Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Građanski pokret URA pozvao je Ministarstvo kapitalnih investicija da preduzme odgovarajuće mjere zabrane izvođenja radova na mini hidroelektrani na mojkovačkoj Bjelojevićkoj rijeci ili da revidira ugovor o koncesiji u cilju korišćenja vode za osnježavanje na ski centru na Bjelasici.
Član Odbora direktora Skijališta, Ivan Ašanin, ocijenio je da je neshvatljivo da se daje na koncesiju izvorište te rječice, ako je pretpostavka da su te vode u slivu koji treba da se koristi za zimsko osnježavanje i pravljenje akumulacionog jezera za ski centar na Bjelasici.
“Pod hitno treba obustaviti radove do aneksa ugovora koji bi omogućio korišćenje voda za zimsko osnježavanje ako hidrološka studija pokaže da nema drugih voda za tu namjenu osim voda koje su u slivu Bjelojevićke rijeke. Neshvatljivo je da se tako pristupa projektima koji su u okviru prostorno-planske dokumantacije”, naveo je Ašanin u saopštenju.
Prema negovim riječima, savremeni zimski ski centar na Bjelasici, koji će koristiti Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju i Beranama, podrazumijeva investiciju vrijednu nekoliko stotina miliona EUR.
“Ne smijemo zbog nečijih ličnih interesa ugroziti opšti. Spremni smo da sječemo granu na kojoj sjedimo, i od koje se nadamo da će procvjetati i roditi plodove, ali bez vode ne može nista procvjetati, pa ni zimski ski centar”, rekao je Ašanin.
On je kazao da su upozoravali na motive pravljenja saobraćajnice tom trasom, uvidjevši da se radi o ličnom interesu pojedinaca, no tada nijesu imali mehanizama da to spriječe.
“Zato se nadam da sada imamo mogućnost bar da saniramo i zaustavimo veću štetu, zbog čega se i obraćamo resornom ministru Mladenu Bojaniću, da zajednički pronađemo rješenje”, naveo je Ašanin.
Kao član Odbora direktora Skijališta Crne Gore, Ašanin ističe da je, sagledavajući cjelokupnu problematiku predmetnog projekta na Bjelasici, u prilici da bolje sagleda stanje nego do sada.
“Molim i nadležne iz Opštine Mojkovac da se uključe i da reaguju. Iako se vjerovatno kasni u reagovanju, aneksom ugovora o korišćenju tih voda mora se, i može se naći rješenje. Na kraju krajeva, korišćena voda za osnježavanje, kada se otopi, ići će slivom u Bjelojevićku rijeku prije ili kasnije. Slična se stvar dogodila i u Kolašinu, da se pokupe vode sa skijališta u mini HE, a da se zimski centri ostave bez mogućnosti osavremenjivanja ponuda”, precizirao je Ašanin.
On je naveo da se svake godine, nezavisno od vremenskih prilika i padavina, može otvoriti zimska sezona, što bi i investitorima značilo sigurnija i primamljivija ulaganja, kojih bi, pod takvim uslovima, bilo sve više.
“Moraju se sagledati i napraviti nove studije, država mora da napravi korekcije, pa i da ukine i isplati investicione promašaje izdavanjem koncesija za mini HE. To je bolje nego da dovodi u pitanje stotine miliona EUR vrijedne investicije. Očito je da svaki, iole komplikovaniji, projekat ima svoju petlju, namjerno napravljenu ili neznanjem, a time neka se pozabave nadležni”, zaključio je Ašanin.