Njujork, (MINA-BUSINESS) – Cijene dionica na svjetskim tržištima ove sedmice su pale, druge zaredom, jer su ulagači zabrinuti zbog usporavanja oporavka globalne ekonomije i skorašnjeg smanjenja fiskalnih i monetarnih podsticaja.
Na Wall Streetu je Dow Jones oslabio 0,1 odsto na 34.584 boda, dok je S&P 500 pao 0,6 odsto na 4.432 poena, a Nasdaq indeks 0,5 odsto na 15.043 boda.
Najveći dvosedmični pad S&P 500 indeksa od februara najviše je posljedica zabrinutosti ulagača zbog skorog smanjenja podsticaja centralnih banaka, prenosi Hina.
Evropska centralna banka (ECB) već je najavila smanjenje monetarnih podsticaja, a uskoro bi to mogla učini i američka, Federalne rezerve (Fed).
Situacija na američkom tržištu rada postupno se poboljšava, dok se inflacija kreće iznad pet odsto, što znači da bi Fed uskoro mogao početi da smanjuje podsticaje.
Analitičari nijesu saglasni hoće li Fed to najaviti već na sjednici naredne sedmice ili u novembru, no većina smatra da će smanjenje iznosa za kupovinu obveznica početi ove godine.
U fokusu ulagača je i predlog američkog predsjednika Joe Bidena o budžetskom paketu vrijednom 3,5 biliona USD, koji uključuje povećanje korporativnog poreza s 21 na 26,5 odsto.
Predložene poreske izmjene mogle bi, prema analitičarima Goldman Sachsa, smanjiti zarade kompanija iz S&P 500 indeksa u narednoj godini oko pet odsto.
„Tržište je pod pritiskom zbog skorog zaoštravanja fiskalne politike usljed povećanja poreza i zaoštravanja monetarne politike Fed-a. Uz to, ekonomski pokazatelji nijesu loši, ali neki ukazuju na usporavanje oporavka privrede zbog širenja delta varijante koronavirusa”, rekao je direktor u firmi Lenox Wealth Advisors, David Carter.
I na evropskim berzama cijene dionica su pale.
Londonski FTSE indeks oslabio je 0,9 odsto na 6.963 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,8 odsto na 15.490 poena, a pariski CAC 1,4 odsto na 6.570 boda.
Na berzi u Tokiju Nikkei indeks ojačao je 0,4 odsto na 30.500 bodova, jer se ulagači nadaju novim podsticajnim ekonomskim mjerama.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS