fbpx
NaslovnicaMINA BusinessRast dionica na Wall Streetu

Rast dionica na Wall Streetu

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Na Wall Streetu su cijene dionica porasle i prošle sedmice, treće zaredom, pri čemu su Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli nove rekordne nivoe, ali na ostalim svjetskim berzama se trgovalo opreznije.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 1,1 odsto, na 35.677 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,6 odsto, na 4.544 poena, a Nasdaq indeks 1,3 odsto, na 15.090 bodova, prenosi SEEbiz.

Od početka septembra, kada je dostigao rekordni nivo, do početka oktobra S&P 500 pao je gotovo šest odsto jer su se ulagači plašili da će nedostatak radnika, poremećaji u nabavnim lancima, rast plata i troškova poslovanja negativno uticati na zarade kompanija.

Međutim, dosad objavljeni poslovni izvještaji pokazuju da su američke kompanije zasad uspjele amortizovati te probleme, pa su Dow Jones i S&P 500 indeksi nadoknadili gubitke iz septembra i dostigli nove rekordne nivoe.

Dosad je više od 100 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu ih je oko 85 odsto ostvarilo veće zarade nego što se očekivalo.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija i banaka iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu porasle oko 34,8 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su prije dvije sedmice očekivali rast od 29,4 odsto.

„Kompanije upozoravaju na poremećaje u nabavci i više troškove poslovanja, no zasad su uspjele zadržati profitne marže prebacujući rast troškova na potrošače”, kazao je strateg u firmi Natixis Investment Managers Solutions, Jack Janasiewicz.
Pozitivno je na tržišta uticala i vijest da je kineska kompanija Evergrande osigurala novac za isplatu kamata na obveznice.

Isplata tih kamata je trebalo da bude 23. septembra, međutim tada je taj veliki igrač na kineskom tržištu nekretnina, kojem prijeti bankrot zbog ogromnih dugova i pada prodaje, dobio odgodu plaćanja od mjesec.

Da do kraja vikenda Evergrande nije isplatio dospjele kamate na obveznice, kompanija bi završila u stečaju.

Kako je kompanija zasad izbjegla stečaj, nešto se smirila situacija na kineskom tržištu nekretnina. Tim više što vlasti poručuju da neće dozvoliti da slučaj Evergrandea eskalira u krizu na tržištu.

Uprkos svemu tome, ulagači su oprezni jer bi jačanje inflacionih pritisaka moglo navesti centralne banke u svijetu na povećanje kamatnih stopa, što su neke već učinile.

A to bi moglo usporiti već ionako usporen oporavak privrede od koronakrize.

Prošle sedmice je objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao 4,9 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, što je najsporiji rast u godinu i manji od 5,2 odsto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Usporavanje oporavka druge po veličini svjetske ekonomije od koronakrize posljedica je, kažu analitičari, poremećaja u nabavnim lancima i na tržištu nekretnina, kao i nedostatka struje, što je usporilo proizvodnju.

Zbog toga se na evropskim berzama prošle sedmice trgovalo opreznije. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,45 odsto, na 7.204 boda, a frankfurtski DAX 0,3 odsto, na 15.542 boda. Pariski CAC ojačao je 0,1 odsto, na 6.733 boda.

A na Tokijskoj berzi je Nikkei indeks skliznuo 0,9 odsto, na 28.804 boda.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije