Podgorica, (MINA) – Crna Gora ima dovoljno mehanizama za efikasnu borbu protiv govora mržnje i propisivanjem novih krvičnih djela taj problem se ne može riješiti, ukoliko institucije budu nefunkcionalne, a zakoni se ne budu pravilno primjenjivali, smatraju sagovornici agencije MINA.
Ministarstvo pravde planira da u Krivični zakonik uvede novo krivično djelo – teški govor mržnje, za koji će biti propisana kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine.
Projektna koordinatorka Instituta za medije, Vesna Rajković Nenadić, ocijenila je da u Crnoj Gori postoji zadovoljavajući pravni okvir za suzbijanje govora mržnje, iako je potrebno neka rješenja dodatno pojačati posebno kako bi postojala jasna razlika šta je prekršaj, a šta krivično djelo.
Advokat Veselin Radulović je rekao da to nije dobro rješenje, navodeći da Crna Gora ima problem sa primjenom zakona.
“U ovom momentu u pravnom okviru imamo dovoljno mehanizama za efikasnu borbu protiv govora mržnje, ali je problem što nemamo funkcionalne institucije koje do sada primjenu tog pravnog okvira nijesu obezbjeđivale u praksi”, kazao je Radulović agenciji MINA.
Prema njegovim riječima, taj problem se ne može riješiti izmjenom Krivičnog zakonika i propisivanjem novih krvičnih djela, već funkcionalnim institucijama i pravilnom primjenom zakona.
“Vlada je, nažalost, po ko zna koji put, posegla za jednom vrstom političke i populističke priče, gdje se javnosti pokušava predstaviti kao da postoji volja da ovaj problem riješe i uvijek to rade tako što predlažu izmjene ili dopune postojećih zakona”, naveo je Radulović.
Radulović je kazao da do sada Vlada nije uradila ništa kako bi obezbijedila uslove da institucije primijene taj pravni okvir koji je, prema njegovoj ocjeni, do sada bio dovoljan da bi na govor mržnje reagovalo adekvatno.
Raduloviće je ocijenio da je ključni problem što institucije ne primjenjuju zakone onako kako bi trebalo.
“Taj problem se nikada nigdje nije riješio izmjenom i dopunom zakona, već upravo njegovom primjenom u praksi na bolji i efikasniji način”, istakao je Radulović.
Rajković Nenadić smatra da u Crnoj Gori postoji zadovoljavajući pravni okvir za suzbijanje govora mržnje, iako je potrebno neka rješenja dodatno pojačati posebno kako bi postojala jasna razlika šta je prekršaj a šta krivično djelo.
Ona je kazala da uvođenje novog krivičnog djela teški oblik govora mržnje može biti dobro rješenje ako se ta odredba bude primjenjivala u praksi.
“Ipak, smatram da je problem u tome što se ni sadašnja rješenja ne primjenjuju u praksi ili se primjenjiju selektivno pa u istoj pravnoj stvari djelo bude kvalifikovano kao prekšaj a u drugoj kao krivično djelo”, rekla je Rajković Nenadić agenciji MINA.
Kako je istakla, govor mržnje u Crnoj Gori je sastavni dio nekoliko zakona.
Rajković Nenadić je pojasnila da su Krivičnim zakonikom iz članova 370 i 443 propisane kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina za osnovni oblik djela, odnosno i do osam i deset godina za kvalifikovane oblike djela iz člana 370.
“Analize nevladinih organizacija su pokazale da su u praksi za izvršenje ovih djela i njihovih kvalifikovanih oblika izricane uslovne osude i kazne od tri mjeseca do godinu dana zatvora”, rekla je Rajković Nenadić.
Ona je dodala da su i u prekršajnom postupku za prekršaj iz Zakona o javnom redu i miru, za koji je predviđena novčana kazna od 250 do 1,5 hiljada EUR ili kazna zatvora od 60 dana, izricane kazne od 150 do najviše hiljadu EUR.
Rajković Nenadić je podsjetila da ombudsman u svojim izvještajima ukazuje da se prilikom kvalifikovanja prekršaja ima u vidu odredba člana Zakona o zabrani diskriminacije kojom je govor mržnje predviđen kao poseban oblik diskriminacije, kao i da se prilikom odmjeravanja sankcije za govor mržnje uzimaju u obzir otežavajuće okolnosti u vidu motiva za izvršenje zasnovanog na predrasudi, odnosno ličnom svojstvu žrtve.
Ona je kazala da građani/ke prijavljuju najviše govor mržnje na onlajn /online/ platformama.
“Internet prostor je i dalje bez adekvatne, odnosno nedovoljno efikasne kontrole i administracije sadržaja, a govor mržnje i drugi nezakoniti sadržaji se lako šire. To je posebno opasno jer napadi iz onlajn prostora mogu eskalirati fizičkim napadom”, upozorila je Rajković Nenadić.
Kako je navela, podaci Uprave policije pokazuju da po prijavama za komentare često nije bilo moguće utvrditi identitet počinilaca, zbog čega u tim predmetima nije izrečena sankcija.
“Zato smatram da je mnogo važnije od uvođenja novih krivičnih djela edukacija i primjena postojećih rješenja u praksi”, rekla je Rajković Nenadić.
Ona je kazala da je pitanje šta je govor mržnje i koliko predstavnici pravosudnih organa znaju praksu Evropskog suda kada je riječ o slobodi izražavanja, odnosno gdje se završava sloboda izražavanja, a gdje počinje govor mržnje.
Kako je naglasila, svaki sporni govor (psovke, uvrede, zapaljivi govor itd.) o kojem izvještavaju mediji nije nužno govor mržnje.
“Govor mržnje zakonom je zabranjeni govor, dok su granice slobode izražavanja ustanovljene međunarodnim standardima koje imaju primat u odnosu na nacionalno zakonodavstvo”, pojasnila je Rajković Nenadić ističući da svako ograničenje slobode govora mora ispuniti određene uslove.
Radulović je naglasio da govor mržnje ne uživa zaštitu po Ustavu Crne Gore, ni po Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao ni po praksi Evropskog suda za ljudska prava, i da bi na takav govor institucije morale da reaguju.
On ocjenjuje pozitivnim obavezujuće uputstvo koje je vrhovni državni tužilac izdao vezano za postupanje državnih tužilaca u predmetima govora mržnje, a koje bi trebalo da bude usmjereno na promjenu praksi.
“Ako uputstvo bude primjenjivano neselektivno, bez izuzetka u svakom slučaju, to može da doprinese boljim rezultatima kada je u pitanju borba protiv govora mržnje”, zaključio je Radulović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS