fbpx
NaslovnicaGlavna vijestDPS bi glasalo 27,7 odsto građana, Evropu sad 15,2

DPS bi glasalo 27,7 odsto građana, Evropu sad 15,2

Podgorica, (MINA) – Demokratsku partiju socijalista (DPS), ukoliko bi naredne sedmice bili održani parlamentarni izbori, podržalo bi 27,7 odsto građana, a Pokret Evropa sad 15,2 odsto, pokazalo je istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Prema istraživanju CEDEM-a Demokratski front (DF) podržalo bi 14,2 odsto građana, Demokrate 13,1, Građanski pokret URA 4,9 dok bi za Bošnjačku stranku (BS) glasalo 4,1 odsto crnogorskih građana.

Istraživanje “Političko javno mnjenje Crne Gore”, koje je sprovedeno od 2. do 17. decembra, na uzorku od 1.019 ispitanika, pokazuje da bi Socijaldemokratska partija (SDP) dobila podršku 3,3 odsto, a Socijalistička narodna partija 3,2 odsto građana.

Istraživanje pokazuje da bi za Socijaldemokrate glasalo 2,9 odsto građana, Demohrišćansku stranku 2,2 odsto, a Demokratsku uniju Albanaca 1,7 odsto.

Albanska alternativa dobila bi 1,3 odsto glasova, Prava Crna Gora 1,1, Ujedinjena Crna Gora 0,9, a Forca 0,8 odsto glasova.

Direktorica CEDEM-a Milena Bešić rekla je da se jedino uočava rast kada je u pitanju Evropa sad i da je u junu podrška toj partiji bila 10,9 odsto.

Ona je kazala da, ako je DPS-u politička strategija ili cilj da zadrže postojeće biračko tijelo, onda ta partija u dobrom pravcu.

„Ako imaju interes da podrška i dalje raste, nešto bi trebali promijeniti u toj strategiji. Protesti koje podržavaju nijesu dali neki bitniji rezultat u smislu povećanja podrške“, navela je Bešić.

Istraživanje je pokazalo da 31,8 odsto građana vanredne izbore vidi kao rješenje političke krize, dok 21,4 odsto smatra da je rješenje u održavanju parlamentarnih izbora zajedno sa predsjedničkim u maju naredne godine.

Pravna analitičarka Andrea Mićanović kazala je da samo 22,1 odsto ispitanika smatra da je adekvatno rješenje da se partije pobjednice izbora 2020. godine dogovore i formiraju vladu.

Ukoliko bi se Đukanović ponovo kandidovao na predsjedničkim izborima, 39 odsto građana glasalo bi za nekog od kandidata protiv njega, a 12,2 odsto ne zna za koga bi glasalo jer bi moralo da vidi ko su protivkandidati.

Istraživanje je pokazalo da 6,7 odsto ispitanika ne podržava vlasti koje su formirane nakon smjene DPS-a, ali da ne bi glasali za Đukanovića na predsjedničkim izborima.

Prema rezultatima istraživanja, ukoliko bi se Đukanović kandidovao na predstojećim izborima imao bi siguran glas 24,4 odsto građana.

Da se Crna Gora kreće pogrešnim putem smatra 42,6 odsto ispitanika, 27,6 da se kreće pravim putem, dok 29,7 odsto građana nema stav o tom pitanju.

Bešić je navela da se, u odnosu na prethodno mjerenje, smanjio broj onih koji smatraju da se Crna Gora kreće pogrešnim putem.

Bešić je rekla da su neka od događanja na političkoj sceni kod određenog broja građana doveli do stave da Crna Gora ide u nekom pravcu koji ocjenjuju kao dobar.

“I dalje je izuzetno naglašen odgovor da je mnogo veći broj građana koji smatraju da se Crna Gora kreće pogrešnim putem”, rekla je Bešić.

Najbolju ocjenu među političarima dobio je jedan od lidera pokreta Evropa sad Milojko Spajić 2,6, a zatim i drugi lider tog pokreta Jakov Milatović sa 2,51.

Predsjednik Demokrata Aleksa Bečić prosječno je ocijenjen sa 2,41, lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović sa 2,35, predsjednika URA-e Dritan Abazović sa 2,19, a jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević 2,13.

Zdravko Krivokapić je prosječno ocijenjen sa 2,12, a slijedi lider Demosa Miodrag Lekić sa 2,08 i potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković sa 2,05.

Ispitanici su funkcionera SDP-a Bojana Zekovića ocijenili sa 1,66, lidera Slobodne Crne Gore Vladislava Dajkovića sa 1,63, funkcionera Građanske inicijative 21. maj Miodraga Živkovića sa 1,61, a poslanika Srđana Pavićevića sa 1,6.

Istraživanje je pokazalo da je radom Vlade Dritana Abazovića veoma ili uglavnom zadovoljno oko 30 odsto ispitanika, dok je oko 53 odsto onih koji su uglavnom ili veoma nezadovoljni.

Bešić je kazala da se može ocijeniti da je generalno izraženo nezadovoljstvo dosadašnjim učinkom Abazovićeve Vlade.

„Generalno 30 odsto građana i dalje je znatno nizak procenat onih koji su zadovoljni radom bilo koje Vlade“, rekla je Bešić.

Rad Ministarstva kulture i medija 29,9 odsto ispitanika ocijenilo je veoma i uglavnom dobro, a slijedi Minisatarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma sa 29,8 odsto, Ministarstvo zdravlja sa 29,6 i Minisatrstvo ekonomskog razvoja i turizma sa 29,5 odsto.

Najslabije je ocijenjen rad Ministarstva odbrane, čiji rad je 22,3 odsto ispitanika ocijenilo kao veoma i uglavnom dobar, a takvu ocjenu za rad ministra bez protfelja Zorana Miljanića dalo je 20,1 odsto ispitanika.

Istraživanje je pokazalo da 62 odsto ispitanika ima povjerenja u sistem obrazovanja, njih 55 ima povjerenja u policiju, u Delegaciju Evropske unije (EU) 54,6, Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) 54, a Ujedinjene nacije 53,8 odsto.

Bešić je kazala da je najviše izražen porast povjerenja u policiju, a povjerenje je poraslo i u sistem obrazovanja, SPC, kao i Delegaciju EU.

Ona je rekla da povećan broj reakcija sa adresa visokih predstavnika EU u posljednjem period daje neki rezultat u smislu i povjerenja građana u Delegaciju EU.

Istraživanje je pokazalo da 75 odsto ispitanika podržava članstvo Crne Gore u EU, dok 13 odsto ne podržava, a 12 odsto nema stav.

Prema rezultatima istraživanja ukoliko bi se raspisao referendum o članstvu Crne Gore u EU, 85 odsto građana izjasnilo bi se sa „da“.

Mićanović je objasnila da podaci pokazuju da politička previranja nijesu imala negativnog uticaja na konsenzus oko usmjerenja države.

“Istraživanje pokazuje da povećanje tenzija u crnogorskom društvu dovodi do povećanja autoriteta EU”, rekla je Mićanović.

Prema rezultatima istraživanja, 44 odsto pozitivno se izjašnjava u odnosu NATO članstvo Crne Gore, 40 odsto ima suportan, a 16 odsto nema stav po tom pitanju.

Ako bi popis bio održan sada, 48,3 odsto građana bi se izjasnilo kao Crnogorci, a 32,7 odsto kao Srbi.

Istraživanje je pokazalo da bi se 8,3 odsto građana izjasnilo kao Bošnjaci, 4,5 odsto kao Albanci, 3,9 odsto kao Muslimani.

Mićanović je kazala da drastične promjene u etničkoj strukturi u Crnoj Gori nema.

Prema rezultatima istraživanja, 36,1 odsto građana bi se izjasnilo da govori crnogorskim, a 48,6 odsto građana srpskim jezikom.

Da je rezultat svih vlasti nakon smjene DPS bio veoma dobar smatra 10,2 odsto ispitanika, a 31,5 odsto smatra da rezultati vlasti nakon smjene DPS-a nijesu sjajni ali da je sada bolje nego dok je vladala ta stranka.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije