fbpx
NaslovnicaMINA BusinessNovi pad indeksa i prometa usljed epidemije koronavirusa

Novi pad indeksa i prometa usljed epidemije koronavirusa

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Pad indeksa i duplo manji promet obilježili su na crnogorskom tržištu kapitala sedmicu u kojoj je zabilježen prvi smrtni slučaj od posljedica koronavirusa u Crnoj Gori.

Pokazatelj vrijednosti deset najboljih kompanija MNSE10 oslabio je 4,8 odsto na 654,07 poena, a MONEX indeks 4,2 odsto na 10.039,86 bodova. Promet, realizovan kroz 26 transakcija, iznosio je 124,15 hiljada EUR i bio je duplo manji od prošlosedmičnog.

Gubile su akcije Crnogorskog elektroprenosnog sistema 14,6 odsto na 43,79 centi, Luke Bar devet odsto na 20 centi i Plantaža 5,9 odsto na osam centi. Pale su i dionice Ulcinjske i Budvanske rivijere, 10,7 odsto na 2,5 EUR, odnosno 10,6 odsto na 5,5 EUR, Sveti Stefan hotela 4,3 odsto na 2,7 EUR, Crnogorskog Telekoma 3,6 odsto na 1,06 EUR i Jugopetrola 2,6 odsto na 8,51 EUR.

Trgovano je i akcijama Poslovno logističkog centra Morača, koje su u petak koštale 2,3 EUR.

U Crnoj Gori su do sada koronavirusom inficirane 82 osobe, najviše u Tuzima i Podgorici, dok je pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom 6,28 hiljada osoba.

Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti (NKT) ove sedmice je, zbog rasta broja zaraženih i prvog smrtnog slučaja usljed posljedica Covida-19, pooštrilo privremene mjere za sprečavanje širenja epidemije, zabranom putničkog međugradskog saobraćaja, kao i skraćenjem radnog vremena apotekama, objektima za trgovinu hranom, pićem i sredstvima za higijenu, specijalizovanim objektima za prodaju opreme za bebe, objektima za prodaju građevinskih proizvoda, sredstava za zaštitu i prihranu bilja i sadnog materijala, za ishranu i liječenje životinja, prodaju poljoprivrednih mašina i pogrebne opreme.

Među privremenim mjerama je i zabrana prisustva i zadržavanja više od dvije osobe zajedno na otvorenom javnom mjestu, kao što su trotoari, trgovi, ulice, parkovi, šetališta i plaže, osim za osobe koje obavljaju redovne radne zadatke.

Prethodno su zabranjena putovanja u najpogođenije zemlje, kao i okupljanja, a zatvorene su i škole i vrtići. Vlada je u cilju smanjenja negativnih ekonomskih efekata izazvanih epidemijom, donijela niz mjera, među kojima i odluku o odlaganju otplate kredita kod svih banaka, mikrokreditnih institucija i Investiciono-razvojnog fonda (IRF) u trajanju od 90 dana.

Ta mjera je počela da se primjenjuje ove sedmice, pa je na adrese komercijalnih banaka koje posluju u Crnoj Gori stiglo oko 40 hiljada zahtjeva za odlaganje otplate kredita.

Moratorijum na otplatu kredita obuhvata privremenu obustavu svih plaćanja obaveza po tom osnovu, odnosno glavnice, kamate i zatezne kamate.

IRF je ove sedmice obezbijedio privrednom sektoru novu kreditnu liniju namijenjenu obezbjeđenju likvidnosti usljed posljedica izazavanih epidemijom koronavirusa.

Iz IRF-a su objasnili da će prilikom njenog odobravanja prioritet imati nabavka ljekova, medicinske opreme i sanitetskih vozila, zatim proizvodnja, prerada i nabavka hrane i sredstava za higijenu, ali i direktno ugroženi preduzetnici i mikro i mala preduzeća, poput ugostitelja, zanatlija, taksista, malih autoprevoznika i butika, frizera, privatnih dječijih vrtića i malih trgovina.

Epidemija koronavirusa uveliko je pogodila turistički sektor u Crnoj Gori, pa neki hotelijeri upozoravaju da će najveći broj hotelskih preduzeća bankrotirati ukoliko država ne pomogne i ne subvencioniše plate zaposlenih.

Oni smatraju da najveći broj hotelskih preduzeća neće moći da plati zarade i režije, bez ekonomskih mjera i subvencija za spas kompanija i resursa.

Ove sedmice su se pojavila i strahovanja da bi epidamije koronavirusa mogla prouzrokovati nestašicu brašna, ali i ostalih važni namirnica u Crnoj Gori.

Iz nikšićkog preduzeća Monteklas, koje se bavi uvozom brašna i njegovom proizvodnjom, kazali su da trenutno zadovoljavaju tržište marketa i pekara sa kojima sarađuju.

Iz kompanije su poručili da će se i u narednom periodu truditi da odgovore potrebama svih preduzeća bez obzira na njihovu veličinu, uz razumijevanje da možda u datom momentu neće moći da isporuče kompletnu porudžbinu.

Predstavnici mljekare Lazine kazali su da su, usljed pojačane potražnje potrošača zbog pojave koronavirusa, povećali proizvodnju i uspjeli da odgovore zahtjevima tržišta, dok su iz nikšićke Srne upozorili da bi izmijenjena situacija mogla prouzrokovati manji otkup od kooperanata.

Najčitanije

Cijena nafte pale ispod 74 USD

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) - Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod...