Podgorica, (MINA) – Prestižne stipendije mladim istraživačima, grantovi za inovativne projekte i centre izvrsnosti i nagrade najboljim naučnicima i inovatorima uručene su danas a za to je opredijeljeno 3,5 miliona EUR.
Uručene su 32 nagrade od čega osam grantova inovativne projekte, dva granta za centre izvrsnosti kao i dva granta za strateško partnerstvo u pred-akceleracijskom programu za inovativne startapove.
Uručene su tri nagrade za naučna dostignuća kao i 17 stipendija za doktorska istraživanja.
Kako je navela ministarka nauke, Sanja Damjanović, ova godina je kruna rada Ministarstva jer samo u jednom danu se dodjeljuje novac u iznosu od tri i po miliona EUR.
Ona je istakla da su prethodne tri godine bile veoma izazovne zbog brojnih aktivnosti koje su započete ali i napravljenog proboja u jačanju inovacionog ekosistema Crne Gore.
“Znamo da naša zemlja ima izuzetne ljude, pa se Ministarstvo vodi ambicioznom vizijom kako bi u oblasti nauke i inovacija postigli mnogo više”, poručila je Damjanović.
Ona je uručila grantove inovativnim projektima, centrima izvrsnosti, strateškim partnerstvima u sprovođenju predakceleracijskog programa inovativnih startapova kao ali i godišnje nagrade najuspješnijim naučnicima i inovatorima.
„Prethodne tri godine za nas su bile izazovne jer smo započeli mnoge nove aktivnosti i napravili proboj u jačanju inovacionog ekosistema u našoj državi. Vodimo se ambicioznom vizijom, znajući da Crna Gora ima izuzetne ljude i zato u oblasti nauke i inovacija možemo da postignemo mnogo više“, rekla je Damjanović.
Ona je podsjetila da je prošle godine usvojena Strategija pametne specijalizacije kao prva zemlja van Evropske unije.
„Osnovali smo Naučno-tehnološki park Crne Gore, pokrenuli izradu posebnog zakona u formi lex specialisa koji će biti značajan podsticaj za istraživanje i inovacije, čime smo napravili krupne poteze, pravne i intenzivne saradnje“, rekla je Damjanović.
Prema njenim riječima, crnogorski inovacioni ekosistem će tek da pokaže punu snagu kreativnosti i sposobnosti.
„Svjesni činjenice da je naš region imao tradiciju tehnološkog razvoja, inicirali smo i konkurentnu krupnu naučno-istraživačku infrastrukturu za region sa 40 miliona stanovnika kako bi povratili ovu tradiciju i izvrsnost koje zaslužujemo“, navela je Damjanović.
Prvi put, dodala je, koristi se instrument naučne diplomatije da bi se realizovali krupni poduhvati.