fbpx
NaslovnicaCrna GoraDruštvoPregovaračke radne grupe ne doprinose odblokiranju procesa pregovora

Pregovaračke radne grupe ne doprinose odblokiranju procesa pregovora


Podgorica, (MINA) – Evropske integracije nijesu bile u fokusu prethodne dvije Vlade, iako je to bio dio njihovih obećanja, a dragocjeno vrijeme i resursi izgubljeni su u neuspjelom prilagođavanju pregovaračke strukture revidiranoj metodologiji, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

Iz te nevladine organizacije su kazali, u susret formiranju 44. Vlade i u kontekstu potrebne revitalizacije pregovora sa Evropskom unijom (EU), da je neophodna prioritizacije pitanja pregovaračke strukture, koja nije optimizovana, a praktično i nefunkcionalna.

Iz CGO-a su podsjetili da pitanje evropskih integracija nije bilo u fokusu prethodne dvije Vlade, iako je to bio dio njihovih obećanja, kao i da su dragocjeno vrijeme i resursi izgubljeni u neuspjelom prilagođavanju pregovaračke strukture revidiranoj metodologiji.

“Osim što su izostali mjerljivi rezultati u dostizanju postavljenih mjerila u pregovaračkom okviru, svjedočili smo i ubrzanom odlivu institucionalne memorije, gubitku kadrova koji su dugo i u stručnom kapacitetu učestvovali u procesu pregovora”, rekla je Milica Zindović, saradnica na programima CGO-a

Ona je dodala da novo rukovodstvo nije uspjelo uspostaviti ni autoritet, pa je pregovaračka struktura postala samo jedna u nizu žrtava partikularnih interesa i partijskih kombinatorika.

Prema njenim riječima, u prilogu tome govori i pasivnost pregovaračkih radnih grupa.

Zindović je kazala da je CGO, shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, tražio podatke od Ministarstva evropskih poslova (MEP) o broju i datumima održanih sastanaka/sjednica radnih grupa za sva 33 pregovaračka poglavlja, od 4. decembra 2020. do 29. avgusta ove godine (kompletan rad 42. Vlade Zdravka Krivokapića i gotovo čitav rad 43. Vlade Dritana Abazovića).

“Dobijeni podaci ukazuju na zabrinjavajuće nisku frekvenciju tih sastanaka radnih grupa koje bi morale biti redovno mjesto susreta i dijaloga zainteresovanih strana o svim pitanjima od značaja za naš pregovarački proces”, ocijenila je Zindović.

Ona je navela da su za 33 mjeseca održana 163 sastanka,što se odnosi na 33 pregovaračke radne grupe i objasnila da je CGO do te brojke došao na osnovu brojanja svakog pojedinačnog sastanka.

” Ilustrativnije, za dvije godine i devet mjeseci prosječno je održano pet sastanaka po radnoj grupi, uz napomenu da su neke sastale samo jednom”, kazala je Zindović.

Ona je istakla da od ukupno 163 sastanka/sjednice, više od petine (46 ili 28.22%) predstavljaju konstitutivne sjednice, da je plenarnih bilo nešto više od tri petine (79 ili 48.47%), a najmanje se bilježi tematskih sjednica (38 ili 23.31%).

Zindović je rekla da su praktično, pojedine radne grupe imale po jednu ili dvije sjednice poslije konstitutivne, a neke samo konstitutivnu, odnosno nisu uopšte radile.

Ona je objasnila da su najaktivnije radne grupe bile one za pregovaračka poglavlja 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost (22 sjednice), 23 – Pravosuđe i temeljna prava (17 sjednica), i 30 – Vanjski poslovi (19 sjednica).

“Nasuprot njima, minimalno aktivnosti je zabilježeno kod radnih grupa za poglavlja 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor i 26 – Obrazovanje i kultura”, navela je Zindović.

Ona je dodala da su te radne grupe imale po samo jedan sastanak i to konstitutivnog karaktera kao i da je slična situacija i sa poglavljima 8 – Konkurencija i 25 – Nauka i istraživanje, čije su RG imale po dvije sjednice i to obje konstitutivne.

“Slijede poglavlja 22 – Regionalna politika i koordinacija stukturnih instrumenata i 32 – Finansijski nadzor, sa po dvije sjednice od čega pola konstitutivnih, kao i poglavlje 13 – Ribarstvo, sa tri sjednice od čega dvije konstitutivne”, rekla je Zindović.

Ona smatra da se haotičnost, neodgovornost, nedostatak discipline i autoriteta u pregovaračkoj strukturi se ogleda i u priznanju MEP-a o problemima u sačinjavanju izvještaja o stanju u svim poglavljima.

“Jer neke radne grupe i ministarstva nijesu ispunili predviđeni rok, niti su dostavile neophodne informacije o presjeku stanja o pretpristupnim obavezama, a pojedini šefovi radnih grupa se ne odazivaju ni na pozive na sastanke”, istakla je Zindović.

Iz CGO su apelovali na donosioce odluka da otvore dijalog i postignu širi konsenzus o značaju održivosti pregovaračke strukture kako bi ona postala efikasan tehničko-koordinacioni-stručni mehanizam koji funkcioniše nezavisno od toga ko je na vlasti i time se stvorili preduslovi za funkcionalan proces pregovora.

 

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije