Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Odbori Asocijacije menadžera Crne Gore (AMM) predložili su novoj vladi šest ključnih tačaka u okviru aktivnosti na polju digitalne tranformacije, koje neizostavno treba da uđu u program rada buduće izvršne vlasti.
Odbori za digitalnu transformaciju i za primjenu vještačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija AMM-a, prepoznajući važnost novih tehnologija i šansu koju Crna Gora ima na tom polju, smatraju da se ovaj trenutak u svjetlu njihovog uvođenja ne smije ni na koji način ispustiti, niti neracionalno razvodniti.
“U aktuelnom trenutku kada mandatar obavlja konsultacije sa političkim partijama oko potencijalnog sastava i programa 44. vlade, želimo skrenuti pažnju na neke do sada nedovoljno praćene smjernice, koje bez dileme mogu ubrzati naš korak prema EU i koje bi trebalo da budu u fokusu djelovanja buduće vlade”, navodi se u saopštenju.
U AMM-u su zbog značaja za ekonomiju Crne Gore pozvali budućeg premijera da lično preuzme vođenje digitalne transformacije kao izuzetno važne razvojne tačke.
“S tim u vezi predlažemo formiranje posebne organizacione jedinice za digitalnu transformaciju koja bi direktno odgovarala premijeru, i koja bi koordinirala razvoj informacionih tehnologija i digitalne transformacije na nivou vlade i svih ključnih državnih entiteta koji su pod njenom kontrolom”, rekli su predstavnici AMM-a.
Oni su predložili da rukovodilac te organizacione jedinice bude dokazani ICT stručnjak sa višegodišnjim realnim iskustvom u Crnoj Gori ili inostranstvu, da ova pozicija bude zaštićena od političkih uticaja, te da rukovodilac hijerarhijski odgovara isključivo premijeru.
“Predlažemo da se u najkraćem roku realizuju projekat Jedinstveni digitalni šalter i Online registracija firmi. U skladu sa novim inicijativama, predlažemo usvajanje sistema koji omogućava online registraciju firmi, kao i uvođenje e-rezidentsva koje bi olakšalo poslovanje i privuklo strane investitore i kompanije, kao i fokusiranje na ostale e-servise: e-građanin, e-turizam, e-dostava i e-račun”, navodi se u saopštenju.
Iz AMM-a su predložili da se maksimalno efikasno sprovedu neophodne zakonodavne promjene koje će stimulisati ubrzan proces digitalne transformacije.
“Neophodno je prepoznati i mapirati sve prepreke na putu ubrzane digitalne transformacije i neophodne zakonske izmjene sprovesti u roku ne dužem od 12 mjeseci od formiranja nove vlade”, dodali su iz AMM-a.
Predlog AMM-a je i da se uvede nova – stimulativna poreska politika u sferi razvoja digitalne transformacije i IT biznisa, koja bi zadržala postojeće i bila privlačna za nove investicije i investitore u oblasti IT.
“U protivnom rizikujemo da veliki broj domaćih i stranih IT kompanija koje su uspješno započele biznis u Crnoj Gori, u kratkom roku presell biznis u npr. Albaniju koja najavljuje izrazito povoljne poreske stope za IT kompanije i digitalne nomade”, navodi se u saopštenju.
Oni su predložili da u mandatu 44. vlade, IT sektor bude promovisan kao strateška grana privrede, sa svim benefitima i obavezama koje takva promocija zahtjeva.
“U cilju jačanja domaćih IT kapaciteta, predlažemo da se na zakonit način jača i preferira korišćenje domaćih IT resursa, onemogući raspisivanje tendera koji eliminišu apliciranje domaćih IT kompanija, i uvede preporuka da ino ponuđači u procesu uvođenja informacionih tehnologija moraju imati za partnera lokalne IT eksperte ili kompanije”, dodaje se u saopštenju.
AMM predlaže da vlada podrži i promoviše takozvanu Digitalnu koaliciju za Crnu Goru kao platformu za ubrzanje privrednih aktivnosti i saradnju između privatnog i javnog sektora (Smart Montenegro).
“U svjetlu sveprisutne globalne digitalne revolucije, Crna Gora ima priliku da uhvati korak i smanji evidentno zaostajanje za zemljama EU, da uz posvećen rad postane regionalni lider u oblasti digitalizacije, tehnološkog razvoja i posebno novodolazećeg talasa vještačke inteligencije i pratećih naprednih tehnologija. Ne bi smjeli zarad političkih kompromisa ispustiti šansu da ubrzamo Crnu Goru i učinimo je jednostavnijim i ljepšim mjestom za život”, smatraju u AMM-u.
Digitalne tehnologije to donose i to mogu, a mi u Asocijaciji menadžera Crne Gore, poučeni dosadašnjim pogrešnim postavkama snažno naglašavaju potrebu za centralizacijom u ovoj oblasti, i za njenim izdvajanjem iz domena političkih prepucavanja i pregovora.
“Digitalna budućnost Crne Gore trebalo bi da bude čvrsta tačka oslonca, oko koje ne bi smjelo biti prostora za kompromise ili neizvjesnost. Menadžeri odnosno upravljačke strukture su ključni nosioci promjena i inovacija u svakoj organizaciji i u tom smislu smo kao krovna liderska i menadžment organizacija spremni da u skladu sa našim mogućnostima preko pomenutih odbora, pružimo svoju ekspertizu i pomoć u ovom značajnom procesu”, zaključuje se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS