Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Uprava prihoda i carina uskoro će objaviti novu funkcionalnu specifikaciju za potrebe sprovođenja projekta elektronske fiskalizacije, saopšteno je na okruglom stolu u Privrednoj komori (PKCG).
Generalni sekretar PKCG, Mitar Bajčeta, kazao je da se skupom o elektronskoj fiskalizaciji sa aspekta tehničke implementacije, koji je organizovala PKCG u saradnji sa Upravom prihoda i carina, nastavlja veoma dobra saradnja sa tom institucijom.
On je, kako se navodi u saopštenju objavljenom na sajtu PKCG, upoznao učesnike da je na nedavnom sastanku predsjednika Privredne komore, Vlastimira Golubovića, sa vršiocem dužnosti direktora Uprave prihoda i carina, Aleksandrom Damjanovićem, dogovoreno da će u fokusu buduće saradnje dvije institucije biti elektronska fiskalizacija i borba protiv sive ekonomije.
Sekretarka ICT sektora, Nada Rakočević, kazala je da taj sastanak pruža priliku da predstavnici Uprave prihoda i carina i tima izvođača projekta elektronske fiskalizacije sa predstavnicima ICT sektora razmotre eventualne nejasnoće i izazove u njegovoj realizaciji.
Predstavnik Uprave prihoda i carina, Robert Rajković, kazao je da nova funkcionalna specifikacija donosi novine kojima su uvažili zahtjeve privrede, a između ostalog, odnose se na novi tip računa koji će biti vezan za knjižna odobrenja.
“Zahtjev privrede je bio da se jednim računom kao knjižnim odobrenjem može umanjiti promet, odnosno dati popust na više računa iz različitih obračunskih perioda. To je novi tip računa a pojasnićemo i način kako će se popunjavati”, rekao je Rajković.
On je naveo da će novina biti i periodični račun.
“Periodičnim računom će obveznik fiskalizacije moći da obuhvati promet u određenom obračunskom periodu i prikaže ga krajnjem kupcu”, kazao je Rajković.
Predstavnik Uprave prihoda i carina, Ivan Bajić, saopštio je da se na periodičnom računu mogu knjižiti isključivo unificirani artikli.
“Ne može se napraviti periodični račun koji u sebi sadrži, na primjer gorivo, igračke ili bombone. Knjigovodstvo mora da otvori oči po tom pitanju”, naveo je Bajić.
Predstavnici Uprave prihoda i carina su odgovorili negativno na pitanje privrednika da li se tim računom može obuhvatiti više obračunskih perioda.
Tokom okruglog stola prilikom razmatranja brojnih nedoumica privrednika koje se odnose na primjenu zakonskih rješenja u praksi, najavljena je mogućnost promjene člana 3, koji se odnosi na definisanje gotovinskih i bezgotovinskih plaćanja.
“Sadašnje rješenje plaćanje karticom posmatra takođe kao gotovinsko, što predstavnici Uprave prihoda i carina ocjenjuju neadekvatnim te zbunjujućim za privrednike. Zalagaće se da se pod gotovinskim plaćanjem u zakonu podrazumijeva samo ono izvršeno novčanicama ili kovanicama”, rekli su iz PKCG.
Učesnici okruglog stola imali su, između ostalog, pitanja u vezi sa aktivacijom elektronskih naplatnih uređaja i vremenom potrebnim da se prva naplata registruje.
“Neophodno je da prođe sat od momenta aktivacije naplatnog uređaja do slanja prvog fiskalnog računa preko njega, i to rješenje će ostati i dalje”, kazao je Rajković.
Iskazane su i nedoumice koje se tiču korekcija avansnog računa, zatim izdavanja sumarnog i order računa. Objašnjeno je da se pojedinačni računi fiskalizuju, a sumarni omogućavaju veću preglednost i informativnog su karaktera.
“Sumarni račun nema interval ograničenja, ali svi računi u okviru njega moraju biti order”, rekao je Bajić.
Naime, zakonodavac je order uveo na osnovu zahtjeva ugostitelja kao rješenje koje reguliše pitanje otvorenih stolova. Svaki pojedinačni račun koji se odnosi na otvoreni sto, fiskalizuje se u trenutku isporuke proizvoda i usluga uz naznaku da je tip plaćanja order i dostavlja se korisniku usluge, to jest kupcu.
Kada korisnici usluge za otvorenim stolom žele da završe konzumaciju i obave plaćanje obaveza ugostitelja je da izda zbirni račun sa tačnom naznakom načina plaćanja sa tim da u zbirni račun mogu ući isključivo pojedinačni prethodno fiskalizovani računi sa oznakom order.
Prema riječima Bajića, ukoliko se unaprijed ne zna način plaćanja, evidentiraće se order kojim će biti omogućeno da se to uradi na kombinovani način.