Nikšić, (MINA-BUSINESS) – Elektropriveda (EPCG) planira da u saradnji sa kredibilnim partnerima na Slanom jezeru u Nikšiću izgradi plutajuću solarnu elektranu, saopštili su njeni predstavnici.
Iz EPCG su kazali da je Slano jezero vještačka akumulacija u zapadnom dijelu nikšićkog polja, izgrađeno sredinom prošlog vijeka za potrebe hidroenergetskog sistema Perućica.
Zahvata površinu od 8,89 kilometara kvadratnih. Dugo je i do 4,4 kilometra, a duboko 18 metara.
Izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, kazao je da jezero pruža velike mogućnosti u pogledu razvoja solarne zelene energije, s obzirom na to da Crna Gora, kao zemlja male površine i specifične geografske konfiguracije, ne raspolaže ogromnim prostranstvima pogodnim za montažu solarnih panela, a i samo Slano jezero, za razliku od Krupca, nije prepoznato kao turistička atrakcija Nikšića.
“Pri tome, treba uzeti u obzir i činjenicu da gradnja plutajućih solarnih panela na ovom jezeru ne bi za sobom povlačila imovinske sporove, budući da se ono nalazi u vlasnišću naše kompanije“, objasnio je Rovčanin.
Rovčanin je naveo da bi projekat izgradnje plutajuće solarne elektrane na jezeru Slano bio usklađen sa smjernicama za ublažavanje negativnog uticaja obnovljivih izvora energije na biodiverzitet, koje je objavio Međunarodni savez za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava (IUCN).
„Ovakav potez bi, u krajnjem, bio u skladu sa temeljnim određenjem EPCG, prema kojem je neupitna opredijeljenost ka investiranju u razvoj zelene energije. Sigurni smo u to da će ovaj i slični projekti biti od višestruke koristi, kako za osavremenjivanje proizvodnih kapaciteta naše kompanije, tako i za energetsku stabilnost cijele države, uz podrazumijevajuću posvećenost brizi o kvalitetu životne sredine“, rekao je Rovčanin.
Iz EPCG su saopštili da su za izgradnju plutajuće solarne elektrane na Slanom jezeru zainteresovane kompanije iz Danske.
„Taj podatak ima naročito izraženu vrijednost ako se ima u vidu činjenica da je ta zemlja, upravo zahvaljujući kvalitetnom djelovanju svojih kompanija iz građevinskog i energetskog sektora, odavno potvrdila sposobnost u razvijanju zelene energije i to na ekonomski efikasan, a po ljude i okolinu bezbjedan način“, objasnio je Rovčanin.
Iz EPCG su kazali da su plutajuće solarne elektrane su relativno nov fenomen.
“Brojne studije potvrđuju da su 12,5 odsto efikasnije od solarnih elektrana na krovovima i zemlji, budući da je refleksija sunčevih zraka mnogo veća na solarnim panelima postavljenim na vodenoj površini, nego na kopnu”, navodi se u saopštenju.
Trenutno najveća evropska plutajuća solarna elektrana nalazi se u gradu Piolencu, nadomak Avinjona, u Francuskoj. Raspolaže sa oko 47 hiljada solarnih panela, snage od 17 megavata (MW), a procjenjuje se da na godišnjem nivou snabdijeva gotovo pet hiljada domaćinstava.
Ujedno smanjuje emisiju ugljen-dioksida za više od hiljadu tona.
U Aziji, naročito u Kini, Indiji, Japanu i Južnoj Koreji, uveliko se grade plutajuće solarne elektrane gigantskih razmjera.
“Kada je riječ o Balkanu, valja napomenuti da je u Albaniji, na akumulacionom jezeru Vau i Dejes, izgrađena plutajuća solarna elektrana snage 12,9 MW, a neophodna sredstva, u iznosu od 9,1 milion EUR, obezbijeđena su iz zajma Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)”, zaključili su iz EPCG.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS