fbpx
NaslovnicaCrna GoraPivara Trebjesa reciklira oko 50 odsto ukupnog otpada

Pivara Trebjesa reciklira oko 50 odsto ukupnog otpada

Nikšić (MINA) – Pivara „Trebjesa“ reciklira oko 50 odsto ukupnog otpada koji stvara kroz svoje poslovne procese, što je čini jednom od kompanija sa najvećim stepenom reciklaže u Crnoj Gori, kazala je menadžerka korporativnih poslova u Pivari, Jelena Damjanović Vidaković.

„Težimo ka tome da procenat reciklaže bude još veći, što je u skladu i sa dugoročnim ciljem korporacije kojoj pripadamo, Molson Coors, a to je da u narednim godinama uspijemo otpad koji ide na deponiju svesti na minimum“, kazala je Damjanović Vidaković agenciji MINA.

Kako je navela, kompanija Molson Coors je, kroz definisane ciljeve održivosti, postavila pravilno upravljanje otpadom visoko na listu prioriteta, a takvu politiku primjenjuju sve pivare u sklopu grupacije, uključujući i nikšićku.

„Našu posvećenost pokazujemo konkretnim rezultatima. Reciklaža polovine generisanog otpada samo je jedan od mjerljivih rezultata Pivare „Trebjesa“ u ovoj oblasti. Izgradili smo i sopstveni pogon za prečišćavanje otpadnih voda i redovnim kontrolama pratimo kvalitet tih voda i vazduha, koji su do sada uvijek bili u dozvoljenim granicama“, kazala je Damjanović Vidaković.

Kako je navela, u Pivari se, da bi proces zaokružili, bave i tretmanom mulja koji nastaje radom postrojenja.

„O kompleksnosti ovog postupka dovoljno govori i činjenica da je, trenutno, najbliža adresa na koju možemo transportovati otpadni mulj spalionica otpada u Beču“, dodala je Damjanović Vidaković.

Stakleni otpad se, kazala je ona, takođe reciklira izvan granica Crne Gore.

„Za reciklažu stakla naša kompanija iznajmljuje privremeno skladište u Nikšiću, pa se dalje taj otpad, u skladu sa izvoznom dozvolom, željezničkim prevozom šalje u Fabriku za reciklažu stakla, u Aleksincu“, precizirala je Damjanović Vidaković.

Prema njenim riječima, Pivara ispituje modalitete za moguću reciklažu i drugih sirovina koje nastaju u procesu proizvodnje, kao što je otpadni kiselgur i etikete sa povratne ambalaže.

„Na svim ovim pitanjima značajna nam je saradnja sa institucijama sistema, ali i privrednim subjektima i nevladinim organizacijama (NVO), koji se srijeću sa sličnim situacijama u ovoj oblasti, i svi zajedno nastojimo da doprinesemo rješenjima i dijeljenju najbolje prakse u oblasti zaštite životne sredine“, kazala je Damjanović Vidaković.

Ona je podsjetila da je Pivara „Trebjesa“ aktivna i u prevenciji stvaranja otpada, kao i kontinuiranoj edukaciji građana o temama iz oblasti zaštite životne sredine.

„Kroz konkurs za ekološke NVO, svake godine ulažemo po deset hiljada EUR u rješenje konkretnih ekoloških izazova. Do sada smo uložili 70 hiljada EUR da, zajedno sa NVO, utičemo na bolju ekološku sliku naših zajednica“, rekla je Damjanović Vidaković.

Kako je kazala, kampanjom „Rock & Recycle“ na najvećim muzičkim festivalima – Sea Dance, Lake Fest i Bedem Fest, Pivara animira desetine hiljada posjetilaca da pravilno odlažu otpad, a od prikupljenih plastičnih čaša umjetnici prave skulpture koje su, takođe, u službi promocije reciklaže.

„Sve te aktivnosti dio su korporativnog identiteta naše kompanije, koja zaštitu životne sredine zaista i primjenjuje u praksi i doprinosi dostizanju ciljeva reciklaže, ne samo na nivou naše grupacije, već i ciljeva postavljenih u nacionalnim okvirima“, zaključila je Damjanović Vidaković.

Najčitanije

Krivične prijave protiv šest osoba zbog zloupotrebe službenog položaja

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Službenici Sektora za borbu protiv kriminala podnijeli su danas krivičnu prijavu...