabrinjavajuće”, kazala je Vujović.

Ona je rekla da je cilj Ministarstva jačanje kapaciteta za prepoznavanje i suzbijanje manipulativnih narativa uz dosljedno poštovanje slobode govora i prava medija.

To, kako je dodala Vujović, planiraju da postignu kroz formiranje Mreže protiv dezinformacija, govora mržnje i onlajn /online/ uznemiravanja.

Ona je istakla da samo informisana i edukovana zajednica može biti istinski slobodna i demokratska.

“Naša je odgovornost da izgradimo siguran i podržavajući ambijent u kojem će novinari biti zaštićeni, a njihovo djelovanje slobodno i oslobođeno straha i pritisaka. Ovo zahtijeva kontinuiranu podršku, profesionalizaciju i inovaciju“, rekla je Vujović.

Ona je zahvalila crnogorskim medijima na profesionalnom izvještavanju u najtežim trenucima, poput tragedije na Cetinju.

„Sačuvali smo čojstvo i dostojanstvo, što je danas ravno junaštvu. Apelujem na rijetke koji su se povodili za prizemnim senzacionalizmom da ne ponavljaju te greške“, navela je Vujović.

Ona je poručila novinarima da budu čvrsti i nepokolebljivi u služenju istini, etici i profesionalizmu.

„Vaša riječ nije samo informacija, ona je pokretač odluke i akcije“, istakla je Vujović.

Potpredsjednik Vlade Filip Ivanović naveo je da novinarstvo u Crnoj Gori ima duboke istorijske korijene, dodajući da je od svojih početaka ispunjavalo ključnu ulogu u demokratizaciji društva i razvoju države.

„Uprkos brojnim izazovima, profesionalni novinari i mediji ostaju oslonac demokratije, zaštitnici javnog interesa i simbol slobode izražavanja, koji je temelj svakog savremenog društva“, naglasio je Ivanović.

Prema njegovim riječima, u ovom vremenu koje donosi nove izazove i kada se lažne vijesti šire brže nego ikad, „naš zajednički cilj mora biti jačanje međusobnog povjerenja, kako bismo osigurali da novinari uz institucionalnu podršku slobodno tragaju za istinom i promovišu demokratske vrijednosti“.

„Mediji imaju nezamjenjivu ulogu u zaštiti ljudskih prava, unapređenju vladavine prava i jačanju svih temeljnih principa na kojima počivaju moderne demokratije”, kazao je Ivanović.

On je poručio da Vlada ostaje posvećena unapređenju uslova za slobodan, odgovoren i profesionalan rad medija.

foto: PR centar

Ivanović je podsjetio da je prošle godine usvojen set medijskih zakona i medijska strategija, što je između ostalog rezultiralo i dobijanjem pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR) i zatvaranjem pregovaračkog poglavlja 10 – Informatičko društvo i mediji.

„Svjesni smo da imamo još posla na polju ostvarivanja potpunih medijskih sloboda, ali i zadovoljenju pravde u slučajima zločina protiv novinara i slobode govora. Nastavićemo da unapređujemo ambijent kako bi novinari i medijske organizacije u skladu sa najvišim standardima“, rekao je Ivanović.

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Johan Satler, istakao je značaj slobode medija kao temelja svake demokratije, posebno u državama poput Crne Gore, koje teže članstvu u EU.

„Sloboda medija je „žila kucavica“ demokratije. Bez nje društva ne mogu biti slobodna“, poručio je Satler.

On je pohvalio reformu medijske legislative i usvajanje nacionalne Medijske strategije, koje su, kako je istakao, rezultat zajedničkog napora institucija, medija i civilnog sektora.

Satler je ocijenio da predstoji još mnogo posla, posebno u oblastima izborne reforme i vladavine prava.

foto: PR centar

On je izrazio zabrinutost zbog nasilja nad novinarima, poručujući da Crna Gora mora dosljedno primenjivati politiku nulte tolerancije prema ovakvim incidentima.

Satler je podsjetio i na neriješene slučajeve iz prošlosti, poput ranjavanja novinarke Olivere Lakić 2018. godine i ubistva glavnog urednika „Dana“, Duška Jovanovića.

„Nekažnjavanje ovakvih djela sprečava odvraćajući efekat i najgora je usluga demokratiji“, upozorio je Satler.

Govoreći o izazovima savremenog doba, on je istakao značaj borbe protiv dezinformacija.

On je pohvalio korake Crne Gore u uspostavljanju institucionalnog odgovora na dezinformacije, ali je istakao da taj proces mora biti ubrzan.

„Borba protiv dezinformacija je borba za naše demokratije. Međutim, važno je da se taj proces ne zloupotrebljava za etiketiranje drugačijih mišljenja kao lažnih vijesti“, poručio je Satler.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije