fbpx
NaslovnicaCrna GoraU ponedjeljak protest prosvjetara ako ne dođe do kompromisa

U ponedjeljak protest prosvjetara ako ne dođe do kompromisa

Podgorica, (MINA) – Sindikat prosvjete (SPCG) organizovaće u ponedjeljak protest ispred Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), ukoliko ne dođe do kompromisa i plate prosvjetnih radnika budu smanjene, poručili su iz Sindikata.

Predsjednik SPCG Radomir Božović kazao je na konferenciji za novinare da su to odlučili Izvršni odbor i Glavni odbor Sindikata.

„Ukoliko se narednih dana ne desi kompromis, a kompromis je da nam ne smanjuju plate, planirali smo za ponedjeljak protest ispred Ministarstva prosvjete, u 11 sati“, naveo je Božović.

On je kazao da na protestu očekuju, prije svega, predsjednike sindikalnih organizacija i članove Glavnog odbora SPCG.

Upitan koliko prosvjetara će doći na protest, Božović je rekao da je akcenat na tome da pozovu predsjednike sindikalnih oragnizacija i članove Glavnog odbora SPCG, a da su svi ostali dobrodošli.

„Naše kolege su trenutno na odmorima, mnogi nijesu tu“, dodao je Božović.

On je poručio da osjeća razočarenje ovakvim odnosom države prema prosvjetnim radnicima, navodeći da država grubo krši Granski kolektivni ugovor (GKU) koji je sama potpisala.

On je kazao da će julska plata prosvjetara najvjerovatnije biti regulisana po novom obračunu, odnosno smanjena.

„I dalje se nadamo da će razum preovladati“, naveo je Božović.

On je kazao da posao oko centralizacije i novog softvera za obračun zarada Ministarstvo finansija sprovodi od februara ili marta, dodajući da je SPCG iz svojih izvora, a ne od tog resora ili MPNI , saznao da se to radi.

Božović je naveo da su krajem aprila imali informativni sastanak sa predstavnicima MPNI i Ministarstva finansija, gdje im je rečeno da je svaka škola imala neki svoj obračun zarada, „kao da to nije država kontrolisala i kao da svaka platna lista nije morala da prođe ministarstva prosvjete i finansija“.

„Kad smo predočili da se SPCG ne može saglasiti sa smanjenjem zarada, koje ide od jednog EUR do 60 ili 70 EUR, zavisno od godina staža i dodataka koji sleduju moje koleginice i kolege, krajem aprila nam je rečeno da nije cilj da se smanjuju zarade prosvjetnim radnicima i da Vlada na taj način dođe do određenih ušteda, već da postoji mogućnost da dođe do kompromisnog rješenja“, rekao je Božović.

On je naveo da su poslije tog sastanka bili optimisitični i da su sa predstavnicima MPNI komunicirali u maju i da niko nije ni nagovještavao da to obećanje neće biti ispunjeno.

„Krajem juna su nam predstavnici MPNI i Ministarstva finansija saopštili da od toga nema ništa, da Vlada hoće da centralizuje sistem i da Ministarstvo finansija ne planira da radi izmjene i dopune GKU“, kazao je Božović.

Prema njegovim riječima, u sektoru obrazovanja prosječna plata je 953 EUR, odnosno 61 EUR niža od prosječne plate na nivou države.

„Bez socijalnog dijaloga i pregovora pokušavaju softverom da zaobiđu GKU, član 22. GKU nije plod rada samo SPCG, on je uvijek bio i tako je pravljen da je morao da prođe kontrolu“, istakao je Božović.

On je kazao da je državi odjednom palo na pamet da centralizuje sistem i napravi reformu, ali tako što će da smanje zarade prosvjetnim radnicima.

„Pozivamo ih da se vrate socijalnom dijalogu, kojeg do sada nije ni bilo. Najviše nas pogađa odnos prema GKU. Bez socijalnog dijaloga, Vlada po drugi put u dvije godine nas ponižava, omalovažava i grubo krši GKU“, rekao je Božović.

Prema njegovim riječima, jedan od razloga za ovakav odnos prema prosvjetnim radnicima je da se izvrše uštede, a drugi „da se izvrši pritisak na Sindikat“.

„Jer nije jedina stavka ovdje obračun zarada. Tu su i određeni sindikalni dodaci, koje predsjednici sindikalnih organizacija imaju već 17 godina. Sada odjednom i to hoće da stave sa strane, ali ne tako što će komisija, koja je donijela tu odluku, pravnim sredstvima je ispitati ili staviti van upotrebe, nego mejlom jednog službenika iz Ministarstva finansija – koji jednostavno kaže „to se od danas ne primjenjuje““, naveo je Božović.

On je kazao da „Ministarstvo finansija, jednim mejlom, želi da stavi sa strane još jednu odluku Komisije za praćenje i tumačenje GKU – odluku za obračun bolovanja“.

Odluka o bolovanju, kako je dodao, takođe je rezultat rada te komisije.

„Tri pravnika ministarstva prosvjete i SPCG su šest mjeseci radili na toj odluci, konsultovali pravne stručnjake i donijeli je“, naveo je Božović.

Od ministarstava prosvjete i finansija, kako je rekao, dobijaju tumačenje da nema govora o smanjenju zarada.

„Mi treba da shvatimo da smo uvedeni u pravni sistem i da budemo zahvalni ministarstvima prosvjete i finansija što ćemo ponijeti kući manje 60 EUR“, naveo je Božović.

Zamjenica generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata (USSCG) Ivana Mihajlović poručila je da USSCG daje punu podršku naporima kolega iz SPCG da odbrane ugled i dostojanstvo profesije, ekonomski status svih zaposlenih u prosvjeti i da zaštite prava stečena kroz kolektivno pregovaranje, koje bi trebalo da predstavlja najveći izraz socijalnog dijaloga.

Ona je rekla da u Crnoj Gori to očigledno nije slučaj.

“Izostanak socijalnog dijaloga i iskazivanje nespremnosti da se kroz dodatne konsultacije i dijalog prolongiraju određene aktivnosti ne bi li se iznašlo zajedničko rješenje i odbijanje potpisivanja izmjena i dopuna GKU, kao mogućeg modela izlaska iz ove situacije, zapravo nužno vodi potrebi da Sindikat preuzima sve dozvoljene oblike sindikalne borbe kako bi zaštitio ugled profesije i ekonomski status zaposlenih”, navela je Mihajlović.

Ona je kazala da softver i sistem nijesu prilagođeni GKU za oblast prosvjete i da je sektor prosvjete početkom godine uveden u centralni sistem obračuna bez prethodne najave upućene SPCG, kao i bez prethodnih konsultacija i saznanja Sindikata o tome šta se sprema.

“Sasvim slučajno SPCG, kao reprezentativni socijalni partner na granskom nivou i kao jedan od potpisnika GKU, dolazi do saznanja da je sektor prosvjete uveden u ovaj sistem i da će se izmijeniti obračun zarade, i to na način što će se od strane jednog od potpisnika GKU pogrešno tumačiti član 22 tog ugovora”, navela je Muhajlović.

Prema njenim riječima, promjene koje planira Vlada ne samo da ugrožavaju ekonomski status zaposlenih u prosvjeti, već vrše napad na prava koja su stečena.

Te promjene, kako je ocijenila Mihajlović, predstavljaju ozbiljno kršenje GKU.

Ona je istakla da očekuje da će donosioci odluka današnju konferenciju za novinare SPCG shvataiti kao apel i poziv da se sjedne za sto i nađe rješenje.

Predsjednica Mreže mladih i članica Glavnog odbora SPCG, Ivana Šćepanović, kazala je da su nakon godinu opet dovedeni u situaciju da moraju da brane GKU.

„Želim da postavim važno pitanje – kako da mlade motivišemo da postanu prosvjetni radnici, kako da ih ubijedimo da odaberu ovu časnu profesiju, ako znamo da ih nakon toga očekuje borba za dostojanstvo profesije“, navela je Šćepanović.

Ona je ocijenila da su plate u prosvjeti male, a uslovi rada nekad teški.

„Kao odgovor na sve probleme, nama se nudi smanjenje plata, koje su inače ispod državnog prosjeka“, naglasila je Šćepanović.

U ovakvim okolnostima, kako je rekla, teško je govoriti o podmlađivanju nastavnog kadra.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije