fbpx
NaslovnicaCrna GoraTrajno riješiti problem prestanka funkcije sudija Ustavnog suda

Trajno riješiti problem prestanka funkcije sudija Ustavnog suda

Podgorica, (MINA) – Pravni okvir za prestanak funkcije sudijama Ustavnog suda i redovnih sudova predstojećom izmjenom Ustava treba urediti na način koji obezbjeđuje pravnu sigurnost i načelo stalnosti funkcije, kako ne bi zavisilo od čestih izmjena zakona, ocijenili su iz Akcije za ljudska prava (HRA).

Iz te nevladine organizacije (NVO) su kazali da Ustavni sud nije zasnovan na Ustavu i zakonu, jer ga čine i sudije koje više nemaju pravo da obavljaju tu funkciju.

Tim, već bivšim, sudijama se, kako su naveli HRA, dozvoljava da učestvuju u radu sjednica Ustavnog suda koje o njihovom prestanku mandata treba da obavijeste predlagača, odnosno Skupštinu i predsjednika Crne Gore.

“Dakle, dopušta im se da odlučuju o sopstvenim pravima i, u krajnjem, onemogućavaju izbor novih sudija”, rekli su iz HRA.

Ako se, kako su kazali, taj pravni skandal nastavi, sve sudije Ustavnog suda se jednostavno mogu smatrati i doživotno vezanim za svoje fotelje, a integritet tog suda sasvim urušenim.

Iz HRA su rekli da poslednju odluku da razriješi sutkinju Draganu Đuranović, koja nema pravo da obavlja funkciju, Skupština nije donijela u skladu sa postupkom propisanim Ustavom i Zakonom o Ustavnom sudu, jer je postojala odluka Ustavnog suda iz juna da se parlament ne obavještava da je ta sutkinja ispunila uslove za penziju.

“Međutim, ta odluka Ustavnog suda, koja je inače grubo kršenje Ustava Crne Gore, nije regularno donijeta, jer je u njenom donošenju učestvovala i sama sutkinja o čijem se prestanku funkcije odlučivalo, iako je morala biti izuzeta”, ukazali su iz HRA.

Kako su istakli, temeljno pravno načelo da niko ne može biti sudija u svojoj stvari važi i za Ustavni sud.

Iz HRA su poručila da se o tome mora voditi računa na sjednici na kojoj će se naredne sedmice odlučivati o prestanku funkcije ostalim sudijama Ustavnog suda kojih se to pitanje neposredno tiče.

Te sudije, smatraju u HRA, moraju biti izuzete iz odlučivanja.

Iz HRA su naveli da već godinama ukazuju da sudijama Ustavnog suda funkcija prestaje u skladu s Ustavom, po istom ustavnom pravilu po kojem je propisano da prestaje i svim drugim sudijama u državi.

Oni su ukazali da Ustav, u članu 154 stav 3, jasno propisuje da sudiji Ustavnog suda funkcija prestaje kad “ispuni uslove za starosnu penziju”.

“Te uslove za penziju propisuje isključivo Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) i oni podrazumijevaju 65 godina starosti ili 40 godina radnog staža”, navodi se u saopštenju.

Ističe se da u Ustavu ne piše da javna funkcija sudijama Ustavnog suda prestaje “kad im radni odnos prestane po sili zakona” (sa 66 godina), kao što tvrde sudije tog suda.

“Takvo stanovište, očigledno neutemeljeno u tekstu Ustava, motivisano je isključivo što dužim ličnim zadržavanjem javne funkcije, i to je dovelo do teškog urušavanja ustavno pravne zaštite koja je temelj pravnog poretka”, rekli su iz HRA.

U toj NVO smatraju da prilikom predstojeće izmjene Ustava, treba povesti računa i o tome da se pravni okvir za prestanak funkcije sudijama Ustavnog suda i redovnih sudova, a i državnim tužiocima, uredi na način koji obezbjeđuje pravnu sigurnost i načelo stalnosti funkcije.

“Tako da ne zavisi od čestih izmjena zakona, kao do sada”, rekli su iz HRA.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije