fbpx
NaslovnicaMINA BusinessCDT: Crna Gora pod opterećenjem duga prema Kini

CDT: Crna Gora pod opterećenjem duga prema Kini

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora će, zbog duga Kini, narednih godina biti pod značajnim opterećenjem, dok bi fiskalni i upravljački rizici, koji proističu iz rastuće zavisnosti, mogli ugroziti njenu geostratešku orijentaciju i demokratski razvoj, pokazala je analiza Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

„Crna Gora će u narednim godinama biti pod značajnim opterećenjem zbog velikog duga za projekat auto-puta Bar-Boljare. Fiskalni i upravljački rizici, koji proističu iz rastuće zavisnosti od Kine, mogli bi ugroziti geostratešku orijentaciju Crne Gore i njen demokratski razvoj“, pokazala je analiza koju je CDT pripremio uz podršku Centra za međunarodno privatno preduzetništvo (CIPE) iz Vašingtona.

Iz CDT-a su objasnili da se izvještaj bavi analizom kineskog uticaja u Crnoj Gori sa ekonomskog stanovišta, sa fokusom na problem korozivnog kapitala, termina kojim se označava finansiranje koje je nedovoljno transparentno, odgovorno i tržišno orijentisano. Poseban akcenat je na projektu auto-puta, zbog njegovog značajnog udjela u iznosu spoljnog duga zemlje.

„Kredit koji je Vlada uzela od kineske Exim banke za gradnju prve dionice auto-puta, već je dramatično uvećao državni dug. Pod teretom tako visokog javnog duga, Crna Gora sve teže dolazi do sredstava na finansijskom tržištu i već se zadužuje po nepovoljnijim kamatnim stopama od susjednih zemalja“, kazali su iz CDT-a.

Predsjednica CDT-a, Milica Kovačević, rekla je da to onemogućava autonomno i potpuno nezavisno donošenje odluka o strateškim pitanjima ekonomskog razvoja.

„Stalni proces tranzicije društva ugrožava autonomnost države, odnosno njenih institucija ukoliko dominantno zavisi od ekonomskih ili političkih uticaja stranih država. Takvom uticaju se može oduprijeti samo jačanjem demokratskih institucija i procedura“, kazala je Kovačević.

Ona je dodala da na taj način Crna Gora može napraviti korak naprijed za izlazak iz sfere uticaja autoritarnih režima i njihovih interesa, kojima je bila izložena u prethodnih 15 godina.

Kovačević smatra da Crna Gora treba da uvede efikasne finansijske politike kako bi preduprijedila maligne spoljnopolitičke uticaje.

„Treba unaprijediti mehanizme za sprečavanje korupcije, nezakonitog finansiranja i pranja novca kako bi se smanjila mogućnost zarobljavanja ekonomskih resursa od političkih elita. Kreiranje transparentne baze podataka o preduzećima, stranim investicijama i nekretninama pomoglo bi u identifikovanju korozivnih ili nelegalnih tokova kapitala koji ulaze u zemlju“, saopštila je Kovačević.

Ona smatra da prvi korak nove Vlade u rješavanju identifikovanih problema treba da bude objavljivanje cjelokupne dokumentacije u vezi sa projektom auto-puta. Neophodno je, prema njenim riječima, da Skupština bude u potpunosti upoznata sa detaljima o finansiranju projekata koji se sprovode na osnovu međuvladinih sporazuma, čime je prethodna vlada zaobišla nacionalne propise o javnim nabavkama.

„Potrebno je da javnost bude informisana o tome u kakav nas je potencijalni problem dovela Vlada prihvatanjem izrazito nepovoljne i ponižavajuće odredbe ugovora o nadležnosti kineskog suda u slučaju spora“, navela je Kovačević.

Ona je poručila da Crna Gora mora biti oprezna pri valorizovanju svojih resursa, posebno kada su u pitanju ulaganja u proizvodnju električne energije iz uglja, hidroenergije, vjetroelektrana i solarnih elektrana.

„Iako su nam potrebni veliki razvojni projekti, mora se izbjeći stvaranje prekomjerne zavisnosti od kapitala bilo koje strane države, prvenstveno kapitala koji je koncentrisan u ključnim industrijama“, upozorila je Kovačević.

Omogućavanje ulaska stranog kapitala u ključne industrije mora se, prema njenim riječima, procjenivati iz perspektive nacionalne bezbjednosti i ekonomskog razvoja.

„Crna Gora treba da uspostavi efikasan mehanizam za provjeru investicija. Skrining investicija bi morao biti obavezan kada su u pitanju ulaganja u sektore koji su od ključnog značaja za crnogorsku ekonomiju, odnosno da obuhvati strana ulaganja u domaće industrije od strateškog značaja i kritičnu infrastrukturu, kao što su proizvodnja i snabdijevanje energijom, turizam, tržište nekretnina, transport, telekomunikacije, mineralne sirovine i mediji“, saopštila je Kovačević.

Ona je dodala da mehanizam kontrole investicija mora biti jasno usklađen sa strateškom orijentacijom zemlje, koji treba da spriječi da Crna Gora uzima dodatne zajmove koji nijesu u skladu sa EU propisima.

Iz CDT-a su saopštili da su za potrebe izrade izvještaja korišćeni zvanični dokumenti, statistički i podaci iz otvorenih izvora, kao i intervjui sa stručnjacima iz ove oblasti, sve u cilju pokretanja dijaloga o nedostacima u demokratskom i ekonomskom upravljanju, koji Crnu Goru čine ranjivom na nepovoljne strane aktivnosti.

Cilj je, kako su objasnili, da se sve zainteresovane strane podstaknu na razmišljanje o rješenjima za utvrđene nedostatke u upravljanju.

Najčitanije