fbpx
NaslovnicaGlavna vijestUtvrdili Predlog dopuna Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje

Utvrdili Predlog dopuna Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada je utvrdila Predlog dopuna Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojim će se snažno djelovati na podsticaj novog zapošljavanja u ovoj godinu, privredni rast, obezbjeđivanja povoljnijih uslova privređivanja i suzbijanje sive ekonomije.

Iz Vlade su saopštili da će oslobođenje od plaćanja dijela doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje za poslodavce doprinijeti zapošljavanju novih radnika.

To, kako su naveli, predstavlja značajan pokretački faktor u otežanim uslovima poslovanja izazvanih pandemijom Covid-a 19.

“Predloženim zakonskim rješenjem uvodi se novina da se poslodavac koji zasnuje radni odnos na neodređeno vrijeme do 31. decembra ove godine sa zaposlenim koje se nalazi na Zavodu za zapošljavanje duže od tri mjeseca, oslobađa obaveza plaćanja dijela doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret zaposlenog i poslodavca, za zaradu isplaćenu zaključno sa 31. decembrom 2023. godine”, kaže se u saopštenju.

To parvo, kako se navodi, ne može ostvariti poslodavac koje zaposli lice u državnim organima i organizacijama i organima jedinica lokalne samouprave i drugim javnopravnim tijelima korisnicima budžetskih sredstava.

Iz Vlade su kazali da oslobođenje plaćanja dijela doprinosa može ostvariti poslodavac ako se zasnivanjem radnog odnosa sa nezaposlenim licem poveća broj zaposlenih u odnosu na broj zaposlenih koji je poslodavac imao 31. decembra prošle godine.

“Takođe, poslodavac se oslobađa obaveze plaćanja dijela doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i to 90 odsto doprinosa za zarade isplaćene u ovoj godine, 60 odsto doprinosa za zarade isplaćene u 2022. godini i 30 odsto doprinosa za zarade isplaćene u 2023. godini, i padaju na teret budžeta Crne Gore”, navodi se u saopštenju.

Vlada je na današnjoj sjednici razmotrila i utvrdila Predlog izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV).

“Uvodi se novina da se vrši pravno – tehničko usklađivanje pojma „invalida u invalidskim kolicima” u pojam „lica sa invaliditetom”, a uslovljeno je Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom, sa preporukama za harmonizaciju”, kaže se u saopštenju.

Kako se navodi, predlaže se povećanje oporezivog prometa za registraciju za PDV sa 18 hiljada EUR na 30 hiljada EUR.

Vlada je utvrdila Predlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica.

“Predmetnim zakonom izvršiće se uključivanje novih oblika izdataka koji se u poreske svrhe priznaju kao rashod u iznosu do tri odsto ukupnog prihoda (socijalna, smanjenje siromaštva, zaštitu lica sa invaliditetom, društvenu brigu o djeci i mladima, pomoć starijim licima, zaštitu i promivisanje ljudskih i manjinskih prava”, navodi se u saopštenju.

Predlog zakona obuhvata i oslobođenje od plaćanja dijela obračunatog poreza na dohodak fizičkih lica na period od tri godine za poreskog obveznika koji do 31. decembra ove godine na neodređeno vrijeme zaposli lice koje se na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalazi duže od tri mjeseca.

Uslov je, kako se navodi, da se zasnivanjem radnog odnosa poveća broj zaposlenih u odnosu na broj zaposlenih koji je poslodavac imao 31. decembra prošle godine.

Iz Vlade su rekli da će oslobođenje biti moguće ostvariti u trajanju od tri godine, na način da će se u ovoj godini oslobađati 90 odsto, sljedećoj 60 odsto i u 2023. godini 30 odsto iznosa poreza.

“Uz ograničenje da se oslobađanje od plaćanja dijela poreza na dohodak fizičkih lica ostvaruje na zaradu zaposlenog koja nije veća od prosječne mjesečne zarade u Crnoj Gori, prema podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike”, kaže se u saopštenju.

Iz Vlade su rekli da će oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak fizičkih lica doprinijeti zapošljavanju novih radnika, što je značajan pokretački faktor u otežanim uslovima poslovanja izazvanih epidemijom koronavirusa.

Vlada je donijela Uredbu o uslovima za odlaganje naplate dospjelih poreskih i neporeskih potraživanja.

“Tom uredbom propisuju se uslovi pod kojim se poreskim dužnicima koji ne mogu da izmire poreske obaveze, usljed negativnih efekata na poslovanje izazvanih epidemijom COVID19, može odobriti odlaganje naplate dospjelih poreskih potraživanja koja su nastala od 1. jula do 31. decembra prošle godine”, kaže se u saopštenju.

Iz Vlade su pojasnili da se poreskim potraživanjima, u smislu te uredbe, smatraju porez na dohodak fizičkih lica i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje.

Kako su naveli, odlaganje naplate dospjelih poreskih i neporeskih obaveza može ostvariti poreski obveznik koji je zaključno sa 30. junom prošle godine redovno izmirio dospjela poreska i neporeska potraživanja po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.

Vlada je na današnoj sjednici donijela uredbu o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata.

Tom uredbom, kako je saopšteno, uvodi se mogućnost prodaje visokokvalitetnih goriva u skladu sa tržišnim principima.

“Takođe, uredbom je predviđeno redovno usklađivanje cijena naftnih derivata sa promjenama cijena naftnih derivata na svjetskom tržištu”, navodi se u saopštenju.

Vlada je donijela Uredbu o prestanku važenja uredbe o načinu i uslovima dodjele koncesija za istraživanje vodotoka i tehno-ekonomsko korišćenje vodnog energetskog potencijala za proizvodnju električne energije u malim hidroelektranama.

“Ministarstvo finansija je u okviru aktivnosti na pripremi Registra kojim će se objediniti fiskalni i parafisklani nameti na nacionalnom i lokalnom nivou, analiziralo važeće propise u sistemu i utvrdilo da je uredbu potrebno isključiti iz pravnog sistema, jer je navedena materija uređena drugim propisom”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je Ministarstvo kapitalnih investicija, nakon dodatne analize, pristupilo stavljanju van snage predmetne uredbe.

Vlada je prihvatila Predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za ukidanje privremene mjere iz rješenja Privrednog suda od 25. septembra 2019. godine donijete po predlogu kompanije Vektra Jakić.

“Zadužuje se Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa da podnese predlog za ukidanje odnosne privremene mjere”, navodi se u saopštenju.

Vlada je donijela Odluku o dodjeli koncesije za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju pojave mineralne sirovine arhitektonsko-građevinskog (ukrasnog) kamena lokaliteta „Jovanovići“, u Danilovgradu.

Iz Vlade su dodali da će Odluka biti objavljena u „Službenom listu Crne Gore” i da je prihvaćen ugovor o koncesiji.

Vlada je donijela Odluku o dodjeli koncesije za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju pojave mineralne sirovine tehničko – građevinskog kamena „Čukače“, u Prijestonici i prihvatila ugovor o koncesiji.

Vlada je razmotrila Predlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama koji su podnijeli poslanici Raško Konjević i Draginja Vuksanović i zaključila da Skupštini dostavi mišljenje u tekstu koji je pripremilo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za produženje primjene Opšteg kolektivnog ugovora.

Najčitanije