Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima iznad 69 USD, podržane naznakama oporavka ekonomije od koronakrize i optimističnim procjenama potražnje za energentima.
Na londonskom tržištu cijena barela je porasla 83 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 69,38 USD. U skoro jednakom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 66,14 USD.
Podršku cijenama pružila je procjena Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će potražnja za naftom premašiti proizvodnju najvećih proizvođača, prenosi Hina.
“Očekivani rast ponude do kraja ove godine nije ni blizu naše procjene znatno veće potražnje nakon drugog tromjesečja”, saopštila je IEA.
I Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) ističe snažan oporavak potražnje u ovoj godini, predviđajući da će rast u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) premašiti uticaj krize zbog koronavirusa u Indiji.
Raspoloženje na tržištima podržali su i pozitivni podaci iz britanske ekonomije, dok su brojke za Njemačku i Francusku uglavnom u skladu s procjenama.
“Očekivanje da će se ekonomija i potražnja brzo oporaviti pomoglo je cijeni na londonskom tržištu”, rekao je analitičar Commerzbanke Carsten Fritsch.
Snažnu potražnju najavljuju i podaci Američkog instituta za naftu (API) koji su pokazali pad zaliha sirove nafte u prošloj sedmici od 2,5 miliona barela, saznaje se iz dva tržišna izvora.
Zalihe su pale prije kibernetičkog napada i blokade cjevovoda Colonial Pipelinea, kojim se dnevno transportuje više od 2,5 miliona barela naftnih proizvoda.
Početkom sedmice, benzinske stanice od Floride do Virdžinije počele su ostajati bez goriva, jer su vozači požurili da napune rezervoare, pa su cijene na pumpama skočile.
Cijene bezolovnog benzina dostižu u prosjeku 2,99 USD po galonu i na najvišoj su vrijednosti od novembra 2014. godine, saopštilo je Američko automobilsko udruženje.
“Iako bi dugotrajniji prekid podržao cijene derivata, mogao bi početi da pritiska cijene sirove nafte, budu li rafinerije na američkoj obali Meksičkog zaliva prisiljene da smanje preradu zbog nagomilavanja zaliha derivata“, upozoravaju analitičari ING-a.
Colonial Pipeline objavio je da se nada da će veliki dio mreže ponovno biti u pogonu do kraja sedmice.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije na svojoj internet stranici objavila kolika je u utorak bila cijena barela referentne korpe nafte njenih članica. U ponedjeljak je iznosila 67,1 USD.