Podgorica, Kejptaun, (MINA-BUSINESS) – Vlada je posvećena snažnoj borbi na planu suzbijanja nezakonite trgovine duvanskim proizvodima, kao i dosadašnjim pozitivnim rezultatima i rastu prihoda od akciza na te proizvode, saopštio je ministar finansija, Novica Vuković.
Vlada je, kako je kazao, posvećena i namjeri da se dodatno jačaju strateške mjere u ovoj oblasti i izvrši modernizacija poslovanja poreskih i carinskih organa.
Vuković i vršiteljka dužnosti direktorice Uprave carina, Maja Vučinić, na poziv Svjetske banke (SB) učestvuju na redovnom godišnjem Forumu za akcizne markice i sledljivost (TSTF), koji se održava u Kejptaunu.
“Tokom trodnevnog foruma, razmjenjuju se informacije i iskustava o najnovijim dostignućima u sistemima akcizih markica i sledljivosti, kao i potencijalnim rješenjima za rastuće izazove koji će državama omogućiti da očuvaju značajne prihode od akciznih proizvoda”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Vuković i Vučinić aktivno učestvuju u radnim sesijama, a tokom niza susreta diskutovano je o fiskalnoj i akciznoj politici.
Tokom svih razgovora, akcentovana je važnost dodatnog jačanja ekonomskih veza Crne Gore sa međunarodnom zajednicom.
Vodeća tema ovogodišnjeg foruma je implementacija i unapređenje sistema akciznih markica, koje služe kao efikasan alat za praćenje i kontrolu poreskih obaveza, kao i za jačanje sledljivosti finansijskih transakcija akcznih proizvoda (Track & Trace System).
Vuković je u Kejptaunu učestvovao i u diskusijama i radionicama čiji su fokus nove tehnologije, digitalizacija poreskog sistema, kao i načini za poboljšanje saradnje između zemalja u oblasti poreske politike.
„Na forumu su razmatrane i mogućnosti integrisanja sistema upravljanja akcizama u ukupnu platformu e-uprave, koja integriše više usluga pod jednim krovom“, navodi se u saopštenju.
Predstavnik Afričkog foruma poreskih uprava (ATAF), Linstrom Marangu, predsjedavao je panel diskusijom na ovu temu, analizirajući zašto neke zemlje i dalje odlučuju da svoje svoje akcizne sisteme drže izolovanim i kako provajderi rješenja mogu da im pomognu da se integrišu.
Analizirana je i rastuća potreba da se sirovine, kao što su listovi duvana, uključe u program sledljivosti proizvoda, a ne samo gotov proizvod.
U tom kontekstu predstavnica SB, Hana Ross, predstavila je put Poljske ka regulaciji tržišta sirovog duvana, uključujući upotrebu akciznih markica na sušeni duvan.
Takođe je prezentovano kako, u sektoru markica i sledljivosti, više tehnologija istovremeno pokreće promjene: digitalizacija, uticaj vještačke inteligencije i potencijali kvantnog računarstva.
Forum u Kejptaunu okupio je internacionalne predstavnike vladinih organa zaduženih za sprovođenje akcizne i carinske politike, inspekcijskih organa i policije, regulatore, proizvođače i distributere cigareta, alkohola i drugih akciznih proizvoda, kao i dobavljače tehnologija za autentifikaciju i serijalizaciju i sistemske integratore.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS