Tivat, (MINA-BUSINESS) – Cilj Crne Gore je da ostane pouzdan partner Evropske unije (EU) i predvodnik zelene i energetski održive budućnosti regiona, ocijenjeno je tokom sastanka na marginama ESG Adria samita u Tivtu.
Direktorica za Zapadni Balkan pri Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije (EK), Valentina Superti, sastala se sa ministrom rudarstva, nafte i gasa, koji je i rukovodilac radom Ministarstva energetike, Admirom Šahmanovićem, na marginama samita.
“Superti je istakla da Crna Gora ostaje jedna od najuspješnijih priča procesa proširenja EU i naglasila da može poslužiti kao primjer i inspiracija za cijeli region. Posebno je podvukla da je politika proširenja EU zasnovana isključivo na zaslugama, te da EK prepoznaje konkretan napredak koji Crna Gora ostvaruje na putu ka članstvu”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Superti je kazala da je Crna Gora postavila jasan i ambiciozan cilj – da do kraja naredne godine privremeno zatvori sva pregovaračka poglavlja.
“Ohrabruje nas takva posvećenost i evropska vizija, koja šalje snažnu poruku stabilnosti i odlučnosti,“ poručila je Superti.
Ona je dodala da je pred Crnom Gorom još značajnih izazova, posebno u oblasti energetske tranzicije, ali da vjeruje u kapacitete i odlučnost zemlje da ih savlada.
Šahmanović je istakao ključne prioritete Ministarstva, sa posebnim akcentom na ubrzanje projekata u oblasti obnovljivih izvora energije i modernizacije energetske infrastrukture.
On je naglasio stratešku važnost izgradnje druge podmorske interkonekcije sa Italijom, koja će, kako je kazao, dodatno ojačati energetsku sigurnost ne samo Crne Gore, već i čitavog regiona, Italije i Evrope.
Govoreći o energetskoj tranziciji, Šahmanović je naglasio važnost realnog i otvorenog dijaloga kada je riječ o budućnosti termoenergetskih postrojenja.
“Pitanje emisija CO2 i dalja uloga termoelektrana je kompleksna tema, koja zahtijeva odgovoran pristup i blisku saradnju sa Energetskom zajednicom. To je pitanje od suštinske važnosti za sigurnost snabdijevanja u cijelom regionu. Potrebna nam je otvorena i realistična rasprava o narednim koracima”, poručio je Šahmanović.
On je takođe ukazao na geopolitički značaj Crne Gore kao potencijalnog energetskog čvorišta u regionu, naglasivši važnost da, zajedno sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom (BiH), snažnije zagovara nastavak gasovoda koji iz kaspijskog regiona stiže do Albanije.
“Uz mogućnost izgradnje infrastrukture koja bi u budućnosti mogla biti adaptibilna za transfer vodonika, ovaj projekat bi predstavljao značajan doprinos energetskoj sigurnosti i za zemlje EU”, istakao je Šahmanović.
Na kraju sastanka, obje strane su potvrdile spremnost da nastave intenzivnu saradnju, sa zajedničkim ciljem – da Crna Gora ostane pouzdan partner EU i predvodnik zelene i energetski održive budućnosti regiona.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS