fbpx
NaslovnicaGlavna vijestOčekuju i treću godinu pozitivnog poslovanja

Očekuju i treću godinu pozitivnog poslovanja

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nacionalni avio-prevoznik, Air Montenegro, već dvije godine zaredom posluje sa pozitivnim rezultatom, a tako bi trebalo da bude i u ovoj, najavili su njegovi predstavnici, navodeći da je to dokaz posvećenosti, ali ne na uštrb sigurnosti i zadovoljstva putnika.

Izvršni direktor kompanije, Vukadin Stojanović, kazao je da Air Montenegru nije potrebna pomoć, jer je kompanija apsolutno stabilna i likvidna i sve svoje obaveze isplaćuje blagovremeno.

“U ovom trenutku kompanija ima drugu godinu zaredom pozitivno poslovanje. Siguran sam da će ova biti treća godina pozitivnog psolovanja. Tako da bi rezultati koje ova kompanija postiže i bruto efekti koji su zaista veliki kada je Crna Gora u pitanju, mogli biti input vlasniku, odnosno Vladi, da u kompaniju ulaže, a ne da joj pomaže”, rekao je Stojanović na radnom doručku sa novinarima povodom predstavljanja rezultata poslovanja i planova za naredni period.

On je saopštio da je prethodna godina bila izazovna, ali i uspješna sa aspekta broja prevezanih putnika i konačnog rezultata. Kompanija je poslovala pozitivno, odnosno u plusu 540 hiljada EUR.

“Međutim, ja lično mogu reći da godina nije uspješna u odnosu na ono kakva je mogla biti”, naveo je Stojanović.

On je dodao da su se u sredini ljetnje sezone suočili sa velikim gubitkom, koji su uspjeli da na neki način balansiraju i dovedu kompaniju do pozitivnog rezultata.

“Kompanija je završila godinu sa dva aviona u svom vlasništvu. Koristili smo avione u wet lease-u i nastavićemo da ih tako i u ovoj godini. Kompanija bi trebalo da bude obogaćena za jedan avion koji će biti unutar njenog AOC-a, odnosno unutar našeg sertifikata, kojim će upravljati naše posade i mi ćemo ga održavati. Očekujemo da će to biti već početkom juna”, rekao je Stojanović.

On je kazao da bi želio da se avio-kompanija prihvati kao infrastruktura Crne Gore, koja nije samo isključivo u funkciji turizma.

“Kompanija se mora posmatrati na jedan način bruto efekta koji ona doprinosi Crnoj Gori, crnogorskoj privredi i njenoj otvorenosti”, saopštio je Stojanović.

Predsjednik Odbora direktora, Tihomir Dragaš, rekao je da je prošla godina potvrdila snagu kompanije.

“Uprkos minusu od četiri miliona EUR koji smo imali u julu prošle godine, kada smo napravili neke rezove, završili smo godinu u plusu 540 hiljada EUR, što predstavlja veliki uspjeh. Ovo nije samo broj, već dokaz posvećenosti i timskog rada, ali ne na uštrb kvaliteta, sigurnosti i zadovoljstva putnika”, naveo je Dragaš.

On je dodao da je svaki let koji je kompanija napravila doprinio Crnoj Gori, jer je povezivanje sa tržištima poput Frankfurta, Pariza i Istanbula, značilo više turista, ali i prihoda i razvoja, ne samo za kompaniju, već i državu, lokalne zajednice i privredu.

Prema riječima Dragaša, njihova vizija je da Air Montenegro bude moderna, održiva kompanija i regionalni lider koji čuva nacionalni interes i igra po evropskim pravilima.

“To ćemo postići odgovornimm upravljanjem, širićemo mrežu destinacija, ulagaćemo u flotu i u digitalizaciju i iznad svega ulagaćemo ljude”, poručio je Dragaš.

Stojanović je, na pitanje ko je glavni krivac što je rezultat u prošloj godini slabiji u odnosu na 2023, odgovorio da neće adresirati nijednog pojedinca, već sistem rada u kompaniji, određenu inertnosti koja je zatečena i lošije planiranje, nakon čega je Odbor direktora u tadašnjem sastavu predložio hitne rezove i izmjene.

On je objasnio da se prošla i 2023. godina ne mogu porediti, jer je 2023. obilovala rekordnim ciframa u avijaciji, dok su prošlu obilježili značajni gubici kod nekih kompanija koje su bile pozitivne u 2023.

“Prošla godina nije imala ni potencijal globalno da avijacija bude tako uspješna kao 2023”, tvrdi Stojanović.

Poredeći Air Montenegro sa nekadašnjim Montenegro Airlinesom (MA), Stojanović je rekao da je sadašnji avio-prevoznik, sa aspekta prevoza putnika, na nižem nivou, ali iz razloga na koje definitivno ne mogu da utiču.

“Sa aspekta sistema, MA je bio jača kompanija nego što je u ovom trenutku Air Montenegro. Međutim, sa aspekta jačine, iskorišćenosti i kapaciteta, kako flote, tako i zaposlenih, Air Montenegro je u ovom trenutku definitivno preskočio MA”, kazao je Stojanović.

On je rekao da očekuje u ovoj godini rast broja putnika.

“Kompanija u ovom trenutku ima dva vazduhoplova u svojoj floti koja vrijede ne manje od 15 miliona EUR, vrlo vjerovatno i više. Kompanija ima preko deset miliona keša na računu, samo to je 25 miliona. Kad na to dodamo biznis koji je profitabilan, kompanija vrijedi značajno više od 30 miliona koji su u nju uloženi”, precizirao je Stojanović.

Tokom ove ljetnje sezone, kompanija će saobraćati do 20 tačaka, između ostalog do četiri u Francuskoj, prema Azerbejdžanu, kontinuirano prema Istanbulu, a nadaju se da će otvoriti i istočna tržišta.

Na pitanje kako se rast cijena naftnih derivata odražava na cijenovnu politiku, odnosno, da li se u perspektivi mogu očekivati veće cijene karata, Stojanović je kazao da su najbolji odgovor na to akcije koje je Air Montenegro pripremio, prije svega za građane Crna i Gore, koji su mogli za cijenu od nekih 99 do 150 EUR da putuju na bilo koju destinaciju prema kojoj kompanija leti.

“Promjena cijena naftnih derivata definitivno utiče na kompaniju. To može da povuče u određenom trenutku povećanje cijena, međutim, kako trenutno stvari stoje, ako zanemarimo pik ljetnje sezone, gdje je zaista za očekivati da su cijene na najvišem nivou, neće doći do nekog značajnijeg povećanja”, rekao je Stojanović.

Kada je riječ o nabavci novog aviona, Stojanović je saopštio da kupovina u ovom trenutku nije nešto što je kompaniji potrebno, već da se radi o dry lease aranžmanu, odnosno zakupu samo aviona kojim će upravljati i menadžerisati u potpunosti Air Montenegro.

“Sudeći da imamo već dva aviona u vlasništvu, smatram da je u ovom trenutku i disperzija rizika na mnogo nižem nivou, ukoliko se avion, ili možda dva sljedeća, nabave na dry lease, na način dugoročnog zakupa četiri ili više godina. Jer te udare koji se dese na cashflow prilikom kupovine aviona, nije lako absorbovati u kratkom periodu”, kazao je Stojanović.

On je dodao i da su u komunikaciji sa Vladom da se nekadašnji embraer, koji je bio dio flote MA, popularno nazvan Čarli, nekada stavi u plovidbeno stanje.

Kako je kazao, ukoliko bi Air Montenegro sjutra, zajedno sa svojim vlasnikom, napravio određeni program nabavke na primjer pet aviona, to bi koštalo 180 miliona USD, što je i dalje manje od 20 odsto cijene auto-puta od Podgorice do Kolašina.

“Složićete se sa mnom da sve što auto-put dobro donosi ovoj zemlji, izvjesno bi pet aviona definitivno donijelo mnogo više u narednoj deceniji od tog dijela puta”, zaključio je Stojanović.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Šćekić čestitao rukometašicama plasman na SP

Podgorica, (MINA) - Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić čestitao je crnogorskim rukometašicama plasman...