fbpx
NaslovnicaMINA BusinessIzostavljeno pitanje pravedne tranzicije u nacrtu NECP-a

Izostavljeno pitanje pravedne tranzicije u nacrtu NECP-a

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP) Crne Gore, koji je trenutno na javnoj raspravi, ne adresira pitanje pravedne tranzicije Pljevalja, kao jedinog rudarsko-energetskog centra države, saopštio je izvršni direktor nevladine organizacije Eko-tim, Milija Čabarkapa.

Čabarkapa je kazao da su prema važećoj regulativi Energetske zajednice, u skladu sa kojom je potrebno pripremiti NECP, države članice Energetske zajednice obavezne da u svojim NECP-ovima uključe procjenu učinaka planiranih politika i mjera na radna mjesta, tržište rada, socijalnu uključenost i teritorijalnu dimenziju.

“To podrazumijeva da se jasno analiziraju rizici koje energetska tranzicija nosi za najpogođenije zajednice, definišu konkretne mjere za njihovu zaštitu i planira način na koji će se tranzicija sprovoditi na socijalno pravedan način”, naveo je Čabarkapa u saopštenju.

Prema njegovim riječima, Vodič Energetske zajednice za pravednu tranziciju, koji je objavljen ove godine, takođe je vrlo jasan i navodi da države imaju dvije opcije.

Jedna je da se sve ove obaveze integrišu direktno u NECP, a druga da se u NECP-u jasno predvidi mjera koja obavezuje na izradu posebnog Plana pravedne tranzicije, a za šta se Eko-tim već godinama zalaže.

Nažalost, kako je dodao Čabarkapa, u ovom nacrtu NECP-a nije ispunjen nijedan od ova dva minimuma.

On je upozorio da će proces dekarbonizacije energetskog sektora, odnosno planirana energetska tranzicija, najviše pogoditi Pljevlja, čija lokalna ekonomija i socijalna struktura direktno zavise od industrije uglja.

“U Pljevljima trećina ukupne radne snage zavisi od te industrije, a više od polovine zaposlenih nema drugi izvor prihoda. Nacrt NECP-a, međutim, ne nudi ni minimalnu analizu toga šta prestanak ili smanjenje korišćenja uglja znači za radnike i njihove porodice, za budućnost grada i njegovih mladih ljudi, iako sam predviđa gašenje Termoelektrane Pljevlja najkasnije do 2041. godine”, tvrdi Čabarkapa.

Pri tome, kako je rekao, postoji realan rizik da će taj rok biti i kraći zbog finansijskog pritiska koji će donijeti primjena CBAM mehanizma i drugih klimatskih politika EU.

“Desetak godina je vrlo malo vremena za ozbiljno planiranje i sprovođenje ekonomske diverzifikacije koja je ovom gradu neophodna, kako bi se osigurala sigurna budućnost građana”, naveo je Čabarkapa.

Eko-tim je pozvao obrađivača NECP-a i sve nadležne institucije da ozbiljno shvate ove nedostatke i koriguju nacrt.

Potrebno je, kako su zaključili, da se pitanje pravedne tranzicije jasno i obavezujuće uvrsti u dokument, kroz konkretne analize i mjere, ili kroz definisanu obavezu izrade posebnog Plana pravedne tranzicije.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Milatović sjutra sa građanima Andrijevice

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, boraviće sjutra u Andrijevici, gdje će...