Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada je na današnjoj sjednici isključila šest projekata sa Liste razvojnih projekata u oblasti turizma.
Kako je saopšteno iz Vlade, to su projekti izgradnje hotela sa četiri zvjezdice “Bobotov hotel and resort” na Žabljaku, po kondo modelu poslovanja, kao i Elite Hotel & Residence u Kolašinu, takođe po kondo modelu poslovanja.
Navodi se da su to i projekti izgradnje turističkog kompleksa Hotel sa vilama četiri zvjezdice na Žabljaku, po klasičnom modelu poslovanja, kondo hotela Kolašin Resort & Spa, hotela sa pet zvjezdica „Kraljičina plaža“ u Miločeru, po mješovitom modelu poslovanja, kao i projekat izgradnje hotela Black Pine u Mojkovcu, po kondo modelu poslovanja.
Iz Vlade su kazali da je zaključeno da tri projekta nijesu ispunila investicione obaveze, dok za tri nijesu dostavljene bankarske garancije, pa je odlučeno da se uklone sa Liste razvojnih projekata.
„Imajući u vidu da je Vlada, 2. jula 2020. godine, definisala obavezu investitora da dostave neopozivu bankarsku garanciju naplativu u korist Vlade, u iznosu od 50 odsto minimuma investicije, kao i da je na sjednici od 30. decembra 2021. godine, donijeta Odluka kojom se uvode strožiji kriterijumi za investitore u vidu bankarske garancije koja će važiti do datuma finalizacije projekta“, kaže se u saopštenju.
Kako je saopšteno, Vlada je utvrdila inoviranu Listu koja sadrži deset projekata.
„Zaduženo je Ministarstvo ekonomskog razvoja da sprovede neophodne aktivnosti u svrhu aktiviranja bankarskih garancija dostavljenih od strane investitora za Projekat izgradnje hotela “Bobotov hotel and resort”, na Žabljaku, po kondo modelu poslovanja i Projekat izgradnje turističkog kompleksa Hotel sa vilama, Žabljak, po klasičnom modelu poslovanja“, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se navodi da je donijet Program korišćenja sredstava za poslove upravljanja vodama za ovu godinu.
„Programom su obuhvaćene osnovne aktivnosti u oblasti upravljanja vodama, zaštite voda, zaštite od voda i efikasnijeg korišćenje voda“, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade su kazali da su za realizaciju projekata predviđenih Programom planirana sredstva od 331,8 hiljada EUR, od čega je za obezbjeđenje podataka potrebnih za poslove upravljanja vodama opredijeljeno 190 hiljada EUR, a za zaštitu od štetnog dejstva voda 110 hiljada.
„Preostali iznos od 31,8 hiljada EUR su sredstva neophodna za funkcionisanje Programa“, pojasnili su iz Vlade.
Vlada je usvojila Informaciju o izmjeni članova Jedinice za implementaciju projekata za praćenje kreditnih aranžmana sa Evropskom investicionom bankom (Program rehabilitacije magistralnih puteva) i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (Rekonstrukcija magistralnih puteva).
„U cilju praćenja realizacije ovih projekata, a shodno potpisanim ugovorima o finansiranju sa EIB-om i EBRD-om, 2020. godine je formirana Jedinica za implementaciju projekta koja, između ostalog, treba da prati, sprovede i nadgleda sve elemente projekta“, naveli su iz Vlade.
Kako su kazali iz Vlade, zbog organizacionih promjena u nadležnim institucijama, formirane su jedinice za implementaciju projekata u izmijenjenom sastavu, koje imaju zadatak da sprovode kompletnu tendersku proceduru – od pripreme tendera, raspisivanja istog i sprovođenja kompletne procedure do izbora izvođača, a sve po pravilima banaka.
„Članovima jedinica za implementaciju projekata za praćenje kreditnih aranžmana pripada mjesečna naknada u visini određenoj Odlukom o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad člana radnog tijela ili drugog oblika rada, u ukupnom iznosu od 315 hiljada EUR koji je planiran Kapitalnim budžetom“, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade su kazali da je na sjednici usvojena Informacija o realizaciji projekta izgradnje Hidroelektrane (HE) Komarnica i donijeta Odluka o davanju koncesije za korišćenje prirodnog bogatstva, radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskog objekta hidroelektrane Komarnica radi proizvodnje električne energije.
Navodi se da je Vlada prihvatila i Nacrt ugovora o koncesiji, a Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) je zaduženo da sprovede postupak pregovora sa Elektroprivredom (EPCG), u cilju usaglašavanja konačnog teksta ugovora i da ga u roku od 60 dana dostavi Vladi na razmatranje i prihvatanje.
„Koncesionim aktom je predviđeno da se koncesija za izgradnju HE Komarnica dodijeli bez objavljivanja javnog oglasa, direktno privrednom društvu EPCG, kao akcionarskom društvu u kojem Crna Gora ima više od polovine akcija, koje je 26.10.2020. godine podnijelo Ministarstvu ekonomije Ponudu za koncesiju“, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade su kazali da, kako je u međuvremenu došlo do prestrukturanja državne uprave, nije bilo moguće pokrenuti razmatranje dostavljene ponude u primjerenom roku, pa je Elektroprivreda dostavila MKI ažiriranu ponudu za izgradnju HE Komarnica.
„Na osnovu sprovedenog postupka Tenderska komisija je konstatovala da je ponuđač EPCG dostavio svu potrebnu dokumentaciju i da je podoban za učešće u daljem postupku davanja koncesije, kao i da ispunjava sve uslove propisane Koncesionim aktom za projekat HE Komarnica“, dodaje se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS