Podgorica, (MINA) – Većina u Skupstini želi dijalog i dogovor u vezi sa reformom izbornog zakonodavstva, ali je za to potrebno da se opozicija vrati u Odbor za reformu izbornog zakonodavstva, kazao je šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Nikola Rakočević.
On je kazao da su u parlamentarnoj većini, i vjeruje, u civilnom sektoru i akademskoj zajednici, s obzirom na to da učestvuju u radu radnih grupa, sigurni da će napor koji ulažu rezultirati inovativnim rješenjima koja će dodatno unaprijediti izborni ambijent skladno preporukama evropskih partnera.
Rakočević je odbacio ocjene pojedinih opozicionih poslanika da je rad Odbora i njegovih radnih grupa obesmišljen bojkotom opozicionih poslanika.
“Rad nije besmislen, naprotiv – radne grupe u okviru Odbora će uskoro imati pripremljene predloge određenih izbornih zakona, koji će čekati povratak opozicije.”, rekao je Rakočević agenciji MINA.
On je kazao da je tačno da bi i rješenja i način odlučivanja o njima bio potpuniji učešćem opozicije, jer, kako je naveo, niko od aktera radnih grupa za unapređenje izbornog zakonodavstva nema ambiciju da izostavi opoziciju iz procesa.
“Naprotiv, želimo da postignemo što širi konsenzus oko ovog pitanja. Ipak, dok opozicija ne zauzme svoja mjesta u radnim grupama i Odboru, mi ćemo predano raditi na zakonskim rješenjima, kao i do sada”, naveo je Rakočević.
On je opozicionim kolegama poručio da većina u Skupstini želi i dijalog i dogovor i da je za takav scenario potrebno vratiti se u Skupštinu.
Rakočević je podsjetio da je Odbor formirao sedam radnih grupa koje se bave konkretnim izbornim zakonima u da u svakoj sem poslanika, učestvuju i predstavnici nevladinih organizacija i akademske zajednice.
On je rekao da je Sekretarijat Skupštine pripremio analizu svih važećih zakonskih rješenja i uporedne prakse u regionu i zemljama Evropske unije (EU).
“Prije svega cijeneći preporuke ODIHR-a i Evropske komisije, radne grupe rade na unapređenju izbornih zakona, a za određene zakone smo veoma blizu finalnim rješenjima koja odgovaraju najrazvijenijih demokratskim izbornim sistemima”, kazao je Rakočević.
Upitan koliko bi bilo dobro za cjelokupni izborni i politički sistem da tako važni izborni zakoni budu usvojeni bez učešća opozicije, Rakočević je rekao da je najvažniji zadatak da ozbiljnim radom budu usvojena rješenja koja će podržati međunarodna zajednica nakon što budu uvažene njihove preporuke.
On je naveo da je možda jedina tačka spajanja polarizovanog političkog prostora Crne Gore upravo unapređenje izbornog ambijenta.
“Svi smo saglasni u vezi sa tim. Teško je dovoljno kreativno tumačiti aktivnosti opozicije da bi zaključili zašto ne pristupe radu na izbornim zakonima kada već pozivaju i sami na neophodnost tog posla”, kazao je Rakočević.
On je rekao da bi bilo demokratski najzdravije da sa opozicijom budu usaglašeni izborni zakoni i da to bude obnavljanje političkog razumijevanja.
“Valjda svi imamo barem jedan isti cilj, a to je uređen sistem u interesu građana Crne Gore”, rekao je Rakočević.
Komentarišući poruke iz Deklaraciji Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije, da se od opozicionih poslanika očekuje da u potpunosti nastave parlamentarni dijalog, Rakočević je kazao da bi stavovi sa relevantnih međunarodnih adresa trebalo da budu važni putokazi za sve ozbiljne političke aktere u Crnoj Gori.
“Ti stavovi su proizvod demokratske zrelosti kojoj težimo i čije tekovine usvajamo na putu ka članstvu u EU. Na kraju dana, građani Crne Gore će odrediti mjeru političkog djelovnja političkih subjekata, a siguran sam da će u prvom redu cijeniti poštovanje institucija i rad koji se uložio u pokušaju unapređenja ukupnog ambijenta u državi”, zaključio je Rakočević.