fbpx
NaslovnicaMINA BusinessRaspravljali o SDP-ovim dopunama zakona

Raspravljali o SDP-ovim dopunama zakona

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Skupština je danas razmatrala Predlog dopune Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, koji je dostavila Socijaldemokratska partija (SDP), u cilju dopunjavanja mjera Vlade sadržajem koji bi pomogao privredi u okolnostima epidemije koronavirusa.

Poslanik SDP-a, Raško Konjević je, obrazlažući predloženu dopunu, kazao da je Vlada u prethodna dva mjeseca donijela dva paketa mjera, koji su sveobuhvatni, ali nedovoljni.

„U uslovima kada država, u ovom slučaju iz opravdanih zdravstvenih razloga, svojim naredbama zabrani nečiju djelatnost, smatramo da svi oni kojima je ta djelatnost zabranjena i ne mogu da ostvaruju prihode, ne bi trebalo da imaju nikakvu obavezu prema državi“, kazao je Konjević.

U SDP-u smatraju da je neophodno da u situaciji zabrane djelatnosti Poreska uprava (PU) ne obračunava, niti naplaćuje porez na dohodak fizičkih lica na prihode stečene po osnovu ličnih primanja i obavljanja samostalne djelatnosti.

Zakon ostavlia mogućnost Vladi da, kada je obavljanje djelatnosti usljed istih razloga značajno otežano, oslobodi obveznike plaćanja poreza na dohodak fizičkih lica u određenom procentu.

Konjević je rekao da je velikom broju malih i srednjih preduzeća, koja su stub crnogorske ekonomije, odlukama Ministarstva zdravlja zabranjena djelatnost.

On je saopštio i da je u čitavoj toj situaciji značajan broj poslodavaca svojim zaposlenima isplatio ili pune iznose plata ili u procentima od 70 do 90 odsto.

U SDP-u smatraju da u ovoj krizi ne treba cijeli teret prebaciti na poslodavce i građane.

Poslanik Socijaldemokrata (SD), Boris Mugoša, rekao je da mu je predlog SDP-a prihvatljiv, jer se, između ostalog, odnosi na one poslodavce koji nijesu svojom voljom prestali da rade u prethodna dva mjeseca.

„Ti poslodavci su ostvarili nula EUR prihoda u dva mjeseca, a osim toga mnogi od nih su plaćali u tom periodu i troškove zakupa“, dodao je Mugoša.

On je kazao da se uvijek zalagao za veće subvencioniranje, jer to, kako objašnjava, nije bačeni novac, već se na taj način smanjuje potencijalna siva ekonomija.

„Što više para dobiju zaposleni nama raste lična potrošnja, i to nije izgubljen novac. Zato sam za veće subvencije, jer će taj poslodavac sve te pare potrošiti u našem sistemu, u trgovinama, pa će zaraditi i trgovac, a i država, od poreza na dodatu vrijednost (PDV)“, saopštio je Mugoša.

Nezavisni poslanik, Aleksandar Damjanović, kazao je da u predloženim dopunama ima zamjerku što predlagač ostavlja Vladi mogućnost da može donijeti odluku da zaposlene u nekim ugroženim djelatnostima oslobodi poreza i to od dana izricanja zabrane pa koliko ona bude htjela.

„Ova odredba je problematična. Mora se ili preciznije definisati ili da se ukloni, jer u ovom trenutku, zbog loših evidencija, mi ne znamo koje su djelatnosti ugožene u većoj ili manjoj mjeri niti imamo taj neki spisak. Ovakvoj Vladi ostaviti na slobodu da sama utvrđuje ko je više ili manje ugorožen ili kome će davati oprost je problematično“, smatra Damjanović.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Nikola Rakočević, kazao je da se radi o predlogu koji nije nerealan, ali koji će vladajuća većina odbiti, jer je država, Vladinim paketom mjera, spremna da dočeka krizu, očuva radna mjesta, likvidnost i uđe u treći paket koji treba da bude invesicioni.

„Svi, čini mi se, dijelimo stav da su država, odnosno institucije koje je ova vlast gradila decenijama, pokazale snagu institucija i države, što svi treba da priznamo“, rekao je Rakočević.

On je kazao da je u ekonomiji važno imati odgovornost i objektivnost, a u izbornoj godini svaka opozicija će da predlaže spisak lijepih želja koje nijesu darovi za grđane nego pokušaji da se politički profitira.

„Fokusirali smo problem i predložili mjere za koje smatramo da će oporaviti tržište radne snage, a čini se da će uspješnost ove vlasti biti u kojoj mjeri će se spriječiti masovno otpuštanje ljudi, što je zasluga globalne pandemije“, naveo je Rakočević.

On je podsjetio da će se subvencijama omogućiti da svi oni zaposleni koji ne rade primiti minimalne zarade, a u ugroženim djelatnostima 50 odsto.

„Kreditima Investiciono-razvojnog fonda (IRF) omogućena je likvidnost privrede, kako bi se spremno dočekao treći paket mjera koji ima za cilj da dinamizira privredni učinak u Crnoj Gori“, kazao je Rakočević.

Prema njegovim riječima, kada bi prihvatili sve predloge koje opozicija predlaže ovih dana, onda bi prihvatiti i da nemaju isplate penzija, socijalnih davanja, zarada u zdravstvu, prosvjeti i vojsci, državnim institucijama koje se finansiraju iz budžeta.

„Pošto smo ipak vlast, mi našom odgovornošću odustajemo od toga da dajemo tuđu krv koje u krvotoku uopšte nema i da fokusiramo problem i tako ga riješimo“, dodao je Rakočević.

Poslanik Bošnjačke stranke (BS), Ervin Ibrahimović, kazao je da država mora konkretno da pomogne preduzećima, tako što će im pomoći da razviju proizvodnju i modernizuju kapacitete.

„Trebalo bi da preduzeća koja se bave građevinarstvom pokažu patriotizam u domaćoj ekonomiji. Građevinarstvo je pokazalo određenu žilavost i pored ovih izazova“, rekao je Ibrahimović.

On je kazao da inicijativu SDP-a gleda u pravcu rasterećenja preduzeća, ali da se mora raditi na pronalaženju mjera koje će dugoročnije i kvalitetnije da pomognu onim preduzećima koja su se našla u problemu.

Ibrahimović je podsjetio da su Svjetska banka ili Međunarodni monetarni fond (MMF) procijenili pad crnogorske ekonomije od 5,6 odsto do devet odsto.

„Bez obzira na te procjene, izvjesno je da će nas čekati pad prihoda u budžetu i rast javnog duga. Sve je to alarm za hitnu intervenciju za saniranje privrede i zašitite društva, kao i najranjivih kategorija“, smatra Ibrahimović.

On je dodao da u tom pravcu gleda izmjene zakona SDP-a koji promišljaju kako naći način i pomoći privredi sa osvrtom na ona preduzeća koja su odlukama Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) bilo im zabranjeno da posluju.

Poslanica SDP-a, Draginja Vuksanović Stanković, ocijenila je da predložene mjere omogućavaju bržu, sveobuhvatnu i fokusiranu podršku privredncima kojima je ta pomoć najpotrebnija.

„Pozivam sve da podrže set zakona, jer ova podrška nije potrebna SDP-u, već građanima, desetinama hiljada vrijednih privrednika koji zapošljavaju veliki broj naših sugrađana“, saopštila je Vuksanović Stanković.

Ona smatra da je potrebno razmotriti način kako pomoći običnom građaninu, a oni koji uzimaju od države da budu tamo gdje im je mjesto.

„Da umjesto tajkuna direktora koji su gubitaši i ne poštuju rad svojih radnika i privilegovanih pojedinaca imamo državu socijalne pravde, jednakosti i solidarnosti. Nije solidarnost ako direktorica Plantaža, Verica Maraš prima više od sedam hiljada EUR, a njeni radnici rade po žaropeku na Ćemovskom polju za minimalac“, navela je Vuksanović Stanković.

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Nebojša Medojević, kazao je da ne treba očekivati da Vlada neoliberalne ekonomije riješi ovaj problem.

„To je koprcanje u živom blatu i završićemo samo sa većim štetama i problemima“, poručio je Medojević.

On je ponovio da je potrebno promijeniti osnovni politički i ideološki koncept.

„Kolegama iz DPS-a je novo zaduženje model za rješenje krize“, dodao je Medojević.

On je rekao i da optimističke procjene pada crnogorske ekonomije iznose deset odsto, a realističke između 15 i 20 odsto.

Najčitanije

Budućnost i Rudar nastavili trku, slavio i Mornar 7

Podgorica, (MINA) - Rukometaši Budućnosti i Rudara, koji dijele prvomjesto na tabeli, ostvarili su...