fbpx
NaslovnicaMINA BusinessZakon o energetici čeka saglasnost Ministarstva finansija

Zakon o energetici čeka saglasnost Ministarstva finansija

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Zakon o energetici, koji uključuje legislativu koja se tiče markiranja goriva, je prošao javnu raspravu i čeka se dobijanje saglasnosti od nadležnih službi odnosno Ministarstva finansija i socijalnog staranja, saopšteno je iz Ministarstva kapitalnih investicija.

Iz tog Ministarstva su rekli Vijestima da će, nakon dobijanja potrebnih saglasnosti, predlog biti upućen Vladi i Skupštini. Nije neophodna saglasnost Evropske energetske zajednice.

Ministar finansija i socijalnog staranja, Milojko Spajić prije dvije sedmice je kazao da će visinu akciza na gorivo moći da analiziraju kada počne markiranje goriva, jer ta mjera treba da neutrališe njegov šverc i pokaže stvarnu vri jednost prometa.

Iz Ministarstva kapitalnih investicija su nakon toga naveli da donošenje Zakona o energetici, za čije će usvajanje zbog situacije u Skupštini Crne Gore kao vjerovatno biti potrebno neko vrijeme, ne treba da bude uslov za razgovor o politici akciza na naftne derivate.

Ministarstvo kapitalnih investicija je još u martu predložilo pregovore o mogućem smanjenju akciza zbog očekivanog rasta cijena naftnih derivata na međunarodnim berzama.

”Ukoliko ga odobri Energetska zajednica, predlog zakona će biti upućen ka Vladi a potom i ka Skupštini Crne Gore. Dakle, nezahvalno je procijeniti kada će se zakon naći pred poslanicima radi usvajanja”, naveli su Vijestima iz Ministarstva kapitalnih investicija.

Prije deset dana cijene goriva u Crnoj Gori povećane su 13. put od početka godine, zbog rasta cijena nafte na globalnom nivou. Akcize na gorivo posljednji put je povećala bivša Vlada 2017. godine za devet centi, pa sada na eurodizel iznose 44 centa po litru, a za benzine 55 centi po litru. Akcize ulaze u osnovicu za obračun PDV-a od 21 odsto, tako da same dažbine iznose od 70 do 80 centi po litru, dok je marža trgovaca šest do osam centi, a preostali dio maloprodajne cijene čine nabavna i troškovi transporta i pretovara u Luci.

Markiranje goriva je unošenje posebnih nanočestica koje ne utiču na kvalitet goriva, ali se posebnom kontrolom može utvrditi njihovo prisustvo čime se utvrđuje da je to gorivo legalno i da su na njega plaćene predviđene dažbine.

Predlog zakona predviđa da troškove markiranja snosi pravno lice ili preduzetnik koji obavlja djelatnost trgovine naftom, naftnim derivatima i biogorivima.

Vijesti pišu da bi maloprodajne cijene naftnih derivata u ponedjeljak mogle biti povećane za tri do četiri centa. To bi bilo 14. povećanje od Nove godine.

Prije dvije sedmice cijene eurodizela povećane su šest centi, a eurosupera 95 četiri centa i eurosupera 98 za još tri centa. Od ponedjeljka cijena litra dizela će najvjerovatnije iznositi 1,33 EUR, a benzina 1,46 i 1,5 EUR po litru.

Cijene naftnih derivata na međunarodnim berzama sada su duplo skuplje nego prije godinu. Države koji su najveći proizvođači nafte OPEC i Rusija ranije su odbili da povećaju proizvodnju i time smanje cijene na berzama, a novi sastanak trebalo bi da se održi u novembru.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Informativna sesija za EU projekat EENergy 2

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, kao koordinator projekta...