Podgorica, (MINA) – Razmjere rodno zasnovanog nasilja u Crnoj Gori pozivaju na hitnu akciju, a svaki neprocesuirani slučaj pokazuje neuspjeh društva i sistema, poručeno je na događaju kojim je obilježen početak kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.
Na događaju, koji je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, u saradnji sa Skupštinom Glavnog grada i Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, naglašeno je da prepoznavanje, prevencija i podrška žrtvama nasilja nijesu samo pitanje ljudskih prava, već i sveukupna društvena odgovornost.
Istaknuto je i da su insititucije ključne u izgradnji društva u kojem su pravda, dostojanstven i siguran život dostupni svima.
Ovogodišnja kampanja UNDP-a, koja počinje na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, naglašava povezanost između stereotipa i rodno zasnovanog nasilja.
Kako su kazali iz UNDP-a, poseban fokus je na ukazivanju kako duboko ukorijenjeni stereotipi doprinose stvaranju okruženja koje podstiče nasilje.
Liderka tima za rodnu ravnopravnost u UNDP-u, Kaća Đuričković, rekla je da je kampanja ukorijenjena u ženskom aktivizmu i da se očekuje da će tokom naredne dvije sedmice širom svijeta, uključujući i Crnu Goru, odjekivati najjednostavnija poruka – da svaka žena ima pravo na život i da ima pravo na život bez nasilja.
„Stoga, ove godine razaramo temelje patrijarhata razotkrivanjem i suzbijanjem duboko ukorijenjenih negativnih normi, štetnih rodnih stereotipa i praksi koje podržavaju kulturu diskriminacije i nasilja, sa fokusom na ostvarivanje ženskih ljudskih prava”, poručila je Đuričković.
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić istakla je da rodno zasnovano nasilje nije problem koji jedna institucija ili sektor mogu riješiti sami, već zahtijeva saradnju različitih aktera, od policije, tužilaštva i sudova, do zdravstvenih i socijalnih službi, lokalnih samouprava, nevladinih organizacija i medija.
Kako je istakla, zajednički napori ključni su za stvaranje sistema koji pruža pravdu i zaštitu žrtvama.
“Ovo je, i lično i profesionalno, moj prioritet. Spremna sam da uložim maksimalne napore kako bih podstakla cjelokupnu Vladu da se intenzivno posveti ovom pitanju i da dokažemo da društveni konsenzus nije samo moguć, već i neophodan kada je riječ o borbi protiv nasilja nad ženama”, rekla je Nišić.
Ona je kazala da je misija jasna – nijedna žena ne smije biti prepuštena sama sebi.
“Svaka prijava nasilja mora se tretirati ozbiljno, a svaka žrtva mora dobiti potrebnu podršku i zaštitu”, naglasila je Nišić.
Iz UNDP-a su rekli da je važan dio ovogodišnje kampanje i izgradnja kapaciteta zaposlenih u lokalnoj samoupravi, sa aspekta rodne ravnopravnosti.
Predsjednica Skupštine Glavnog grada, Jelena Borovinić Bojović, kazala je da borba protiv rodno zasnovanog nasilja počinje upravo od lične odgovornosti i da, uprkos svim do sada preduzetim koracima, problem ne jenjava, već postaje intenzivniji i učestaliji.
„Svi smo u mogućnosti da zaustavimo nasilje, jedino što treba da uradimo jeste da odmah prijavimo naše sumnje. Niko od nas ne smije da pomisli – ne tiče me se, ili – gledaću svoja posla”, rekla je Borovinić Bojović.
Ona je istakla da na državnom i lokalnom nivou preduzimaju sve kako bi stvorili uslove da se svaki pojedinačni slučaj nasilja ubuduće procesuira na adekvatan način.
„Jedan od koraka u tom pravcu je i današnja obuka za zaposlene u Glavnom gradu. Boreći se protiv nasilja, borimo se za zdravo društvo i državu“, poručila je Borovinić Bojović.
Obilježavajući početak kampanje i Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, Glavni grad će simbolično osvijetliti zgradu Skupštine Glavnog grada i mosta Milenijum narandžastom bojom.
Ovogodišnja kampanja UNDP-a nadovezuje se na uspjeh inicijative “Pometi nasilje” iz 2021. godine, dalje istražujući kako stereotipi oblikuju stavove i ponašanja prema ženama.
Iz UNDPa su kazali da je cilj kampanje podizanje svijesti o povezanosti stereotipa i rodno zasnovanog nasilja, ističući potrebu za rušenjem štetnih uvjerenja.
“Kroz saradnju sa različitim institucijama i akterima, kampanja nastoji da promoviše sistemske promjene i izgradi širu koaliciju protiv rodno zasnovanog nasilja”, navodi se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS